Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zamknięty charakter funduszy FIZ polega na tym, że fundusz dystrybuuje certyfikaty inwestycyjne wyłącznie w okresie subskrypcji. W odróżnieniu od jednostek uczestnictwa sprzedawanych przez otwarte fundusze inwestycyjne (OFI), liczba certyfikatów jest stała i może się zwiększyć tylko w przypadku nowej emisji. Po zakończeniu subskrypcji certyfikatami inwestycyjnymi można handlować na rynku wtórnym, np. na Giełdzie Papierów Wartościowych lub CeTO. Aby nimi handlować jednak, potrzebny jest rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim.
REKLAMA
Inwestorzy mogą ocenić rynkową wartość swojego portfela certyfikatów na podstawie notowań giełdowych. Innym sposobem określenia wartości certyfikatów inwestycyjnych jest wycena ich przez fundusz. Wycena taka polega na oszacowaniu wartości instrumentów finansowych, w które inwestuje fundusz. Częstotliwość takiej wyceny certyfikatów określona jest w statucie funduszu, nie może być dokonywana rzadziej jednak niż raz na 6 miesięcy. Zdarza się, że certyfikaty wyceniane są co tydzień, miesiąc, lub kwartał, mogą być także wyceniane codziennie.
Fundusze zamknięte mają znacznie większe możliwości inwestycyjne od otwartych funduszy inwestycyjnych. Mogą one inwestować w waluty, prawa pochodne a także udziały spółek z o.o.
Dzięki możliwości inwestowania na rynku praw pochodnych, fundusze te mogą wykorzystywać zaawansowane strategie inwestycyjne niedostępne dla obwarowanych większymi ograniczeniami funduszy otwartych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.