REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, Kursy walut

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

In dubio pro tributario w Sejmie

Zasada in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Do Sejmu trafił projekt prezydencki, który daje możliwość jej wprowadzenia.

Powstanie specjalny program do walki z przestępczością "białych kołnierzyków"

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, powstał projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Program ma na celu ograniczenie przestępczości gospodarczej, która jak twierdzi MSW - systematycznie wzrasta.

Sposoby zabezpieczania się przedsiębiorców przed ryzykiem kursowym

Nie tylko posiadacze mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich stali się ofiarami zawirowań na rynkach walutowych. Również przedsiębiorcy, którzy działają na rynkach zagranicznych, muszą liczyć się z możliwością strat. Czy rok 2015 przyniesie jeszcze więcej niespodzianek? I czy można zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym?

Nowe standardy kontaktów telefonicznych urzędników z podatnikami

Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

REKLAMA

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej?

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, aby stała się ona bardziej przyjazna dla podatnika. Przygotowane zostały odpowiednie rekomendacje, m.in. dotyczące możliwości korzystania przez podatnika z interpretacji ogólnej. Resort chce również zmniejszyć represyjność przepisów karno – skarbowych.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić list ostrzegawczy

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. listów ostrzegawczych, które nie wpłyną na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, jak i na wykrywalność przestępstw podatkowych. Pogorszeniu ulegnie sytuacja prawno – podatkowa firm, które prowadzą uczciwie działalność w dobrej wierze w nie działają w celu popełnienia przestępstwa - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Szczególna 55 proc. stawka podatku

26 czerwca 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pracodawców.

Obowiązują nowe wzory formularzy NIP

Od 9 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe wzory formularzy NIP. Jakie wzory zmieniły się dla przedsiębiorców?

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Prawomocny mandat karny wydany przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego można anulować w ciągu 7 dni od jego przyjęcia. Wniosek o uchylenie można złożyć w sądzie rejonowym, który uchyli mandat od fiskusa, jeżeli karę grzywny nałożono na czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego.

Wspólny wniosek o interpretację

Rząd przyjął założenia zakładające zmiany w Ordynacji podatkowej. Na podstawie nowych przepisów, podatnicy będą mogli złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Projekt ustawy o zmianie ustawy ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wniosków interpretacyjnych w analogicznych sprawach co pozytywnie wypłynie na ich jakość i jednolitość. Planowane są również zmiany, które umożliwią zapłatę podatku w imieniu podatnika.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Założenie i prowadzenie kantoru wymiany walut wymaga zarejestrowania jak inne działalności gospodarcze, a ponadto wymaga wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonej przez NBP. Jak założyć kantor wymiany walut?

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Odpowiedzialność za długi podatkowe rozwiedzionego małżonka

Unieważnienie małżeństwa, orzeczenie separacji, a tym bardziej rozwód nie powodują, że odpowiedzialność jednego z małżonków za zaległości podatkowe drugiego z nich ustaje.

Procedura zawieszenia postępowania podatkowego

Jeżeli do rozpatrzenia sprawy i wydania decyzji potrzebne jest rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, postępowanie podatkowe zostanie zawieszone. W toczącym się postępowaniu w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku, zawieszenie może nastąpić na wniosek podatnika. Fiskus w tej przerwie nie podejmie żadnych czynności procesowych.

Obowiązek wystawiania rachunków za wykonane usługi

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wystawiania na żądanie usługobiorcy bądź kupującego do wystawienia rachunku za wykonane usługi. Przedsiębiorcy mają również obowiązek numerowania i przechowywania rachunków.

Interpretacja indywidualna ochroni przed odsetkami

Podatnik, który ma wątpliwości w rozumieniu działań z zakresu prawa podatkowego może zwrócić się z wnioskiem o pomoc do urzędu skarbowego. Wówczas fiskus jest zobowiązany do wydania stosownej interpretacji indywidualnej. Podatnik powinien otrzymać interpretację w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Jednakże wskazany okres może ulec wydłużeniu.

Czy Ministerstwo Finansów umożliwiło przestępstwa skarbowe?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego doniesienie o możliwości popełniania przestępstw przez urzędników Ministerstwa Finansów. Chodzi w szczególności o tworzenie takich regulacji prawnych (rozporządzenia i zarządzenia Ministra Finansów), które tworzyły konkretne luki prawne, umożliwiające uszczuplanie wpływów budżetu państwa. W zawiadomieniu wymieniono liczne tego typu "wątpliwe" akty prawne wydawane przez MF od 1989 roku.

Redukcja obciążeń administracyjnych dla firm - Sejm przyjął ustawę MG

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, ograniczenie zatorów płatniczych, zwiększenie dyscypliny płatniczej między kontrahentami oraz likwidacja barier administracyjnych to najważniejsze ułatwienia w prowadzeniu mikro, małych i średnich firm w Polsce zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki. Projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, 16 listopada 2012 r. przyjął Sejm RP.

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

Rosnący i słabnący dolar - zależności w trendach

Indeks dolara notował swoje minimum w maju 2011. Obecnie po upływie ponad roku czasu, indeks wzrósł ponad 14%, czyniąc dolara najlepszą grupą aktywów, licząc od 4 maja 2011.

Będą ważne zmiany w PIT

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zmiany zakładają likwidację ulgi internetowej oraz wprowadzenie limitów w rozliczeniach umów autorskich.

Kredyt hipoteczny w euro, gdzie go dostaniesz?

Każdy z Nas pamięta jak na rynku kredytów hipotecznych rządził frank szwajcarski, ale długo to nie trwało bo w 2009 r. został zdetronizowany przez złotówkę, która była delikatnie osaczona przez euro. Czy osoby które nie chcą brać kredytów w swojej walucie mają alternatywę? Zobaczmy.

Podatki w Chinach

Raport „Inwestowanie w Chinach” przygotowany przez firmę KPMG omawia m.in. system podatkowy w Chinach. Zobaczmy jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy inwestujący w tym państwie.

Zastaw skarbowy - przedmiot zastawu

Czy obraz Kossaka może być oddany jako zastaw skarbowy? Ekspert wyjaśnia co może być przedmiotem zestawu skarbowego.

Odliczenie VAT z faktury - na co uważać?

Planujesz odliczyć VAT z posiadanej faktury? Uważaj. Może się okazać, że nie przysługuje ci prawo do odliczenia niezależnie od posiadania dokumentu.

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT. Czy usługi polegające na dowozie pensjonariuszy na dowozy rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu VAT?

Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 stycznia 2012r. (sygn. akt II FPS 1/11) rozstrzygnął sporną od wielu lat kwestię przepisów dotyczących opodatkowania zysków akcjonariuszy z dywidend (CIT) otrzymanych od spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „S.K.A.”). Przyczyną dotychczasowych problemów interpretacyjnych był niejasny status akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych.

Będzie łatwiej zarejestrować samochód w innym państwie członkowskim UE

Obecnie przerejestrowanie samochodu do innego państwa UE nie przebiega łatwo ani szybko. Cała procedura zajmuje średnio 5 tygodni, a jej koszt dla obywateli i przedsiębiorstw szacuje się na 400 euro. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mnogość przepisów i różne sprzeczne wymogi. Komisja Europejska zamierza ułatwić tą procedurę.

Niskie raty kredytów we frankach

Osoby, które mają do spłacenia kredyty we frankach, powinny być zadowolone. Szwajcarski bank narodowy utrzymuje kurs franka na minimalnym poziomie, a to sprzyja kredytom we frankach. LIBOR również znajduje się na niskim poziomie, dzięki czemu rata kredytu we frankach jest najniższa od czerwca ur.

Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Coraz więcej firm transportowych i spedycyjnych przekonuje się do kantorów internetowych. Dzięki kantorom internetowym mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności. Z kantorami internetowymi przedsiębiorcy są w stanie zaoszczędzić setki tysięcy złotych rocznie.

Co łączy giełdą z rynkiem walutowym?

Rynek walutowy i rynek giełdowy nie zawsze zachowują się podobnie. Chociaż indeks naszych dwudziestu największych spółek wypada lepiej od wskaźników frankfurckiego i nowojorskiego, to naszej giełdzie trochę jeszcze brakuje do innych parkietów z regionu.

Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?

Kwota podatków od nieruchomości jest ustalana przez daną gminę. Jednak podatki od nieruchomości płacimy tylko wówczas, gdy gmina wyda decyzję o wysokości opłat. Przyjrzyjmy się podatkowi od nieruchomości i ustalmy, ile może on wynieść.

Mniej problemów z kredytem walutowym

Eksperci policzyli, że dzięki korzystnym kursom walut w marcu raty kredytów we frankach spadną o przeszło 300 zł, w porównaniu do wysokości raty w sierpniu 2011 r. Jeszcze więcej powodów do radości mają osoby, które kilka miesięcy temu zaciągnęły kredyt w euro. Na kredycie we wspólnej walucie można zaoszczędzić nawet 40 000 zł w ciągu 2-3 miesięcy, ponieważ kurs euro spadł w tym czasie o ok. 10%.

Dlaczego warto kupować walutę w kantorach internetowych?

Kupując franki w kantorze internetowym, sami decydujemy o dacie kupna. Dzięki kantorowi internetowemu nie tylko jesteśmy w stanie dokonać zakupu bez wychodzenia z domu, ale także możemy kupić walutę po korzystnym kursie – to my decydujemy, którego dnia nabędziemy franki czy euro. Warto robić interesy z kantorem internetowym, zwłaszcza że nie musimy od razu kupować całej kwoty, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy kurs nie spadnie jeszcze bardziej.

Jak wybudować dom na kredyt?

Możemy kupić działkę i postawić dom dzięki jednemu kredytowi, albo wybrać dwa różne sposoby finansowania. Co warto wiedzieć o kredytach na budowę domu? Pamiętajmy, że zgromadzenie odpowiednich dokumentów zajmie nam więcej czasu niż w przypadku zwykłych kredytów mieszkaniowych.

Produkty strukturyzowane na życzenie

Jeżeli nie odpowiada nam oferta produktów strukturyzowanych, dostępnych na rynku, możemy poprosić bank, aby stworzył nową strukturę specjalnie dla nas. To rozwiązanie może jednak sprawić, że produktem strukturyzowanym zainteresują się również inni klienci. Przyjrzyjmy się produktom strukturyzowanym w private bankingu.

Lepszy kurs waluty w kantorze internetowym

W kantorach internetowych kursy walut są korzystniejsze. W przypadku franka szwajcarskiego wysokość spreadu walutowego w kantorze internetowym waha się od 1 do 7 gr., podczas kiedy bank przeciętnie zarobi na kursie waluty szwajcarskiej 21 gr. Dzięki korzystniejszym kursom walut w kantorach internetowych, miesięcznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 81 zł na racie kredytu we franku.

Wymiana walut online – dla kogo?

Za pośrednictwem Internetu można kupić walutę tańszą nawet o 20 gr. Waluta w sieci cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób prywatnych, mieszkańców dużych miast. W gronie firm najwięcej transakcji walutowych dokonują przedsiębiorcy z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Co może zaszkodzić kursowi waluty polskiej?

O słabszym kursie waluty rodzimej mogą przesądzić słowa prezesa NBP, który przyznał, że wątpi w trwałe umocnienie złotego. Jednak to postanowienia, związane ze strefą euro, będą miały kluczowe znaczenie dla kursu waluty polskiej.

Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Prawdopodobnie banki będą coraz mniej zarabiać na różnicach w kursach walut. Kupujący oszczędzają na niekorzystnym kursie walutowym, korzystając z kantorów internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu porównują kursy walut w różnych miejscach i unikają płacenia wysokiego spreadu walutowego.

Nieruchomość wakacyjna a wahania kursowe

Rynek akcji wygląda coraz mniej zachęcająco dla inwestorów, co może działać na korzyść nieruchomości wakacyjnych. Nieruchomościom wakacyjnym sprzyja także wysoka inflacja. Te czynniki mogą przesądzić o wzmożonym zainteresowaniu nieruchomościami wakacyjnymi w 2012 roku.

Kiedy karta za granicą kosztuje zbyt wiele?

Banki dobrze zarabiają na transakcjach, dokonywanych przy pomocy kart za granicą. Płacąc kartami w innej walucie, zawsze ponosimy koszty przewalutowania. Dodatkowo za korzystanie z karty w zagranicznym bankomacie większość banków pobiera prowizję.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowy podatek obciążający przedsiębiorców - podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Rynki finansowe w poszukiwaniu bezpiecznej przystani

Kryzys na rynkach finansowych sprawił, że wielu inwestorów zaczęło skłaniać się ku bezpiecznym aktywom. Bezpieczna przystań z czasem została oblężona przez uczestników rynku finansowego i przestała im wystarczać. Rynkom finansowym potrzebne są nowe aktywa, które pełniłyby funkcję bezpiecznych.

Co wpłynęło na obniżkę rat: spready czy kursy walut?

Położenie osób, zadłużonych we franku, polepszyło się, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mimo że wysokość spreadów zasadniczo nie uległa zmianie. Wynika to stąd, że zamiast zmieniać wartość spreadu, niektóre instytucje obniżyły kursy walut. Raty kredytów mogą wzrosnąć, nawet jeżeli mamy do czynienia z niższymi spreadami, jeżeli banki podniosą kursy sprzedaży.

Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka

Kurs franka szwajcarskiego i spred walutowy to dla wielu osób cały czas aktualny temat. Ponad 730 tys. Polaków zadłużyło się w szwajcarskiej walucie i co miesiąc musi spłacać raty kredytów hipotecznych. Dlatego z dużą radością przyjęto ustawę antyspreadową, która daje możliwość spłacania kredytu walutowego w walucie, w jakiej został zaciągnięty.

Odśnieżanie a koszty podatkowe

W okresie zimowym każdy przedsiębiorca musi się zmierzyć ze wzrostem nakładów na odśnieżanie budynków. Nawet taka jednorazowa usługa może go kosztować aż kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego też należy pamiętać, iż poniesione na ten cel wydatki można zaliczyć do kosztów przychodu.

REKLAMA