REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za długi podatkowe rozwiedzionego małżonka

Długi podatkowe małonka
Długi podatkowe małonka
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unieważnienie małżeństwa, orzeczenie separacji, a tym bardziej rozwód nie powodują, że odpowiedzialność jednego z małżonków za zaległości podatkowe drugiego z nich ustaje.

Solidarnie odpowiedzialni

Odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka ma charakter osobisty oraz solidarny. Oznacza to, że odpowiada on całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

REKLAMA

Takie obciążenie jest wynikiem powstania zaległości w związku małżeńskim przy jednoczesnym trwaniu wspólności majątkowej (nawet ograniczonej).

W przypadku wszczęcia postępowania podatkowego, organ w pierwszej kolejności będzie ustalał istnienie oraz moment ustania wspólności majątkowej. Zniesienie małżeńskiego ustroju może mieć miejsce z datą wcześniejszą niż data rozwodu.

Przykład
Majątkowa wspólność małżeńska została zniesiona 3 lata przed rozwodem. Zaległości małżonka (podatnika) obejmują 5 lat przed dokonaniem rozwodu. Zatem odpowiedzialność rozwiedzionego współmałżonka obejmuje jedynie 2 lata przed orzeczeniem zniesienia ustroju majątkowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres odpowiedzialności

REKLAMA

Zgodnie z dyspozycją art. 110 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej.

Odpowiedzialność ta nie obejmuje podatków niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez współmałżonka działającego w charakterze płatnika lub inkasenta. Ponadto nie odpowiada za odsetki za zwłokę oraz koszty egzekucyjne powstałe po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie (art. 110 § 2 pkt o.p.).

Czy obiad z kontrahentem można wrzucić w koszty?

Ograniczenie odpowiedzialności

Rozwiedziony małżonek osobiście odpowiada za długi podatkowe tego drugiego, jednakże tylko do kwoty wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Nie ma tutaj znaczenia cena zakupu przedmiotów, które wchodzą w skład majątku wspólnego, ale rzeczywista wartość tego udziału.

W praktyce problemem jest ustalenie zarówno wartości wspólnego, jak i przypadającego rozwiedzionemu małżonkowi udziału we wspólności majątkowej. Małżonkowie co do zasady mają równe udziały, ale każdy z nich może żądać ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Trudności nie występują, gdy podział majątku został dokonany na drodze sądowej. Wówczas ustalana jest wartość nie tylko całego majątku, ale także wysokość udziałów poszczególnych małżonków.

Należy dodać, że organy skarbowe nie są upoważnione do wystąpienia na drogę sądową z wnioskiem o taki podział. Również sądy nie mogą z urzędu takiego postępowania przeprowadzać.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Śmierć byłego małżonka

Przepisy podatkowe mówią o tym, że dla istnienia odpowiedzialności współmałżonka za długi podatkowe tego drugiego, potrzebne jest istnienie obu małżonków w chwili powstania zaległości podatkowej jednego z nich.

Odpowiedzialność solidarna zostanie wyłączona wraz ze śmiercią małżonka-dłużnika. W takiej sytuacji podstawa prawna o odpowiedzialności rozwiedzionego małżonka jako osoby trzeciej nie występuje. Wówczas uciążliwość za zapłatę podatku poniosą spadkobiercy podatnika.

Odliczanie VAT od samochodów i paliwa – propozycje zmian

Autor: Tomasz Stachowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA