reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Mniej problemów z kredytem walutowym

Mniej problemów z kredytem walutowym

Eksperci policzyli, że dzięki korzystnym kursom walut w marcu raty kredytów we frankach spadną o przeszło 300 zł, w porównaniu do wysokości raty w sierpniu 2011 r. Jeszcze więcej powodów do radości mają osoby, które kilka miesięcy temu zaciągnęły kredyt w euro. Na kredycie we wspólnej walucie można zaoszczędzić nawet 40 000 zł w ciągu 2-3 miesięcy, ponieważ kurs euro spadł w tym czasie o ok. 10%.

Kurs euro wynosi obecnie ok. 4,13 zł. Jeszcze w połowie grudnia sięgał nawet poziomu 4,58 zł. W ciągu 2,5 miesiąca spadł więc niemal o 10%. To bardzo dobra informacja dla osób, które pod koniec ubiegłego roku zaciągnęły kredyty w europejskiej walucie.

Zadłużenie w przypadku kredytów w EUR i wysokość rat spadły w takim samym stopniu jak poziom kursu. W rezultacie mimo, że część z kredytobiorców spłaciło zaledwie 2-3 raty, to dług  zmniejszył się o blisko 40 000 zł (w przypadku kredytu na kwotę 400 000 zł).

Koniec 2011 roku był ostatnim momentem, kiedy nie obowiązywały jeszcze zapisy Rekomendacji S, które istotnie ograniczyły dostęp do tego rodzaju kredytów. W tym czasie wiele osób, zainteresowanych kredytem w euro, robiło więc wszystko, aby go uzyskać przed końcem roku.

Przeczytaj także: Który kredyt hipoteczny wybrać: w PLN czy EUR?

W 2012 r. weszła w życie Rekomendacja S, która w znacznym stopniu ograniczyła dostęp do kredytów walutowych. Już w zeszłym roku banki sukcesywnie wycofywały ze swojej oferty kredyty w euro, które niemalże całkowicie zniknęły z rynku.

Z raportu Amron-Sarfin za IV kw. 2011 r. wynika, że w IV kw. zainteresowanie kredytami walutowymi wzrosło. Statystyki pokazują, iż udział kredytów w euro wśród  nowo udzielanych kredytów podskoczył  w ostatnim kwartale z niecałych 12% do 17%. Opisane korzyści uzyskało więc około 9 tys. osób.

Posiadacze kredytów walutowych mogą odnieść znaczne korzyści dzięki zakupie waluty po niskim kursie. Dlatego warto obserwować kursy walut i śledzić tendencje w notowaniach franków czy euro.

Polecamy serwis: Kredyty

Z ulgą odetchnęli jednak posiadacze kredytów we frankach. Wraz ze spadkiem euro coraz tańsza staje się szwajcarska waluta. Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy cena franka sięgnęła rekordowego poziomu 4,04 zł, kurs spał już o ponad 15%. Obecnie wynosi ok. 3,43 zł, co oznacza, że marcowa rata będzie znacznie niższa niż poprzednie.

W porównaniu z początkiem roku rata kredytu we franka wyniesie o 135 zł mniej, a w odniesieniu do wspomnianego rekordowego kursu będzie aż o 305 zł niższa (przy racie na poziomie 500 CHF).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyty walutowe potaniały dzięki korzystnym kursom walut. fot. Fotolia
Kredyty walutowe potaniały dzięki korzystnym kursom walut. fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama