| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Elektroniczny obieg dokumentów - bezpieczeństwo i niższe koszty prowadzenia firmy

Elektroniczny obieg dokumentów - bezpieczeństwo i niższe koszty prowadzenia firmy

Jedną z podstaw sprawnego funkcjonowania każdej firmy jest właściwy przepływ informacji. Dotyczy to nie tylko tych skierowanych do adresatów zewnętrznych, ale przede wszystkim danych przeznaczonych do wewnętrznego obiegu.

Elektroniczny obieg dokumentów

Biznes coraz częściej funkcjonuje w dwóch wymiarach: rzeczywistym oraz wirtualnym. To dzisiaj powszechne zjawisko, które nie odnosi się jedynie do firm z sektora IT. Pojęcia Internetu rzeczy, chmury obliczeniowej czy aplikacji należy nie tylko przyswoić – trzeba je wykorzystać, by uczynić swoje przedsiębiorstwo nowoczesnym i konkurencyjnym. Proces dostosowania się do nowych trendów warto zacząć od przechowywania, wymiany i analizy danych istotnych dla firmy. Nowe rozwiązania dają teraz gwarancję bezpieczeństwa, dlatego nie musimy się przesadnie martwić o nasze dokumenty.

Systemy służące do wymiany oraz archiwizacji konkretnego typu danych najczęściej posiadają funkcjonalny system uwierzytelniania użytkownika i zabezpieczenia uniemożliwiające osobom niepowołanym dostęp do konkretnych dokumentów. Dane są szyfrowane, a firmy mogą mieć pewność, że w pełni kontrolują to, kto i kiedy uzyskuje dostęp do informacji. W ramach przykładu można tu wspomnieć o platformie Business Connect oferowanej przez krakowską firmę Ekoconsultant świadczącą usługi m.in. w sektorze księgowości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obieg dokumentów w przywołanym rozwiązaniu jest bezpieczny, ale też prosty w obsłudze. Na dobrą sprawę sprowadza się do kilku czynności. Najpierw trzeba oczywiście podpisać umowę z firmą. Nie jest to nic nadzwyczajnego - przecież wielu przedsiębiorców korzysta z zewnętrznej księgowości. Także w formie online.

Zakup skanera to rozwiązanie polecane przede wszystkim firmom generującym większą liczbę dokumentów. Nie oznacza to jednak, że z elektronicznego obiegu tych ostatnich nie mogą skorzystać mniejsi klienci. Proponuje się im albo inwestycję w skaner albo skorzystanie z urządzeń dostępnych w siedzibie usługodawcy (w tym drugim przypadku dokumenty dostarcza się w „tradycyjny” sposób). Dzięki temu każdy może przenieść ważne dane do wirtualnej rzeczywistości. Czy ten zabieg niesie ze sobą jakieś konkretne korzyści? Co do tego nie można mieć wątpliwości – księgowość internetowa (i ogólnie elektroniczny obieg dokumentów) to zyski na kilku płaszczyznach.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Wspomniano już o bezpieczeństwie, ale do tego wątku warto wrócić. Dane w formie cyfrowej są dobrze chronione nie tylko przed niekontrolowanym wyciekiem, ale też przed zniszczeniem. Spoczywają na serwerach gwarantujących im trwałość wynikającą z określonych procedur (m.in. tworzenie backupów). Kolejny aspekt to szybkość i łatwość dostępu do potrzebnych dokumentów. Można z nich korzystać za pośrednictwem Internetu praktycznie cały czas. Przeszkodą nie jest ani miejsce, ani dzień tygodnia czy godzina. To wielki atut, gdy konieczne jest sprawne załatwienie pilnej sprawy lub uzyskanie potrzebnych analiz i raportów (dostępne są niemal w czasie rzeczywistym).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK