reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)

Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) emitują certyfikaty inwestycyjne. Istnieje zamknięta liczba certyfikatów, które można nabyć od funduszu wyłącznie w okresie subskrypcji.

Zamknięty charakter funduszy FIZ polega na tym, że fundusz dystrybuuje certyfikaty inwestycyjne wyłącznie w okresie subskrypcji. W odróżnieniu od jednostek uczestnictwa sprzedawanych przez otwarte fundusze inwestycyjne (OFI), liczba certyfikatów jest stała i może się zwiększyć tylko w przypadku nowej emisji. Po zakończeniu subskrypcji certyfikatami inwestycyjnymi można handlować na rynku wtórnym, np. na Giełdzie Papierów Wartościowych lub CeTO. Aby nimi handlować jednak, potrzebny jest rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim.

Inwestorzy mogą ocenić rynkową wartość swojego portfela certyfikatów na podstawie notowań giełdowych. Innym sposobem określenia wartości certyfikatów inwestycyjnych jest wycena ich przez fundusz. Wycena taka polega na oszacowaniu wartości instrumentów finansowych, w które inwestuje fundusz. Częstotliwość takiej wyceny certyfikatów określona jest w statucie funduszu, nie może być dokonywana rzadziej jednak niż raz na 6 miesięcy. Zdarza się, że certyfikaty wyceniane są co tydzień, miesiąc, lub kwartał, mogą być także wyceniane codziennie.

Fundusze zamknięte mają znacznie większe możliwości inwestycyjne od otwartych funduszy inwestycyjnych. Mogą one inwestować w waluty, prawa pochodne a także udziały spółek z o.o.

Dzięki możliwości inwestowania na rynku praw pochodnych, fundusze te mogą wykorzystywać zaawansowane strategie inwestycyjne niedostępne dla obwarowanych większymi ograniczeniami funduszy otwartych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama