| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ryczałt - jakie dokumenty należy złożyć do końca stycznia?

Ryczałt - jakie dokumenty należy złożyć do końca stycznia?

Podatnicy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania ryczałtem bądź kartą podatkową. Jeżeli już rozliczają się w formie ryczałtu – do 31 stycznia zobowiązani są do złożenia zeznań podatkowych za 2013 r. Wszystkie formularze można przesyłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej lub wynajmujący mieszkania mają już niewiele czasu (do 20 stycznia) na podjęcie decyzji o formie opodatkowania. Jeśli zdecydują się na opodatkowanie w jednej ze zryczałtowanych form – kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – muszą złożyć do naczelnika urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy chcą zmienić dotychczasowy sposób opodatkowania (np. według skali podatkowej czy liniowo) i w 2014 r. przejść na ryczałt.

Oświadczenia nie muszą składać podatnicy, którzy już w 2013 r. rozliczali się ryczałtem i chcą to kontynuować. Nie oznacza to jednak, że w styczniu nie mają żadnych obowiązków wobec fiskusa. Do 31 stycznia mają bowiem czas na złożenie zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2013.

Zadaj pytanie na naszym FORUM:Moja firma - Podatki

Karta podatkowa

Kartę podatkową mogą wybrać podatnicy prowadzący działalność określoną w załączniku nr III do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W praktyce opodatkowuje się w ten sposób drobne usługi, np. fryzjerskie, kowalskie, stolarskie czy ślusarskie. Kwota podatku, którą musi uiszczać podatnik, wynika z decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Wcześniej trzeba jednak złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej na formularzu PIT-16 (aktualna jest jego wersja 12 – jej oznaczenie znajduje się na druku w prawym dolnym rogu). Należy w nim podać swój NIP i określić termin, od którego przychody mają być opodatkowane w formie karty. Wpisuje się także dane dotyczące działalności, takie jak jej zakres i informacje o zatrudnieniu. Nie można również zapomnieć o podpisaniu formularza.

PIT-16 składa się do 20 stycznia roku podatkowego, od którego ma być zastosowane opodatkowanie w formie karty. Z kolei w przypadku gdy podatnik dopiero zakłada firmę (niezależnie od tego, czy robi to np. od 10 stycznia, czy od 1 czerwca), musi złożyć wniosek o zastosowanie karty przed rozpoczęciem działalności.

Zobacz również:Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Oświadczenie w sprawie ryczałtu

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również ma swoje ograniczenia. Można nim opodatkować wybrane formy działalności (np. wolne zawody, działalność usługową, roboty budowlane), o ile przychody nie przekroczą 150 tys. euro rocznie (obecnie równowartość 633 450 zł). Katalog form działalności wynika z art. 6 i 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Tak jak w przypadku karty podatnicy muszą złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego. Nie ma urzędowego formularza takiego oświadczenia (wzór przedstawiamy obok).

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »