REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
ochrona konkurencji i konsumentów
ochrona konkurencji i konsumentów

REKLAMA

REKLAMA

18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie daleko idąca nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która w znacznym stopniu zmienia obowiązujące regulacje, a także wprowadza zupełnie nowe, nieznane dotychczas polskiemu prawu instytucje. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i karania antykonkurencyjnych praktyk oraz usprawnienie i przyspieszenie postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Spośród zmian, które wejdą w życie 18 stycznia 2015 r. kluczowe są:

REKLAMA

 • osobista odpowiedzialność finansowa kadry kierowniczej za dopuszczenie do zawarcia przez firmę antykonkurencyjnego porozumienia
 • dwuetapowa ocena koncentracji przedsiębiorców zgłaszanych Prezesowi UOKiK
 • rozszerzenie programu łagodzenia kar zwanego z j. angielskiego programem leniency

oraz wydłużenie okresu przedawnienia z roku do 5 lat od końca roku, w którym zaprzestano stosowania zakazanej praktyki.

Zgodnie z nową Ustawą Prezes UOKiK będzie mógł w 1 decyzji ukarać za udział w antykonkurencyjnym porozumieniu nie tylko firmę (karą finansową w wysokości do 10% całego zeszłorocznego obrotu tego przedsiębiorcy), ale również poszczególne osoby z jej kadry kierowniczej – jeżeli uzna, że osoby te umyślnie dopuściły do zawarcia przez firmę antykonkurencyjnego porozumienia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Zgodnie z Ustawą odpowiedzialności będą podlegać „osoby zarządzające” przedsiębiorstwem, przez co należy rozumieć wszystkich członków zarządu, wspólników spółki osobowej uprawnionych do prowadzenia jej spraw, czy też dyrektorów przedsiębiorstw państwowych. Maksymalna wysokość kary, jaką będzie mógł nałożyć Prezes UOKiK wynosi 2 miliony złotych i będzie ona płatna z osobistego majątku ukaranego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza dwuetapowe postępowanie kontroli koncentracji w zależności od stopnia skomplikowania transakcji. Proste koncentracje – niebudzące wątpliwości UOKiK-u i niewymagające badania rynku - będą rozpatrywane w terminie 1 miesiąca. W przypadku bardziej złożonych transakcji Urząd będzie miał dodatkowe 4 miesiące na podjęcie ostatecznej decyzji.

Nowa instytucja, określona jako leniency plus, da przedsiębiorcom uczestniczącym w zmowie dodatkowe możliwości obniżenia kary nakładanej na drugiego lub kolejnego wnioskodawcę. Przedsiębiorca, któremu nie udało się uzyskać całkowitego zwolnienia z kary, będzie mógł liczyć na dodatkowe jej obniżenie (o 30%) w przypadku ujawnienia informacji na temat innego niedozwolonego porozumienia, nieznanego dotąd Prezesowi UOKiK. Możliwość złożenia wniosku leniency oraz uzyskania zwolnienia od kary będą miały również wspomniane wcześniej osoby zarządzające przedsiębiorstwem.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Nowelizacja wprowadza również szereg innych istotnych zmian do polskiego prawa konkurencji, w tym na przykład procedurę dobrowolnego poddania się karze, uprawnienie do wskazania przez Prezesa UOKiK tzw. środków zaradczych (remedies) w sprawach antymonopolowych oraz do dokonania „publicznego ostrzeżenia” w sprawach dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

- komentarz przygotowała

Adwokat Paulina Józefczuk, menedżer praktyki prawa konkurencji

kancelaria Wierzbowski Eversheds

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA