Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?
17 cze 2011
W trzecim tygodniu czerwca w centrum zainteresowania inwestorów znajdowały się dwa tematy: pakiet pomocowy dla Aten i umocnienie szwajcarskiego franka. Eksperci zauważyli prostą zależność: im bardziej rosły obawy, związane z bankructwem Grecji, tym bardziej zyskiwała na wartości szwajcarska waluta. Czy upadłość Grecji może być podobna w skutkach do bankructwa Lehman Brothers z 2008 roku?
Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?
17 cze 2011
W połowie czerwca w centrum zainteresowań inwestorów znajdowały się problemy Grecji. Eksperci finansowi kontynuują dywagacje na temat ewentualnego bankructwa tego kraju. Dlaczego krajom ze strefy euro zależy na pomocy dla Aten?
Stabilny wzrost gospodarczy
31 maja 2011
Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.
Rynki grają na zwłokę
27 maja 2011
W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.
Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku
11 maja 2011
Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.
Grecja kładzie się cieniem na kursie EUR/USD
10 maja 2011
W poniedziałek notowania eurodolara poszły w dół, co było dziś szczególnie odczuwalne w Azji. Na starym kontynencie inwestorzy śledzą z zainteresowaniem sytuację, panującą w Grecji. Groźba restrukturyzacji długu tego państwa z pewnością odbije się na kursie wspólnej waluty.
Chwiejna szala z surowcami
10 maja 2011
Na początku tygodnia ropa naftowa drożała o 5,6 proc., ale już dzisiaj rano potaniała o 2 proc. Ceny czarnego złota od kilku dni nie są stabilne. To znak, że hossa dobiega końca – zarówno na rynku surowców, jak i akcji.
Wysoka dynamika niemieckiego eksportu z korzyścią dla polskiej gospodarki
09 maja 2011
Niemal o 16 proc. r/r wzrósł w marcu niemiecki eksport, opiewając na 98,3 mld euro. Mimo że nie są to najświeższe dane, trudno przejść obok nich obojętnie. To najlepszy wynik od 1950 roku, kiedy zaczęto gromadzić informacje na temat handlu zagranicznego.
Sesja powinna mieć spokojny przebieg
09 maja 2011
W weekend w „Spieglu” pojawił się komunikat, z którego wynika, że Grecja chce wycofać euro i ponownie wprowadzić na rynek własną walutę. Po tej publikacji sytuacja na rynku powinna ustabilizować się. Kurs EUR/USD raczej nie będzie podlegał większym wahaniom.
Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć się przez ryzykiem kursowym?
28 kwi 2011
Ryzyko zmiany kursów walutowych stanowi nieodłączny problem
przedsiębiorców, których firmy działają opierając się na imporcie lub
eksporcie. Znaczna zmiana kursu waluty może zarówno zwiększyć zyski jak
i doprowadzić firmę do bankructwa. Aby wyeliminować czynnik zmiany
kursu waluty zarządzający muszą stosować rozwiązania ochronne. Jakie
możliwości ma przedsiębiorca aby przeciwdziałać ryzyku kursowemu?
Dowiesz się z poniższego artykułu.
Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji
11 kwi 2011
W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.
Początek tygodnia na rynkach bez rewolucji
11 kwi 2011
W piątek w dalszym ciągu wspólna waluta umacniała się. Notowania eurodolara pod koniec tygodnia osiągnęły wartość 1,4487. Dzisiaj, podczas sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD uplasował się w przedziale 1,4440-1,4480.
Dlaczego warto inwestować w srebro?
11 kwi 2011
Recesja, spowodowana przez kryzys w 2008 roku, stała się przyczyną spadku zaufania społeczeństwa do instytucji finansowych. Czy powszechna awersja do ryzyka i obawa przed kolejną odsłoną kryzysu powinny zniechęcać nas do inwestowania? Ekspert podpowiada, jakie są alternatywne możliwości ochrony kapitału.
Polscy handlowcy największymi optymistami w UE
04 kwi 2011
Ponad połowa polskich eksporterów i importerów, 57 proc., przejawia optymistyczne nastawienie do wzrostu obrotów. Jedna trzecia osób z tej grupy nastawia się na przychody na niezmienionym poziomie. Do takich wniosków prowadzą badania nastrojów w handlu HSBC.
Wymiana euro sposobem na szybkie zmniejszenie inflacji
02 kwi 2011
Rząd nie poprzestaje na podnoszeniu stóp procentowych. Wymienia na rynku euro, które pochodzi z UE i emituje obligacje, nominowane w walutach. Działania te zmierzają to zmniejszenia presji inflacyjnej poprzez umocnienie złotego.
Japonia przestała na chwilę być w centrum uwagi
15 mar 2011
We wtorek rano inwestorzy zareagowali na niepokojące informacje z Japonii szybkim zamykaniem ryzykownych pozycji na wszystkich rynkach, zwracając się w stronę amerykańskiej waluty, która traktowana jest jako bezpieczna oaza na pustyni globalnych zawirowań. Jednak po kilku godzinach racjonalne podejście wzięło górę nad emocjonalnym zachowaniem.
Wydarzenia w Japonii wstrząsnęły giełdami
15 mar 2011
Inwestorzy potrzebowali kilka dni, aby dotarła do nich skala zniszczeń w Japonii. We wtorek światowe giełdy gwałtownie zareagowały na kataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?
15 mar 2011
Ceny na rynku nieruchomości w Państwie Środka osiągnęły rekordowe poziomy, a inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Jak Chińczycy usiłują zabezpieczyć się przed uszczupleniem swoich portfeli? Inwestują w złoto i srebro – odpowiadają eksperci.
Dalsze spadki notowań EUR/USD
10 mar 2011
Przez większą część środkowej sesji USA kurs EUR/USD lawirował wokół poziomu 1,3900. Dzisiaj na azjatyckim parkiecie notowania tej pary walutowej spadły poniżej wymienionej wartości, zatrzymując się w rejonie 1,3870.
PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.
02 mar 2011
W roku 2010 wzrost gospodarczy sięgnął 3,8 proc., jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czwartym kwartale 2010 roku przyrost PKB wyniósł 4,4 proc. Dla porównania, w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 3,8 proc.
Siła polskiego eksportu
01 mar 2011
Wyniki indeksu PMI dla Polski świadczą o tym, że nasz przemysł w dalszym ciągu rozwija się. Mimo przyhamowania tempa wzrostu, 53,8 pkt. to wynik, który pozytywnie rokuje na przyszłość. Szczególnie dobrze wypadły dane, dotyczące eksportu na niemiecki rynek.
Jak uzyskać dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatów eksportowych?
17 lut 2011
Wsparcie udzielane jest w formie dotacji na pokrycie części kosztów
związanych z uzyskaniem przez przedsiębiorcę certyfikatu wyrobu
wymaganego na rynkach zagranicznych. W jaki sposób je uzyskać?
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) korzysta z ułatwień celnych
08 lut 2011
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jest to przedsiębiorca posiadający siedzibę w Unii Europejskiej, który po spełnieniu przewidzianych przepisami prawa warunków i kryteriów uzyska jedno ze świadectw AEO i jako wiarygodny przedsiębiorca korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.
Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?
01 lut 2011
Mimo niskiego, łącznego PKB, które w 2009 r. opiewało na kwotę 58 141,5 mld dolarów i stanowiło zaledwie 0,32% PKB na świecie, Egiptowi udało się wpłynąć na światowe rynki. Wydawałoby się, że demonstracje w tym kraju stanowią problem lokalny, a ponad 100 zabitych osób i kolejne 2000 rannych nie są w stanie sprawić, że spadnie wartość indeksów giełdowych na świecie. Stało się jednak inaczej.
Wspólna waluta rośnie w siłę
14 sty 2011
W ostatnich dniach na rynku euro zaszła spektakularna zmiana. Wspólna waluta znacznie umocniła się względem dolara. Jej kurs wzrósł z około 1,29 USD do przeszło 1,34 USD. Euro poprawiło również swoje notowania względem franka szwajcarskiego, osiągając wartość 1,29 CHF wobec 1,25 CHF wcześniej.
Obligacje Portugalii sprzedane
12 sty 2011
Mamy już za sobą przetarg 3-letnich i 10-letnich, portugalskich obligacji. Rozeszły się wszystkie papiery o wartości 1,25 mld EUR, przy czym największy popyt był na te o dłuższym terminie wykupu. Można mówić o stosunku popytu do podaży 3,2, W porównaniu z listopadowym przetargiem średnia rentowność poszła w dół, wynosząc 6,719 proc.
Presja inflacyjna na rynkach wschodzących
12 sty 2011
Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.
Dlaczego znakomite dane z początku stycznia niewiele pomogą giełdom?
08 sty 2011
Pierwszy tydzień nowego roku był inny niż zawsze, ponieważ dla inwestorów trwał krócej. W poniedziałek giełda w Londynie była zamknięta, co odbiło się negatywnie na handlu, natomiast w czwartek nie funkcjonowała krajowa GPW, czemu winna jest zmiana w podejściu do święta Trzech Króli.
Eksport lokomotywą polskiej gospodarki
04 sty 2011
W grudniu odnotowano najwyższy od niemalże siedmiu lat indeks PMI dla Polski, który wyniósł aż 56,3 pkt.- Najnowszy odczyt wskaźnika zapowiada, że w tym roku to eksport będzie motorem napędowym polskiej gospodarki - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.
Dłużej tak, ale czy lepiej?
03 sty 2011
Pierwsza noworoczna sesja przyniosła dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze nastąpiła zmiana godzin pracy giełdy. Po drugie od stycznia stosowany jest inny sposób obliczania obrotów na GPW.
Sprzedaż towaru i jego wysyłka za granicę przez firmę kurierską
28 gru 2010
Czy towar wysyłany przez firmę kurierską może stanowić eksport? Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 listopada 2010 r., sygn. IPPP3/443-727/10-6/IB
W listopadzie bezrobocie pogłębiło się
23 gru 2010
Bezrobocie w listopadzie było o 0,2 pkt proc. wyższe niż w październiku, osiągając 11,7 proc. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2010 roku wyniesie 3,6-3,8 proc.
Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.
21 gru 2010
W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.
Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II
13 wrz 2010
W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.
Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I
13 wrz 2010
Polskie produkty na rynkach zagranicznych wcale nie muszą być czymś niespotykanym. Dzięki środkom europejskim możemy sprawić, że polskie marki będą znane i lubiane również na arenie międzynarodowej.
Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?
25 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego może przysporzyć firmie wielu trudności. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć i co powinny regulować?
Podstawowe elementy kontraktu eksportowego
25 sie 2010
Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.
Jakie klauzule można zawrzeć w kontrakcie eksportowym lub importowym?
24 sie 2010
Umieszczone w treści kontraktu eksportowego lub importowego klauzule pozwalają na zabezpieczenie powstałych roszczeń. Jakie to klauzule i czego dotyczą? Przeczytaj.
Jakie elementy powinien zawierać kontrakt eksportowy?
04 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego powinno być poprzedzone skonstruowaniem dokumentu o przemyślanej strukturze. Jak to zrobić? Co powinno być w nim zawarte? Przeczytaj.
Jak zawierać kontrakt eksportowy?
04 sie 2010
Zawarcie kontraktu eksportowego dla niektórych firm może być decydującym punktem w ich rozwoju, dlatego ważne jest, aby był on skonstruowany w sposób prawidłowy. Jak tego dokonać?
Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym
26 lip 2010
Każdy przedsiębiorca wie, że skuteczna reklama i marketing to połowa sukcesu w sprzedaży usług i produktów. Dzisiaj można się promować dzięki funduszom unijnym – wystarczy złożyć tylko wymagane dokumenty aplikacyjne.
Potwierdzenie wywozu w eksporcie pośrednim
16 lip 2010
Nie jest tajemnicą, że eksport towarów jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Dla eksportu towarów została przewidziana preferencyjna i warunkowa stawka VAT wynosząca 0% podstawy opodatkowania.
Szansa firm MŚP na międzynarodowy rozwój
07 lip 2010
W 2010 r. małe i średnie przedsiębiorstwa stoją przed możliwością dofinansowania swej działalności eksportowej w ramach Działania 6.1 Paszport do eksportu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Według aktualnego harmonogramu naboru wniosków, z dniem 20 września br. beneficjenci już po raz trzeci w tym roku będą mogli ubiegać się o dotację.
Kryteria formalne na wsparcie firm w działaniach eksportowych
18 cze 2010
Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.
Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część II
17 cze 2010
Udzielenie unijnego wsparcia jest możliwe pod warunkiem przygotowania dobrej dokumentacji aplikacyjnej. Tylko najlepiej ocenione projekty będą miały szansę otrzymać dotację.
Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I
17 cze 2010
Aby skutecznie konkurować o unijną dotację konieczne jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.
Kryteria formalne na wsparcie przedsiębiorców w działaniach eksportowych
14 cze 2010
Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II
11 cze 2010
Błędów występujących podczas aplikowania o środki unijne można często uniknąć. Wystarczy uczyć się na błędach innych wnioskodawców i dzięki temu przygotowywać dokumentację aplikacyjną bardziej starannie. Może to być klucz do przyznania unijnej dotacji.
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część I
11 cze 2010
Po złożeniu wymaganej dokumentacji jest ona poddawana ocenie. Od wyników oceny może być uzależnione przyznanie unijnej dotacji.
Dokumentacja na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu. Działanie 6.1 POIG
19 kwi 2010
Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej powinieneś zachować czujność. Twój wniosek zostanie poddany ocenie, podczas której możesz zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.