REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
ochrona konkurencji i konsumentów
ochrona konkurencji i konsumentów

REKLAMA

REKLAMA

18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie daleko idąca nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która w znacznym stopniu zmienia obowiązujące regulacje, a także wprowadza zupełnie nowe, nieznane dotychczas polskiemu prawu instytucje. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i karania antykonkurencyjnych praktyk oraz usprawnienie i przyspieszenie postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Spośród zmian, które wejdą w życie 18 stycznia 2015 r. kluczowe są:

REKLAMA

  • osobista odpowiedzialność finansowa kadry kierowniczej za dopuszczenie do zawarcia przez firmę antykonkurencyjnego porozumienia
  • dwuetapowa ocena koncentracji przedsiębiorców zgłaszanych Prezesowi UOKiK
  • rozszerzenie programu łagodzenia kar zwanego z j. angielskiego programem leniency

oraz wydłużenie okresu przedawnienia z roku do 5 lat od końca roku, w którym zaprzestano stosowania zakazanej praktyki.

Zgodnie z nową Ustawą Prezes UOKiK będzie mógł w 1 decyzji ukarać za udział w antykonkurencyjnym porozumieniu nie tylko firmę (karą finansową w wysokości do 10% całego zeszłorocznego obrotu tego przedsiębiorcy), ale również poszczególne osoby z jej kadry kierowniczej – jeżeli uzna, że osoby te umyślnie dopuściły do zawarcia przez firmę antykonkurencyjnego porozumienia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Zgodnie z Ustawą odpowiedzialności będą podlegać „osoby zarządzające” przedsiębiorstwem, przez co należy rozumieć wszystkich członków zarządu, wspólników spółki osobowej uprawnionych do prowadzenia jej spraw, czy też dyrektorów przedsiębiorstw państwowych. Maksymalna wysokość kary, jaką będzie mógł nałożyć Prezes UOKiK wynosi 2 miliony złotych i będzie ona płatna z osobistego majątku ukaranego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza dwuetapowe postępowanie kontroli koncentracji w zależności od stopnia skomplikowania transakcji. Proste koncentracje – niebudzące wątpliwości UOKiK-u i niewymagające badania rynku - będą rozpatrywane w terminie 1 miesiąca. W przypadku bardziej złożonych transakcji Urząd będzie miał dodatkowe 4 miesiące na podjęcie ostatecznej decyzji.

Nowa instytucja, określona jako leniency plus, da przedsiębiorcom uczestniczącym w zmowie dodatkowe możliwości obniżenia kary nakładanej na drugiego lub kolejnego wnioskodawcę. Przedsiębiorca, któremu nie udało się uzyskać całkowitego zwolnienia z kary, będzie mógł liczyć na dodatkowe jej obniżenie (o 30%) w przypadku ujawnienia informacji na temat innego niedozwolonego porozumienia, nieznanego dotąd Prezesowi UOKiK. Możliwość złożenia wniosku leniency oraz uzyskania zwolnienia od kary będą miały również wspomniane wcześniej osoby zarządzające przedsiębiorstwem.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Nowelizacja wprowadza również szereg innych istotnych zmian do polskiego prawa konkurencji, w tym na przykład procedurę dobrowolnego poddania się karze, uprawnienie do wskazania przez Prezesa UOKiK tzw. środków zaradczych (remedies) w sprawach antymonopolowych oraz do dokonania „publicznego ostrzeżenia” w sprawach dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

- komentarz przygotowała

Adwokat Paulina Józefczuk, menedżer praktyki prawa konkurencji

kancelaria Wierzbowski Eversheds

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA