REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby zabezpieczania się przedsiębiorców przed ryzykiem kursowym

Sposoby zabezpieczania się przedsiębiorców przed ryzykiem kursowym
Sposoby zabezpieczania się przedsiębiorców przed ryzykiem kursowym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie tylko posiadacze mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich stali się ofiarami zawirowań na rynkach walutowych. Również przedsiębiorcy, którzy działają na rynkach zagranicznych, muszą liczyć się z możliwością strat. Czy rok 2015 przyniesie jeszcze więcej niespodzianek? I czy można zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym?

Rok 2015 jeszcze na dobre się nie zaczął, a za nami już kilka trzęsień ziemi na rynkach walutowych. Europejski Bank Centralny rozpoczął program luzowania, powodując osłabienie kursu euro względem dolara. Osłabiła się również waluta kanadyjska. Bank centralny Danii z trudem broni swojej waluty przed aprecjacją, znajdując się w sytuacji podobnej do tej, w jakiej znalazł się Bank Szwajcarii.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

REKLAMA

To właśnie decyzja centralnego banku Szwajcarii, który przestał bronić sztywnego kursu franka wobec euro, odbiła się szczególnie głośnym echem. W szczytowym momencie 14 stycznia 2015 kurs wymiany osiągnął aż 5,19 zł, podczas gdy chwilę przedtem wynosił około 3,50 zł. Ze względu na popularność kredytów nominowanych we frankach w Polsce tym tematem żyli wszyscy. Jednak posiadacze mieszkaniowych kredytów walutowych to nie jedyni, dla których nagła zmiana kursu walut może oznaczać poważne problemy. Podobne emocje przeżywają przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy w walutach obcych, zajmują się eksportem lub importem. Z dnia na dzień zyskowny kontrakt może okazać się dla firmy gwoździem do trumny.

Jeśli prowadzi się działalność na rynkach zagranicznych, nie można zapominać o ryzyku walutowym i należy odpowiednio się przed nim zabezpieczać. Nie chodzi przy tym o osiąganie spekulacyjnych zysków, ale o rozsądne gospodarowanie poziomem należności i zobowiązań, jeśli nominowane są w różnych walutach. Tymczasem z badania przeprowadzonego przed rokiem wśród polskich importerów i eksporterów przez Homo Homini dla firmy Akcenta wynika, że aż 45% badanych firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym. Co więcej, 40% zarządzających firmami nie zna rozwiązań umożliwiających eliminowanie ryzyka kursowego.

Termin zapłaty w transakcjach handlowych dłuższy niż 60 dni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Przedsiębiorcy mogą poznać metody zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym, w bezpłatnych szkoleniu e-learningowym Akademii PARP - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP. „Zabezpieczenie transakcji handlowych” to kurs, który nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem, jak powinien. Tak jakby przedsiębiorcy i menedżerowie wierzyli, że w ich przypadku nie zrealizuje się żaden niekorzystny scenariusz, zatem nie ma sensu przygotowywać się na niego.

Czy eksporterzy i importerzy mogą spodziewać się, że limit nagłych zmian kursów w tym roku wyczerpał się i będą wreszcie mogli spać spokojnie? Niestety nie. Jak zauważa The Economist, główną przyczyną nagłego wzrostu zmienności jest rozejście się polityki monetarnej różnych państw. Banki centralne nie podążają już w tym samym kierunku. EBC i Bank Japonii drukują pieniądze i obniżają wartość waluty, podczas gdy gospodarka i waluta amerykańska umacniają się. Wg Davida Blooma, stratega walutowego w HSBC, każdy kto znajdzie się pomiędzy tymi siłami ryzykuje, że zostanie starty na pył. W takiej sytuacji znalazł się Bank Szwajcarii, który nie dał rady utrzymać sztywnego kursu franka wobec poluzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

Nowe prawa konsumenta – poradnik

Szkolenie e-learning „Zabezpieczenie transakcji handlowych” omawia różne rodzaje ryzyka w działalności gospodarczej i metody zarządzania tym ryzykiem - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk. Przedstawia sposoby przygotowania i zabezpieczenia realizacji umowy sprzedaży, sposoby radzenia sobie z ryzykiem kursowym i ryzykiem zmiany cen surowców, które ostatnio również podlegają znaczącym zmianom. Ważne dla zapracowanych przedsiębiorców jest to, że szkolenie można przejść w tempie dostosowanym do własnych potrzeb, w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu lub z pracy. Wystarczy tylko komputer z przeglądarką i dostępem do Internetu.

Na portalu Akademii PARP dostępnych jest 47 szkoleń e-learning i 47 szkoleń m‑learning w pięciu obszarach tematycznych: Marketing i sprzedaż, Zarządzanie strategiczne i operacyjne, Umiejętności menedżerskie i osobiste, Wiedza ogólna i otoczenie biznesu, Zagadnienia finansowe i prawne a także szkolenia dla szkoleniowców. Bezpłatne szkolenia Akademii PARP zostały przygotowane specjalnie dla przedsiębiorców i pracowników polskich małych i średnich firm oraz osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zmiany w ochronie danych osobowych

Źródło: Akademia PARP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA