| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy pracownik może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy?

Czy pracownik może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy?

Podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ponadto złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego wiąże strony treścią podpisanego dokumentu.

Ze względu na szczególny charakter i szereg wymogów formalnych bezpieczny podpis elektroniczny jest uznawany za elektroniczny odpowiednik podpisu odręcznego. W praktyce oznacza to, że złożenie podpisu elektronicznego wywołuje takie same skutki prawne jak podpis odręczny. Ponadto  złożenie elektronicznego podpisu potwierdza tożsamość osoby składającej podpis oraz uniemożliwia jej zaprzeczenie podpisania dokumentu czy  wprowadzenie w nim jakichkolwiek zmian.  

Porozmawiaj o tym na FORUM!

W celu uzyskania podpisu elektronicznego należy w placówce jednego z kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne przedłożyć szereg wymaganych zaświadczeń i dokumentów.  Ponadto zgodnie z ustawą bezpieczny podpis można złożyć tylko za pomocą bezpiecznych urządzeń.

Posługiwanie się cudzym podpisem elektronicznym.

Zgodnie z ustawą podpis elektroniczny jest podpisem osobistym,  w związku z tym musi być wystawiony na konkretną osobę. Ponadto osoba składająca podpis musi być upoważniona do złożenia  oświadczenia woli w imieniu firmy.  Należy nadmienić, iż w świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalne jest posługiwanie się cudzym podpisem elektronicznym. W związku z tym  pracownik nie może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy.

ZOBACZ:Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Przepisy karne zawarte w ustawie dotyczą między innymi odpowiedzialności karnej za składanie cudzego podpisu elektronicznego.  Artykuł 47 ustawy o podpisie elektronicznym stanowi, że każdy kto składa bezpieczny podpis elektroniczny za pomocą danych służących do składania podpisu elektronicznego, które zostały przyporządkowane do innej osoby, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »