REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zróżnicowane wyniki funduszy

Krzysztof Stępień
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aż do18 proc. wynosi różnica między najlepszym i najgorszym funduszem akcji na naszym rynku w okresie od 4 maja, czyli od momentu zakończenia najbardziej dynamicznej części wiosennych wzrostów. Najlepiej radzą sobie podmioty małych i średnich spółek.

ponad 17% zysku przyniósł od 4 maja do 16 lipca BPH Akcji Dynamicznych Spółek. Niewiele mu ustąpił Aviva Investors Małych Spółek, który zarobił w tym czasie blisko 14%. W kategorii podmiotów uniwersalnych, a nie skoncentrowanych na segmencie małych i średnich spółek najlepszy był Aviva Investors Nowych Spółek, który przyniósł 11% zysku. Mamy jednak przykłady funduszy, które w analizowanym okresie radziły sobie słabo. Allianz Budownictwo 2012, podmiot skoncentrowany na walorach z sektora budowlanego, przyniósł 0,7% straty. DWS Akcji Plus, będący funduszem uniwersalnym akcji, zyskał 1,9%, a Millennium MiŚ Spółek oraz Idea Akcji dały zarobić po 2,9%.

REKLAMA

Podzielony rynek

Okres od 4 maja do 20 lipca to czas, w którym trudno mówić o jednoznacznej tendencji na naszym parkiecie. Indeks WIG zyskał w tym czasie ok. 6%. Ten wynik nie w pełni oddaje jednak to, co przez ten okres działo się na rynku. Indeks małych spółek sWIG80 poszedł w górę aż o 10%, średnie spółki z mWIG40 zwyżkowały o 6,5%, a WIG20 podniósł się o 2% (tu musimy pamiętać jednak o odliczonym od jego wartości prawie do dywidendy z KGHM, bez czego zwyżka byłaby większa). Jeszcze większe dysproporcje mają miejsce jeśli chodzi o zachowanie poszczególnych sektorów. WIG-Spożywczy podskoczył od 4 maja do 16 lipca aż o jedną piątą, podczas gdy WIG-Telekomunikacja stracił 2%. Na całym rynku niewiele więcej spółek poszło w górę niż w dół. Można znaleźć przykłady kilkudziesięcioprocentowych zwyżek, jak i zniżek w takiej skali. Najczęściej dotyczy to walorów spółek o niewielkim wpływie na główne indeksy. Wśród kluczowych firm zwracała uwagę siła Lotosu, czy Cyfrowego Polsatu, idących w górę po ok. jedną czwartą i słabość TP, tracącej ponad jedną dziesiątą.

Trudne decyzje

REKLAMA

Zachowanie rynku ma bezpośredni wpływ na osiągnięcia funduszy. Dobrym tego przykładem jest BPH Akcji Dynamicznych Spółek, mający na koniec minionego roku największe pozycje w ING BSK oraz Cyfrowym Polsacie, które znakomicie wypadają w okresie od 4 maja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile w początkowej fazie zwyżek, jakie zaczęły się na warszawskim parkiecie w połowie lutego tego roku wygrywały te fundusze, które miały dużo akcji w portfelach, to teraz widać coraz większy wpływ konstrukcji portfeli na ich osiągnięcia. DWS Top 25 Małych Spółek, choć jak podał na koniec czerwca tego roku miał 94,3% akcji w portfelu, to wypada nieznacznie gorzej niż segment małych i średnich spółek. Idea Akcji na koniec czerwca miała 92% akcji w portfelu, a zarobiła w badanym okresie niewiele.

Dla inwestorów obecna sytuacja stanowi dodatkową trudność przy wyborze funduszu. Widać, że w grę wchodzi nie tylko ryzyko związane z zachowaniem się rynku akcji, ale również ryzyko specyfiki samego funduszu i tego, jak zarządzający radzi sobie z rynkiem. Wyraźnie przy tym rzuca się w oczy to, że rozrzut wyników jest znacznie większy w przypadku funduszy o mniejszych aktywach. Najwięksi gracze aż tak bardzo osiągnięciami się nie różnią. Wyniki 5 funduszy akcji, w których aktywa przekraczają 1 mld zł, mają w badanym okresie wyniki od 3,5% (Pioneer Akcji Polskich) do 7,3% (Aviva Investors Polskich Akcji).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA