REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepsze fundusze krajowych akcji

Krzysztof Stępień
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu ponad 4/5 działających na naszym rynku funduszy inwestycyjnych przyniosło zyski. Najwięcej zarobiły, przeszło 3%, podmioty akcji krajowych. Najsłabiej wypadły te, które lokują na zagranicznych giełdach.

W grupie funduszy małych i średnich spółek w czerwcu najlepsze były te podmioty, które zostały też liderami I półrocza. Jednak nie wszystkich grupach funduszy było tak samo. Miniony miesiąc okazał się bardzo słaby dla Allianz Budownictwo 2012, lidera półrocza w kategorii funduszy akcji polskich. Bardzo wyraźnie zamiana pozycji była widoczna w grupie funduszy akcyjnych zagranicznych, gdzie w najgorszej piątce czerwca były aż 4 podmioty, które znalazły się w górnej połowie stawki w klasyfikacji półrocznej.

REKLAMA

Rynek stawia wyzwania zarządzającym

REKLAMA

W grupie funduszy mieszanych krajowych mieliśmy natomiast do czynienia z tym, że najsłabsze podmioty czerwca były jednocześnie autsajderami całego półrocza. Co ciekawe, dwa z trzech takich funduszy, realizowały strategię aktywnej alokacji. To potwierdza, że pokaźne wahania rynku sprawiają kłopot zarządzającym przy doborze najbardziej odpowiedniej alokacji.

Dwa z trzech najlepszych w czerwcu były też wśród najmocniejszych w I półroczu. Podobnie było w funduszach dłużnych krajowych oraz pieniężnych i gotówkowych, gdzie najlepiej w czerwcu wypadły te, które dobrze radziły sobie przez całe półrocze, a najsłabiej tegoroczni przegrani.

Rozbieżności w wynikach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Potwierdzeniem wyzwań dla zarządzających, jakie niesie ze sobą szybko zmieniająca się w tym roku koniunktura giełdowa i znaczne rozwarstwienie zachowania poszczególnych firm, są różnice w stopach zwrotu w tym roku. Praktycznie w każdej kategorii mamy do czynienia ze skrajnie odmiennymi wynikami. Wśród podmiotów lokujących w małe i średnie spółki można było zarobić ponad 40%, ale i stracić symbolicznie. W grupie funduszy akcji polskich zmiany rozciągały się od 2,9% na plusie do ponad 40% zysku. Podmioty akcyjne zagraniczne dały zarobić nawet blisko 58%, ale można też było trafić w taki, który przyniósł 2,4% straty.

Tak pokaźne różnice występowały nawet w grupach mniej agresywnych. Wśród dłużnych zagranicznych mieliśmy zyski o 0,1% do 40%, wśród mieszanych krajowych wyniki rozciągały się od ponad 6% straty do przeszło 21% zysku, w mieszanych zagranicznych – od 0,4% straty do ponad 26% zysku, a dłużnych krajowych od 4% straty do ponad 10% zysku, a w stabilnych krajowych od 0,3% do blisko 19% zysku. Stracić można było nawet w funduszach pieniężnych i gotówkowych.

Wnioski na przyszłość

Takie rozwarstwienie wyników dla klientów stwarza dodatkowe ryzyko. Borykają się nie tylko z ryzykiem rynkowym (czy notowania instrumentów spadną, czy wzrosną), ale też i zarządzającego (czy będzie w stanie zarobić na zwyżce). Receptą jest rozkładanie lokowanych środków na kilka różnych funduszy.

Trudno natomiast wyciągać wnioski z tego półrocznego okresu dotyczące jakości zarządzania poszczególnymi funduszami. W większości przypadków było tak, że najlepiej radziły sobie te podmioty, które w 2008 r. najbardziej traciły. Nie wiadomo więc, jak liderzy będą sobie radzić w II połowie roku, która zapowiada się nie mniej interesująco od 6 pierwszych miesięcy tego roku. Inwestorzy nie będą już mogli żyć nadziejami na poprawę sytuacji gospodarczej, jak to było w II kwartale, ale będą musieli zmierzyć się z twardą rzeczywistością. To zderzenie może okazać się katastrofą dla posiadaczy bardziej ryzykownych aktywów. Przezwyciężanie kryzysu, jak na razie, przychodzi z dużym trudem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA