reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Kto może zostać Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców?

Kto może zostać Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców?

30 kwietnia wszedł w życie pakiet ustaw Konstytucja Biznesu, w którego skład wchodzi ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest to zupełnie nowa instytucja. Kto może zostać Rzecznikiem Przedsiębiorców?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma zostać powołany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki na 6-letnią kadencję. Ma on stać na straży poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.

Rzecznikiem może zostać osoba, która ma polskie obywatelstwo, korzysta z pełni praw publicznych oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Kolejne wymogi przewidziane przez ustawodawcę to: wyższe wykształcenie, nieposzlakowana opinia i gwarancja prawidłowego wykonywania powierzonych zadań. Osoba pełniąca ten urząd ma także wyróżniać się wiedzą w zakresie przedsiębiorczości i regulacji prawnych tworzących otoczenie przedsiębiorców oraz posiadać co najmniej 5-letnie doświadczenie w zakresie wykonywania działalności gospodarczej lub reprezentowania interesów przedsiębiorców, lub tworzenia czy też stosowania prawa gospodarczego. Musi także pozytywnie przejść lustrację.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Kiedy można odwołać Rzecznika?

Rzecznika odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Może to jednak zrobić wyłącznie gdy utraci on obywatelstwo polskie, będzie trwale niezdolny do pracy ze względu na stan zdrowia, zostanie prawomocnie skazany za przestępstwo lub rażąco złamie prawo w związku ze sprawowaną funkcją albo przestanie spełniać przewidziane ustawą warunki pełnienia urzędu. Oczywiście Rzecznika odwołuje się także wtedy gdy sam złoży rezygnację.

Zobacz: Konstytucja dla Biznesu

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 648)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama