REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolejne 4,9 mld usd trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących

Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

W III kwartale nasza gospodarka przyspieszała

Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać.

Stawka referencyjna Polonia

Stawka referencyjna Polonia – jest to średnia ważona operacji przeprowadzanych na pieniężnym rynku międzybankowym o terminie O/N (overnight).

Łotwa znów podniesie temperaturę w regionie

Piątkowy ranek przynosi umocnienie złotego, co można tłumaczyć utrzymującymi się dobrymi nastrojami na rynkach światowych. W czwartek po południu obserwowaliśmy wprawdzie nieznaczne spadki, słabo otworzyły się też notowania na Wall Street.

REKLAMA

Rosną koszty kart kredytowych

Banki już nie wciskają klientom kart kredytowych za wszelką cenę. Stopniowo podnoszone są koszty posiadania plastikowych pieniędzy.

Fundusze venture capital muszą poczekać ze sprzedażą spółek

Fundusze venturecapital w ostatnim czasie coraz częściej mają kłopoty ze sprzedażą restrukturyzowanych spółek. Powodem mogą być rekordowo duże projekty prywatyzacyjne przygotowywanych przez Skarb Państwa.

RPP nie zmieniła stóp, kredyty mogą tanieć

Mimo że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i zapewne nie uczyni tego przed końcem roku, oprocentowanie zaciągniętych już kredytów hipotecznych ma szansę spadać. Potrzebne jest jednak stłumienie inflacji

Ujemne realne stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych we wrześniu i prawdopodobnie nie zmieni go także w najbliższych miesiącach. Wysoka inflacja sprawia, że mamy do czynienia z ujemną realną stopą procentową.

REKLAMA

Kryzys zmieni branżę Venture Capital

W warunkach kryzysu większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm i są zdania, że nadszedł wyjątkowy czas, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Największe szanse na zdobycie kapitału będą miały spółki działające w sektorze czystych technologii.

Lokata czy fundusz

Lokaty bankowe biją wynikami fundusze rynku pieniężnego. Wystarczyło tylko poświęcić trochę czasu na wyszukanie tych najlepszych – wynika z symulacji przeprowadzonych przez Open Finance

Fundusze obniżają opłaty dla najbogatszych

Kupując jednostki funduszu klienci z reguły są przekonani, że w ramach jednego funduszu wszystkie jednostki są takie same i równe. Nie zawsze jednak jest to prawda. Stopy zwrotu z inwestycji w ten sam fundusz w tym samym okresie mogą różnić się o kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście procent.

Czy wielkość funduszu ma znaczenie

Wybierając fundusz inwestycyjny, kierujemy się różnymi kryteriami. Niektórzy inwestorzy zwracają uwagę na wielkość aktywów funduszu. Analitycy Open Finance postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, jaki fundusz jest lepszy: mniejszy czy większy?

Kto winduje ceny złota

Przebicie przez cenę złota poziomu okrągłego 1000 USD za uncję sprawiło, że temat inwestowania w metale szlachetne wrócił na łamy mediów. Branże, które odpowiadają za 80 proc. popytu na złoto kurczą się w dwucyfrowym tempie, a mimo to cena kruszcu rośnie. Kto za tym stoi?

Systematyczne inwestowanie jest tańsze

W większości TFI, kupując jednostki funduszy inwestycyjnych w ramach planów systematycznego oszczędzania można zaoszczędzić na prowizji. Oferty funduszy inwestycyjnych są jednak mocno zróżnicowane.

Korporacje w USA przed drugą falą kryzysu

Fala bankructw wśród wielkich korporacji nadciąga na amerykański rynek obligacji. Taki wniosek płynie z raportu agencji ratingowej Standard & Poor's, która od 1981 roku monitoruje dane o upadłości firm posiadających przyznane oceny zdolności kredytowej.

Banki znów proponują lokaty z funduszami

Wyższe oprocentowanie depozytu w zamian za kupno jednostek funduszy może tylko z pozoru być opłacalną inwestycją.

Regularne inwestowanie to mniejsze ryzyko

Systematyczne inwestowanie mniejszych kwot wydatnie zmniejsza ryzyko całej inwestycji. Pod tym zdaniem śmiało może się podpisać nawet statystyczny uczestnik funduszu inwestycyjnego polskich akcji, który z pierwszą wpłatą pechowo trafił w samym szczycie hossy w lipcu 2007 roku.

Za wojnę depozytową płacą klienci banków

O 200 mln zł więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku zarobiły w II kwartale giełdowe banki na prowizjach od klientów. Z nawiązką pokryło to ubytek dochodów odsetkowych, na który istotny wpływ miała wojna depozytowa. Jej koszty pokrywają klienci banków.

O jakie fundusze pomocowe może się starać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wiele różnych form wsparcia swojej działalności. Niestety informacje o dostępnych formach wsparcia jest rozproszona. Prezentujemy zbiorcze zestawienie tych form przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Gospodarka da sobie radę bez niższych stóp

Rada Polityki Pieniężnej na sierpniowym posiedzeniu po raz trzeci z rzędu postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wysokość podstawowej stopy referencyjnej nadal wynosi więc 3,5 proc.

Koniec obniżania stóp procentowych

Dzięki obniżkom stóp procentowych między listopadem i czerwcem Polacy zaoszczędzili ok. 1,8 mld PLN rocznie na odsetkach od samych kredytów hipotecznych. Spadło też oprocentowanie kart kredytowych, obligacji i depozytów.

Większe zyski przy mniejszym ryzyku

Nie trzeba podejmować większego ryzyka, by dać sobie szansę na wyższe zyski – to wniosek z analizy wyników funduszy inwestycyjnych w lipcu i w tym roku. Okazuje się, że najlepsze podmioty z mniej ryzykownych grup osiągają lepsze wyniki niż autsajderzy z segmentów realizujących bardziej agresywne strategie.

Wstęp do zrozumienia funduszy unijnych czyli do czego służą i jakie cele realizują

Skąd pochodzą pieniądze znajdujące się w budżecie UE które trafiają m.in. do Polski i co to są państwa płatnicy netto. Jaki cel ma w tym UE aby „rozdawać” takie duże pieniądze. Co to jest EFS i EFRR oraz cross financing? W kolejnych moich artykułach pojawią się bardziej szczegółowe informacje i praktyczne porady przydatne przedsiębiorcom.

Zaniżone stopy procentowe w Polsce

Wśród najważniejszych państw na świece, co czwarte prowadzi luźniejszą politykę monetarną niż Polska. Świadczy o tym poziom realnych stóp procentowych, czyli uwzględniających tempo zmian cen w gospodarce. W przebadanych przez Expandera 39 państwach wynoszą przeciętnie 1%, u nas – 0%.

Spadają rynkowe stopy procentowe

RPP nie zmieniła dziś stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu. Oprocentowanie kredytów w złotych jednak nieznacznie obniżyło się dzięki spadkowi stawki WIBOR. Wciąż jednak raty kredytów w złotych są znacznie wyższe niż kredytów we frankach.

Najlepsze fundusze parasolowe

Fundusz parasolowy chroni zyski przed tzw. podatkiem Belki. Zyski nie podlegają opodatkowaniu tak długo, jak długo pozostają w cieniu „parasola”. Może to trwać całymi latami. Dlatego wybór funduszu, któremu ostatecznie powierzymy oszczędności, powinna poprzedzić dokładna analiza licznej oferty rynkowej. Rating Open Finance ma na celu ułatwienie tego zadania.

Zróżnicowane wyniki funduszy

Aż do18 proc. wynosi różnica między najlepszym i najgorszym funduszem akcji na naszym rynku w okresie od 4 maja, czyli od momentu zakończenia najbardziej dynamicznej części wiosennych wzrostów. Najlepiej radzą sobie podmioty małych i średnich spółek.

Lokaty roczne znów bardziej atrakcyjne od krótkoterminowych

Oprocentowanie lokat bankowych od początku roku systematycznie spada, choć tempo spadku w drugim kwartale było istotnie mniejsze niż w pierwszym – wynika z analizy Expandera. Wyraźnie zmieniła się ponadto relacja między atrakcyjnością lokat 3-mięcznych i rocznych. Dziś znowu te drugie są bardziej atrakcyjne, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym.

Inwestowanie na emeryturę pod parasolem złożonym z 53 funduszy

Expander wprowadził do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenie na Życie z Funduszem „5+”. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą długoterminowo inwestować w szerokie spektrum funduszy inwestycyjnych. Produkt pozwala dokonywać konwersji środków między aż 53 zarejestrowanymi w Polsce funduszami bez konieczności płacenia podatku „Belki”

Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Koniec półrocza skłania do przyjrzenia się, jak poradziły sobie w nim fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że był to dla nich i dla ich klientów bardzo dobry okres. Widać już więc, że niechęć do korzystania z ich usług, trwająca od kilkunastu miesięcy, nie była uzasadniona.

21 banków zmniejszyło oprocentowanie kart kredytowych

21 spośród 28 banków przeanalizowanych przez porównywarkę finansową TotalMoney.pl obniżyło oprocentowanie kart kredytowych po ubiegłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmniejszeniu stóp procentowych.

Najlepsze fundusze krajowych akcji

W czerwcu ponad 4/5 działających na naszym rynku funduszy inwestycyjnych przyniosło zyski. Najwięcej zarobiły, przeszło 3%, podmioty akcji krajowych. Najsłabiej wypadły te, które lokują na zagranicznych giełdach.

Raty wyższe o 8% przez nienaturalnie wysoki Wibor

O 154 zł wyższą ratę płacą posiadacze kredytów mieszkaniowych (kwota 300 tys. zł) przez to, że na rynku pieniężnym utrzymuje się nienaturalnie wysoka różnica między stawkami Wibor a oficjalną stopą procentową – wynika z analizy Expandera.

Banki muszą obniżyć oprocentowanie kredytów

Wraz z kolejną obniżką stóp procentowych maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło do 20 proc

Stopy spadły. Raty dopiero niebawem

Od ostatniej obniżki stóp procentowych rynkowe stopy WIBOR wzrosły o 50 pkt bazowych. Teraz czas na ich dostosowanie do dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Po decyzji SNB: kredyty we frankach bezpieczniejsze

Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nie zmienił stóp procentowych, zapewnił też że będzie przeciwdziałał umocnieniu franka wobec euro.

Młode fundusze liderami wzrostów

Fundusze inwestycyjne, które istnieją nie dłużej niż dwa lata wypadają na obecnym odbiciu znacznie lepiej od podmiotów, które powstały wcześniej. Kluczem do sukcesu nie jest skala zaangażowania w akcje, ale dobór spółek – wynika z analizy Expandera.

Promocje w funduszach – czy to się opłaca?

Fundusze inwestycyjne tracą klientów. Żeby ich zatrzymać i ewentualnie przyciągnąć nowych, TFI w ramach promocji obniżają pobierane prowizje. Te obniżki w większości przypadków, choć niewątpliwie korzystne, mają jednak stosunkowo niewielkie znaczenie.

RPP stóp nie zmienia, ale WIBOR rośnie

Przez ostatnie dwa miesiące – od ostatniej obniżki stóp przez RPP – stopa trzymiesięczna WIBOR wzrosła już o 48 punktów bazowych, co wpłynie w końcu na oprocentowanie kredytów.

RPP nie zmienia stóp, a rata kredytu i tak rośnie

Już blisko 0,9 pkt proc. sięga różnica pomiędzy 3-miesięczną stawką Wibor a oficjalną stopą procentową w Polsce. W połowie marca, przed obniżką stóp procentowych do 3,7%, dysproporcja wynosiła 0,3 pkt proc., a na koniec marca, kiedy koszt pieniądza spadł do 3,75% - 0,4 pkt proc. W efekcie mimo utrzymywania przez RPP stóp na rekordowo niskim poziomie koszt kredytu rośnie

Kredyty we frankach tylko dla wybranych

Najbardziej popularny jeszcze niedawno kredyt we frankach szwajcarskich, z miesiąca na miesiąc dostępny jest w coraz mniejszej liczbie banków. Dziś w ofercie ma go dziewięć instytucji.

RPP obniża stopy, ale raty rosną

Oficjalne stopy procentowe w Polsce spadły od listopada 2008 roku z poziomu 6,25 do 3,75 proc. Tymczasem rynkowy WIBOR, wyznaczający oprocentowanie kredytów hipotecznych, nie chce spadać, a wprost przeciwnie. Jeszcze miesiąc temu wynosił nieco ponad 4 proc. Dziś przekracza 4,5 proc.

Pierwszy raz w historii inflacja wyższa niż stopy procentowe

W kwietniu inflacja CPI w naszym kraju podniosła się aż do 4%. Był to drugi kolejny miesiąc, w którym wzrost cen był znacznie szybszy od oczekiwań. Jednocześnie był to trzeci kolejny miesiąc wzrostu. Dane przemawiają przeciwko dalszemu obniżaniu stóp procentowych w Polsce.

Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO)

Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) sprzedają jednostki uczestnictwa i są zobowiązane do ich odkupienia na każde żądanie uczestnika. Liczba jednostek uczestnictwa może być nieograniczona.

ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rynek pieniężny już zdyskontował ten ruch. Spadają raty kredytów hipotecznych w euro.

RPP nie zmieniła stóp, kredytobiorcy nie narzekają

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zrobiła przerwę w cyklu obniżek stóp. Ale kredytobiorcy zadłużeni w złotych nie mają prawa narzekać. Miesięczne koszty obsługi kredytów spadły przez ostatnie siedem miesięcy o 124,5 mln złotych.

RPP może wstrzymać się z cięciem stóp

W środę (24.04) Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Wiele osób zadaje sobie dwa pytania: pierwsze, jaka będzie ta decyzja i drugie, jakie będą jej skutki? Odpowiedzi na pierwsze można tylko zgadywać, na drugie – przewidywać.

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) emitują certyfikaty inwestycyjne. Istnieje zamknięta liczba certyfikatów, które można nabyć od funduszu wyłącznie w okresie subskrypcji.

Pozwy przeciwko bankom

Zbyt ogólne przesłanki pozwalające na zmianę bankowi w dowolny sposób wysokości oprocentowania – to jedno z zakwestionowanych przez UOKIK postanowień w umowach o kredyt zabezpieczony hipoteką. Dziś Urząd skierował w tej sprawie pozew do sądu.

Niskie stopy to nie wszystko

Stopy procentowe od wielu lat stanowiły jeden z głównych przedmiotów sporów polityków, członków rządu i ekonomistów. Dziś te dyskusje zeszły na plan dalszy. Stopy mamy na najniższym poziomie w historii. Nie wszyscy jednak wydają się być z tego faktu zadowoleni.

REKLAMA