| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

Obecnie pieniądze możemy wymienić na trzy sposoby: w banku, w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym. Wymiana w banku jest obciążona dużym kosztem. Wymiana w kantorze stacjonarnym jest atrakcyjniejsza od tej pierwszej, ale czasochłonna, zaś wymiana w kantorze elektronicznym jest pozbawiona tych wszystkich wad. Zastanówmy się nad dwiema ostatnimi formami wymiany walut: w kantorze stacjonarnym i internetowym. Analizę warto przeprowadzić w kilku aspektach: czasu potrzebnego do wymiany środków, bezpieczeństwa, kosztów i usług dodatkowych.

Czas wymiany i bezpieczeństwo

Prześledźmy czynności, które trzeba wykonać aby kupić walutę EUR w kantorze stacjonarnym i następnie przesłać ją np. do kontrahenta za granicę:

  1. udajemy się do naszego banku, aby wypłacić PLN (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wypłacamy je),
  2. kierujemy się do stacjonarnego kantoru (przeprowadzamy wymianę, kantor liczy PLN, kantor liczy waluty, otrzymujemy EUR),
  3. udajemy się do naszego banku, aby wpłacić EUR (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wpłacamy je),
  4. wracamy do naszego biura, aby wykonać przelew EUR do kontrahenta.

Zobacz również: Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Powyższe czynności są bardzo czasochłonne – mogą zabrać nam kilka godzin. Jeśli mają miejsce rzadko, to sporadycznie możemy takie czynności wykonać, ale jeśli są powtarzalne, to mogą być bardzo uciążliwe.

Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda zakup EUR w kantorze internetowym:

  1. aby wymieniać waluty przez Internet musimy zarejestrować się (podać swoje dane) w wybranym przez siebie serwisie. Zazwyczaj rejestracja odbywa się elektronicznie, trwa kilka minut i jest jednorazowa.
  2. ze swojego banku wykonujemy przelew elektroniczny PLN na konto bankowe kantoru internetowego,
  3. na naszym profilu (subkoncie) w kantorze internetowym widzimy wpłacone środki. Za te środki poprzez Internet kupujemy EUR, wskazując jednocześnie numer rachunku bankowego naszego zagranicznego kontrahenta,
  4. kantor internetowy wykonuje przelew do naszego partnera biznesowego.

Zakup waluty przez Internet jest nieporównywalnie szybszy (kilka, kilkanaście minut) niż w kantorze stacjonarnym i pozbawiony ryzyk związanych z transportem gotówki i fałszywymi banknotami.

Bezpieczeństwo

Wymiana walut nie powinna zakłócać naszego poczucia bezpieczeństwa. Wymieniając waluty w kantorze stacjonarnym, musimy kursować pomiędzy bankiem i kantorem z grubym portfelem lub nawet walizką pieniędzy – najpierw PLN, a potem np. EUR. Narażamy się w ten sposób na amatorów cudzej własności. Ryzykujemy wymianę fałszywych banknotów i nawet nie chodzi tutaj o złe intencje po którejkolwiek stronie, ale jakość fałszowanych banknotów może być tak dobra, że zmyli nawet eksperta, a na koniec z problemem pozostaje klient.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »