REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program dla przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z funduszy europejskich - STEP

Program dla przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z funduszy europejskich - STEP /shutterstock.com
Program dla przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z funduszy europejskich - STEP /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchomiło program „Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł” (STEP). Ma on wesprzeć przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z dofinansowania z funduszy europejskich w ubieganiu się o środki dostępne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program zapewni profesjonalną analizę pomysłu na projekt, co w efekcie przełoży się na zwiększenie liczby „nowych” beneficjentów POIR oraz poprawę jakości projektów składanych do konkursów.

REKLAMA

"Zachęcając przedsiębiorców do realizacji innowacyjnych pomysłów, sami jako Instytucja Zarządzająca POIR, szukamy innowacyjnych form wsparcia dla tych podmiotów, które są gotowe podjąć się tych niełatwych wyzwań. Celem nadrzędnym STEP jest oswoić z procesem aplikowania o środki, dostarczyć rzetelnej informacji, zachęcić przedsiębiorców do realizacji projektów– powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży.

Dla kogo wsparcie?

Instrument STEP adresowany jest do przedsiębiorców, bez względu na status (MSP, duży), zainteresowanych prowadzeniem prac B+R+I ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy nie korzystali nigdy ze wsparcia z funduszy europejskich.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Warianty wsparcia

STEP będzie się składał z dwóch ścieżek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ścieżka I – Wstępna Weryfikacja Pomysłu na Projekt

Przeznaczona jest dla pomysłodawców, którzy mają już wstępną koncepcję projektu, ale chcieliby poddać pomysł weryfikacji i uzyskać informację o jego mocnych i słabych stronach w kontekście kryteriów dla działania POIR (uruchomienie 11 lipca br.).

Ścieżka II - Usługa Innovation Coach

Przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy są zainteresowani podjęciem działalności B+R+I, ale potrzebują wsparcia w zakresie oceny potencjału ich przedsiębiorstwa do prowadzenia takich prac (planowane uruchomienie - druga połowa 2018 r.).

Instrument ma charakter otwarty, jest bezpłatny.

Zobacz: Fundusze unijne

Jak to działa?

Udział w STEP jest bardzo prosty. Wejdź na stronę internetową www.poir.gov.pl/step, wypełnij i wyślij formularz. Twój formularz trafi do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich właściwego dla miejsca realizacji pomysłu. Tam konsultanci sprawdzą, czy Twój pomysł wpisuje się w Program Inteligentny Rozwój lub wskażą inne źródła jego sfinansowania. Jeśli Twój pomysł wpisuje się w POIR Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju umożliwi Ci współpracę z ekspertem branżowym lub ekspertem z zakresu analizy finansowej. Przygotują oni we współpracy z Tobą analizę mocnych i słabych stron Twojego pomysłu, wskażą te elementy, które warto wzmocnić ubiegając się o środki z Programu Inteligentny Rozwój.

Cele i oczekiwane efekty

STEP to nowe podejście administracji funduszowej do współpracy z potencjalnymi wnioskodawcami oraz ułatwienie w dostępie do środków POIR.

Oczekiwane efekty działania programu to:

  • zmobilizowanie potencjalnych innowatorów do ubiegania się o wsparcie ze środków POIR,
  • zweryfikowanie wątpliwości, które występują w trakcie przygotowania aplikacji (potencjalny wnioskodawca otrzymuje informację zwrotną umożliwiającą uporządkowanie kluczowych elementów projektu),
  • zwiększenie liczby „nowych” beneficjentów POIR,
  • poprawa jakości projektów składanych do konkursów w POIR.

"Liczymy na zwiększenie podaży dobrych projektów oraz wzrost liczby i jakości składanych wniosków. Instrument jest pewnego rodzaju eksperymentem w zakresie komunikacji z naszymi potencjalnymi beneficjentami. Zakładamy zatem, że efekty STEP mogą być punktem wyjścia do poszukiwania kolejnych form wsparcia przedsiębiorców w ubieganiu się o środki z naszego programu"– podsumował wiceminister Chorąży.

Informacje o STEP

Formularz oraz dokumentacja instrumentu dostępne są na stronie poir.gov.pl/step.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA