REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

KRS, Rejestracja spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Przepisy prawa przyznają możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w trybie S24, z wykorzystaniem wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest przede wszystkim założenie konta użytkownika. Jak założyć konto wymagane przy rejestracji w trybie S24?

Niezarejestrowane w KRS spółki do końca 2015 r. skutkuje wykreśleniem

Obowiązek rejestracji spółek kapitałowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) istnieje od kilkunastu lat. Wciąż nie udaje się jednak skłonić do tego wszystkich firm. Projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera założenie, że spółki, które nie zarejestrują się w KRS do końca 2015 roku, czeka wykreślenie. Pomysł jest godny poparcia, jednak kontrowersje budzi koncepcja przejmowania majątku tych spółek przez Skarb Państwa.

Wykreślenie z rejestru spółki w upadłości

Wobec spółki, która jest niewypłacalna względem swoich wierzycieli może być prowadzone postępowanie likwidacyjne bądź upadłościowe. W przypadku likwidacji majątku spółki powoływany jest syndyk masy upadłości, który po zakończeniu postępowania występuje z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru

Zmiany w ustawie o KRS – opinia przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt założeń zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany obejmą np. wprowadzenie uproszczonej procedury wykreślania podmiotów, które nie są aktywne i nie posiadają majątku. Jak postrzegają zmiany sami przedsiębiorcy?

REKLAMA

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Rezygnacja z publikacji wpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wprowadzenie możliwości uzupełnienia braków w dokumentach przy pomocy specjalnego portalu internetowego – to tylko niektóre zmiany, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi o przygotowane przez resort sprawiedliwości założenia zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

REKLAMA

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Obowiązują już zmienione przepisy dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Najważniejszą zmianą jest obniżenie opłat za ogłoszenie wpisu KRS w Monitorze do 100 zł.

Opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2015 roku

W 2015 roku obowiązywać będą te same opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak w latach ubiegłych. W artykule prezentujemy wysokość opłat za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i gospodarczym w 2015 roku.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w 2015 roku

Zastanawiasz się jakie będą opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2015 roku? Ile zapłacisz za zarejestrowanie spółki lub dokonanie zmiany wpisu? Poniższy tekst w przejrzysty sposób przedstawia wysokość opłat w KRS w 2015 roku.

Zmiany w prawie spółek przyjęte przez rząd

20 maja rząd przyjął projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. Zmiany obejmują wprowadzenie udziałów beznominałowych i określenie spółki z o.o. jako spółki bez kapitału. Ponadto rząd planuje wprowadzić zmiany w zakładaniu i rozwiązywaniu spółek.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Zakładanie spółek będzie łatwiejsze?

Rząd dąży do kolejnych uproszczeń w zakładaniu spółek. Zmodernizowany kilka lat temu system pozwolił na składanie wszystkich dokumentów w jednym okienku i umożliwił rejestrację spółki z o.o. on line ale nie zmienił ani czasu oczekiwania na rejestrację, ani ilości wypełnianych formularzy.

Jak założyć spółkę europejską?

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Jak założyć spółkę jawną?

Spółka jawna jest przedsiębiorstwem samym w sobie i powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Do założenia wymagane jest sporządzenie umowy w formie pisemnej, a wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki.

Jak zweryfikować osoby objęte zakazem pełnienia funkcji w spółkach?

Od stycznia 2013 r. sądy rejestrowe mogą weryfikować osoby ubiegające się o wpis do KRS. Otrzymują wówczas informację z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego o tym, czy dana osoba otrzymała zakaz pełnienia funkcji w organach spółek bądź likwidatorów.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Przyjmując, że osoby prawomocnie skazane za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. nie są i nie mogą zostać członkami organów czy też likwidatorami spółek kapitałowych, trzeba by także przyjąć, że czynności prawne dokonane przez takie osoby za spółkę (w szczególności należy mieć więc na uwadze członków zarządu) są bezwzględnie nieważne.

Różnice pomiędzy wpisami w KRS a rzeczywistością

Dane widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zdarza się, że nie wykreślono informacji nieaktualnych, bądź też nie ujawniono nowych istotnych wydarzeń. Nie pozostaje to bez znaczenia ani dla wpisanych do rejestru spółek, ani dla ich kontrahentów.

Brak obowiązku przechowywania numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Monitorze Sądowym i Gospodarczym zniesiony został obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta.

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym 2014

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie są opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2014 roku?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Zakładanie spółki z obywatelem Unii Europejskiej odbywa się na tych samych zasadach co zakładanie spółki z obywatelem polskim. Jak wygląda to z obywatelami spoza Unii? Czy Polka i obywatel Federacji Rosyjskiej mogą otworzyć działalność gospodarczą (spółkę) w Polsce?

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Rejestracja spółek przez tryb S24

Od 1 stycznia 2012 roku można rejestrować spółki z o.o. w trybie S24.

Procedura zakładania spółki na Cyprze

Procedura zakładania spółki na Cyprze nie jest skomplikowana, ale lepiej skorzystać z pomocy firm, które się tym zajmują. Pośrednik załatwi za nas wszystkie formalności, nam pozostanie tylko podpisać dokumenty. Firmy pośredniczące wysyłają do klienta dokumenty w przypadku, gdy osoba zakładająca spółkę na Cyprze nie wyrazi chęci przyjazdu na Cypr.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Można pobrać bezpłatny odpis z KRS przez internet

Resort sprawiedliwości umożliwił darmowe pobranie odpisów z KRS przez internet. Informacje można pobierać w formie plików PDF.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest wykorzystywana przede wszystkim przez przedstawicieli wolnych zawodów. Jej rejestracja odbywa się na wniosek złożony na urzędowych formularzach – na jakich?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest najbardziej rozwiniętą formą spółki prawa handlowego. Rejestracja spółki akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym odbywa się za pomocą odpowiednich urzędowych formularzy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to także spółki jawnej. Jakie formularze są niezbędne do takiej rejestracji?

REKLAMA