reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?

Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?

Stare porzekadło mówi: „czas to pieniądz”, jednak w praktyce firmy o tym zapominają. Nawet w dobie XXI wieku, erze informacji i automatyzacji procesów czas w wielu przedsiębiorstwach jest zwyczajnie marnowany – z przyczyn często prozaicznych. Liczby mówią same za siebie: zarządzanie dokumentami w archaiczny sposób to „luksus” który kosztuje krocie. Stać na niego Twoją firmę? Zobacz jak zarządzać obiegiem dokumentów by szybko zobaczyć pozytywne efekty. Prezentujemy porady specjalistów.

Właściciele firm na ogół trafnie potrafią identyfikować sytuacje generujące stracony czas – dlatego w wielu firmach blokuje się dostęp do mediów społecznościowych, a pracownicy poddawani są cyklicznym ocenom. Najciemniej jest jednak pod latarnią – efektywność pracy bardzo często hamowana jest przez papier: pracę z dokumentami, ich procesowanie i dystrybucję. Tę prawidłowość dawno temu odkryli managerzy z krajów zachodnich, którzy pracę z dokumentami papierowymi określają mianem „time-consuming”, czyli pochłaniającej czas. Sprawa jest o tyle poważna, że dokumenty znajdują się praktycznie w każdej firmie, a dla niektórych z nich są nawet osią działalności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Papierowa pułapka w każdej firmie

Dlaczego dokumenty papierowe znalazły się na celowniku managerów? Stało się tak z kilku zasadniczych przyczyn. Po pierwsze są one podatne na działanie czynników zewnętrznych. Łatwo je zawieruszyć, a także zniszczyć – celowo bądź przypadkiem np. poprzez wylanie na nie kawy czy herbaty. Papier łatwo jest zatem zgubić a trudniej znaleźć: według badań przeprowadzonych przez PrimeSoft Polska co piąty pracownik potrzebuje ok. godziny dziennie na znalezienie potrzebnych do pracy dokumentów, a niemal 40% ankietowanych przez firmę osób uważa, że system obiegu informacji jest w ich organizacji niejasny. Przepastne segregatory i przegródki zabierają też sporo cennej powierzchni biurowej – ich archiwizacja pociąga za sobą kolejne koszty. „Papier” nie tylko trudniej zlokalizować, ale nie sposób też go skutecznie kontrolować, czy zabezpieczyć. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak dopiero wtedy, kiedy giną ważne dokumenty albo dochodzi do wycieku danych objętych klauzulą tajności – takie wydarzenie może szybko przekształcić się w sytuację kryzysową i bardzo zaszkodzić firmie.

Zobacz również: Jak wrzucić reklamę w koszty firmy?

Klucz do efektywności - DMS

Rozwiązaniem problemu jest (coraz powszechniejsze) zastępowanie papierowych dokumentów ich elektroniczną wersją. Informatyzacja firm na naszych oczach wchodzi na wyższy szczebel – systemy klasy DMS („Document Management System” czyli „Systemy Zarządzania Dokumentami”), jak szacują eksperci, za kilka lat będą już standardem. Trudno się temu dziwić, e-dokument nie jest obciążony wadami wrodzonymi papierowego dokumentu. Nie zajmuje miejsca w szafach, nie sposób go zgubić ani zniszczyć w sposób mechaniczny. Dostęp do dokumentów elektronicznych zabezpieczony jest specjalnymi systemami uwierzytelniania – to zarząd firmy decyduje, kto ma dostęp do jakiej kategorii dokumentów.  Koszty redukowane są zatem na kilku istotnych poziomach:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zdjęcia

 Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności? / Fot. Fotolia
Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności? / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama