REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

dr Grzegorz Radzikowski
 topFX.pl
Portal. Platforma walutowa
Waluty./ Fot. Fotolia
Waluty./ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

Obecnie pieniądze możemy wymienić na trzy sposoby: w banku, w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym. Wymiana w banku jest obciążona dużym kosztem. Wymiana w kantorze stacjonarnym jest atrakcyjniejsza od tej pierwszej, ale czasochłonna, zaś wymiana w kantorze elektronicznym jest pozbawiona tych wszystkich wad. Zastanówmy się nad dwiema ostatnimi formami wymiany walut: w kantorze stacjonarnym i internetowym. Analizę warto przeprowadzić w kilku aspektach: czasu potrzebnego do wymiany środków, bezpieczeństwa, kosztów i usług dodatkowych.

REKLAMA

Czas wymiany i bezpieczeństwo

Prześledźmy czynności, które trzeba wykonać aby kupić walutę EUR w kantorze stacjonarnym i następnie przesłać ją np. do kontrahenta za granicę:

  1. udajemy się do naszego banku, aby wypłacić PLN (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wypłacamy je),
  2. kierujemy się do stacjonarnego kantoru (przeprowadzamy wymianę, kantor liczy PLN, kantor liczy waluty, otrzymujemy EUR),
  3. udajemy się do naszego banku, aby wpłacić EUR (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wpłacamy je),
  4. wracamy do naszego biura, aby wykonać przelew EUR do kontrahenta.

Zobacz również: Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Powyższe czynności są bardzo czasochłonne – mogą zabrać nam kilka godzin. Jeśli mają miejsce rzadko, to sporadycznie możemy takie czynności wykonać, ale jeśli są powtarzalne, to mogą być bardzo uciążliwe.

Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda zakup EUR w kantorze internetowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. aby wymieniać waluty przez Internet musimy zarejestrować się (podać swoje dane) w wybranym przez siebie serwisie. Zazwyczaj rejestracja odbywa się elektronicznie, trwa kilka minut i jest jednorazowa.
  2. ze swojego banku wykonujemy przelew elektroniczny PLN na konto bankowe kantoru internetowego,
  3. na naszym profilu (subkoncie) w kantorze internetowym widzimy wpłacone środki. Za te środki poprzez Internet kupujemy EUR, wskazując jednocześnie numer rachunku bankowego naszego zagranicznego kontrahenta,
  4. kantor internetowy wykonuje przelew do naszego partnera biznesowego.

Zakup waluty przez Internet jest nieporównywalnie szybszy (kilka, kilkanaście minut) niż w kantorze stacjonarnym i pozbawiony ryzyk związanych z transportem gotówki i fałszywymi banknotami.

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Wymiana walut nie powinna zakłócać naszego poczucia bezpieczeństwa. Wymieniając waluty w kantorze stacjonarnym, musimy kursować pomiędzy bankiem i kantorem z grubym portfelem lub nawet walizką pieniędzy – najpierw PLN, a potem np. EUR. Narażamy się w ten sposób na amatorów cudzej własności. Ryzykujemy wymianę fałszywych banknotów i nawet nie chodzi tutaj o złe intencje po którejkolwiek stronie, ale jakość fałszowanych banknotów może być tak dobra, że zmyli nawet eksperta, a na koniec z problemem pozostaje klient.

W kantorze stacjonarnym wymiana środków odbywa się w trybie „z ręki do ręki” i właściwie przez cały czas mamy nasze pieniądze „pod ręką” lub w zasięgu naszego wzroku. W przypadku wymiany waluty w kantorze internetowym, wykonujemy przelew środków na rachunek bankowy kantoru. Musimy mieć zatem pewność, że kantor internetowy zagwarantuje nam bezpieczeństwo naszych środków, które rozumiemy jako zwrot, jeśli rozmyślimy się z transakcji lub wypłatę wymienionych środków, jeśli przeprowadzimy transakcję. Dlatego ważny jest odpowiedni wybór kantoru internetowego.

Odpowiedzmy sobie zatem, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze kantoru internetowego, aby mieć poczucie bezpieczeństwa przy elektronicznej wymianie walut? W sensie charakteru usługi, wymiana waluty w kantorze internetowym jest podobna do kupowania w sklepach internetowych, które znamy już od wielu lat. Różnica polega na tym, że dostawa produktu w sklepie internetowym przeważnie (zależy od kupowanego produktu) odbywa się droga fizyczną (pocztą, kurierem), zaś w kantorze internetowym jest to elektroniczny przelew środków. Zatem przy wyborze kantoru internetowego powinniśmy kierować się takimi samymi kryteriami jak wówczas, gdy wybieramy sklep internetowy. Zwracamy uwagę na opinie o kantorze – najczęściej dostępne w Internecie, szybkość i pewność realizacji usługi, ceny usług (w kantorze spread i koszty przelewów) czy usługi dodatkowe. Szukajmy takich kantorów, które odznaczają się wszystkimi tymi cechami na wysokim poziomie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Koszty

Zasadniczą różnicą w wymianie waluty pomiędzy kantorem i bankiem jest koszt usługi (tu spread). W tym przypadku przeważająca korzyść jest po stronie kantoru. Gdy porównujemy kursy wymiany walut w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym, tutaj przewagę ma ten ostatni. Np. spread na EUR w kantorze internetowym to przeciętnie około 3gr przy wymianie minimalnych kwot, zaś w kantorach stacjonarnych to około 8-10gr, czasami mniej przy zakupie większych kwot. Przy analizie kosztowej warto też uwzględnić koszt czasu potrzebny do wymiany w kantorze stacjonarnym, dojazd, czasami koszty ochrony itd. W tym zakresie korzyści z wymiany waluty w kantorze internetowym są bardzo wyraźne.

Usługi dodatkowe

REKLAMA

Wymieniając walutę w kantorze stacjonarnym otrzymujemy tzw. „gołą usługę”, sprowadzającą się jedynie do zamiany jednej waluty na inną, po kursie oferowanym przez kantor. Usługi kantoru internetowego są znacznie bogatsze w zakresie wymiany walut. Przede wszystkim kurs w kantorze internetowym jest odświeżany co kilka sekund i podąża za zmianami na rynku Forex. W kantorze internetowym nie ma problemu braku oferowanej waluty. Kantor internetowy pozyskuje waluty z rynku międzybankowego, a nie jak kantor stacjonarny od innych klientów. Niektóre kantory internetowe oferują atrakcyjne usługi pozwalające wymieniać walutę z kursem określonym przez klienta czy z odroczonym terminem lub np. comiesięcznym automatycznym cyklem do spłaty kredytu hipotecznego. I w końcu, kantor internetowy umożliwia przelewy waluty za granicę, a także może przyjmować wpłaty z zagranicy, co jest atrakcyjne dla osób pracujących za granicą.

Wraz z nadejściem ery bankowości internetowej, klasyczne formy przepływu pieniędzy uległy zasadniczej zmianie. Coraz rzadziej nosimy ze sobą gotówkę, zupełnie sporadycznie realizujemy czynności bankowe przy okienku. Podobnie jest z wymianą walut. Wymiana waluty w pobliskim kantorze, znana nam od ponad dwudziestu lat, powoli będzie odchodziła w zapomnienie na rzecz wygodniejszej i tańszej wymiany waluty przez Internet z wykorzystaniem kantorów internetowych.

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA