REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

dr Grzegorz Radzikowski
 topFX.pl
Portal. Platforma walutowa
Waluty./ Fot. Fotolia
Waluty./ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

Obecnie pieniądze możemy wymienić na trzy sposoby: w banku, w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym. Wymiana w banku jest obciążona dużym kosztem. Wymiana w kantorze stacjonarnym jest atrakcyjniejsza od tej pierwszej, ale czasochłonna, zaś wymiana w kantorze elektronicznym jest pozbawiona tych wszystkich wad. Zastanówmy się nad dwiema ostatnimi formami wymiany walut: w kantorze stacjonarnym i internetowym. Analizę warto przeprowadzić w kilku aspektach: czasu potrzebnego do wymiany środków, bezpieczeństwa, kosztów i usług dodatkowych.

REKLAMA

Czas wymiany i bezpieczeństwo

Prześledźmy czynności, które trzeba wykonać aby kupić walutę EUR w kantorze stacjonarnym i następnie przesłać ją np. do kontrahenta za granicę:

 1. udajemy się do naszego banku, aby wypłacić PLN (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wypłacamy je),
 2. kierujemy się do stacjonarnego kantoru (przeprowadzamy wymianę, kantor liczy PLN, kantor liczy waluty, otrzymujemy EUR),
 3. udajemy się do naszego banku, aby wpłacić EUR (stoimy w kolejce, liczymy pieniądze, wpłacamy je),
 4. wracamy do naszego biura, aby wykonać przelew EUR do kontrahenta.

Zobacz również: Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Powyższe czynności są bardzo czasochłonne – mogą zabrać nam kilka godzin. Jeśli mają miejsce rzadko, to sporadycznie możemy takie czynności wykonać, ale jeśli są powtarzalne, to mogą być bardzo uciążliwe.

Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda zakup EUR w kantorze internetowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. aby wymieniać waluty przez Internet musimy zarejestrować się (podać swoje dane) w wybranym przez siebie serwisie. Zazwyczaj rejestracja odbywa się elektronicznie, trwa kilka minut i jest jednorazowa.
 2. ze swojego banku wykonujemy przelew elektroniczny PLN na konto bankowe kantoru internetowego,
 3. na naszym profilu (subkoncie) w kantorze internetowym widzimy wpłacone środki. Za te środki poprzez Internet kupujemy EUR, wskazując jednocześnie numer rachunku bankowego naszego zagranicznego kontrahenta,
 4. kantor internetowy wykonuje przelew do naszego partnera biznesowego.

Zakup waluty przez Internet jest nieporównywalnie szybszy (kilka, kilkanaście minut) niż w kantorze stacjonarnym i pozbawiony ryzyk związanych z transportem gotówki i fałszywymi banknotami.

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Wymiana walut nie powinna zakłócać naszego poczucia bezpieczeństwa. Wymieniając waluty w kantorze stacjonarnym, musimy kursować pomiędzy bankiem i kantorem z grubym portfelem lub nawet walizką pieniędzy – najpierw PLN, a potem np. EUR. Narażamy się w ten sposób na amatorów cudzej własności. Ryzykujemy wymianę fałszywych banknotów i nawet nie chodzi tutaj o złe intencje po którejkolwiek stronie, ale jakość fałszowanych banknotów może być tak dobra, że zmyli nawet eksperta, a na koniec z problemem pozostaje klient.

W kantorze stacjonarnym wymiana środków odbywa się w trybie „z ręki do ręki” i właściwie przez cały czas mamy nasze pieniądze „pod ręką” lub w zasięgu naszego wzroku. W przypadku wymiany waluty w kantorze internetowym, wykonujemy przelew środków na rachunek bankowy kantoru. Musimy mieć zatem pewność, że kantor internetowy zagwarantuje nam bezpieczeństwo naszych środków, które rozumiemy jako zwrot, jeśli rozmyślimy się z transakcji lub wypłatę wymienionych środków, jeśli przeprowadzimy transakcję. Dlatego ważny jest odpowiedni wybór kantoru internetowego.

Odpowiedzmy sobie zatem, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze kantoru internetowego, aby mieć poczucie bezpieczeństwa przy elektronicznej wymianie walut? W sensie charakteru usługi, wymiana waluty w kantorze internetowym jest podobna do kupowania w sklepach internetowych, które znamy już od wielu lat. Różnica polega na tym, że dostawa produktu w sklepie internetowym przeważnie (zależy od kupowanego produktu) odbywa się droga fizyczną (pocztą, kurierem), zaś w kantorze internetowym jest to elektroniczny przelew środków. Zatem przy wyborze kantoru internetowego powinniśmy kierować się takimi samymi kryteriami jak wówczas, gdy wybieramy sklep internetowy. Zwracamy uwagę na opinie o kantorze – najczęściej dostępne w Internecie, szybkość i pewność realizacji usługi, ceny usług (w kantorze spread i koszty przelewów) czy usługi dodatkowe. Szukajmy takich kantorów, które odznaczają się wszystkimi tymi cechami na wysokim poziomie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Koszty

Zasadniczą różnicą w wymianie waluty pomiędzy kantorem i bankiem jest koszt usługi (tu spread). W tym przypadku przeważająca korzyść jest po stronie kantoru. Gdy porównujemy kursy wymiany walut w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym, tutaj przewagę ma ten ostatni. Np. spread na EUR w kantorze internetowym to przeciętnie około 3gr przy wymianie minimalnych kwot, zaś w kantorach stacjonarnych to około 8-10gr, czasami mniej przy zakupie większych kwot. Przy analizie kosztowej warto też uwzględnić koszt czasu potrzebny do wymiany w kantorze stacjonarnym, dojazd, czasami koszty ochrony itd. W tym zakresie korzyści z wymiany waluty w kantorze internetowym są bardzo wyraźne.

Usługi dodatkowe

REKLAMA

Wymieniając walutę w kantorze stacjonarnym otrzymujemy tzw. „gołą usługę”, sprowadzającą się jedynie do zamiany jednej waluty na inną, po kursie oferowanym przez kantor. Usługi kantoru internetowego są znacznie bogatsze w zakresie wymiany walut. Przede wszystkim kurs w kantorze internetowym jest odświeżany co kilka sekund i podąża za zmianami na rynku Forex. W kantorze internetowym nie ma problemu braku oferowanej waluty. Kantor internetowy pozyskuje waluty z rynku międzybankowego, a nie jak kantor stacjonarny od innych klientów. Niektóre kantory internetowe oferują atrakcyjne usługi pozwalające wymieniać walutę z kursem określonym przez klienta czy z odroczonym terminem lub np. comiesięcznym automatycznym cyklem do spłaty kredytu hipotecznego. I w końcu, kantor internetowy umożliwia przelewy waluty za granicę, a także może przyjmować wpłaty z zagranicy, co jest atrakcyjne dla osób pracujących za granicą.

Wraz z nadejściem ery bankowości internetowej, klasyczne formy przepływu pieniędzy uległy zasadniczej zmianie. Coraz rzadziej nosimy ze sobą gotówkę, zupełnie sporadycznie realizujemy czynności bankowe przy okienku. Podobnie jest z wymianą walut. Wymiana waluty w pobliskim kantorze, znana nam od ponad dwudziestu lat, powoli będzie odchodziła w zapomnienie na rzecz wygodniejszej i tańszej wymiany waluty przez Internet z wykorzystaniem kantorów internetowych.

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA