REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie elementy powinien zawierać kontrakt eksportowy?

Milewski Marcin
Nie może zostać pominięty numer kontraktu oraz data i miejsce zawarcia kontraktu.
Nie może zostać pominięty numer kontraktu oraz data i miejsce zawarcia kontraktu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie kontraktu eksportowego powinno być poprzedzone skonstruowaniem dokumentu o przemyślanej strukturze. Jak to zrobić? Co powinno być w nim zawarte? Przeczytaj.

Prawidłowo zawarty kontrakt eksportowy powinien składać się z następujących elementów:

REKLAMA

Rozdział 1 – informacje formalne
Rozdział 2 – regulacje podstawowe
Rozdział 3 – klauzule kontraktowe
Rozdział 4 – załączniki

Każdy z rozdziałów zawiera zależne od siebie elementy. Najważniejsze z rynkowego punktu widzenia są te, które umieszczone są w rozdziale II, określane mianem regulacji podstawowych. Ich waga praktyczna wynika z charakteru jaki prezentują (określenie przedmiotu umowy).

Zobacz: Najpopularniejsze umowy o współpracy

Rozdział 1

Rozdział 1. powinien zawierać treści o charakterze formalnym. Powinien obejmować co najmniej dane eksportera i importera, czyli ich nazwę (pełną), adres, wskazanie osób upoważnionych do reprezentacji, a także ich stanowiska). Istotne z praktycznego punktu widzenia są także dane kontaktowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie może zostać pominięty numer kontraktu oraz data i miejsce zawarcia kontraktu.

Rozdział 2

W tej części zawarte są podstawowe regulacje określające:

- przedmiot kontraktu;
- ilość towaru;
- opakowanie i oznakowanie towaru;
- cenę jednostkową towaru;
- wartość kontraktu;
- warunki płatności;
- warunki dostawy.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Rozdział 2 powinien przyciągnąć uwagę stron na dłużej. Zawarte w nim postanowienia powinny być jednoznaczne. Brak trudności z interpretacją pozwoli uniknąć w przyszłości nieporozumień.

Oznaczenie eksportowanego towaru jako „zabawki dziecięce – lalka” jest przyjęciem rozwiązania, które prezentuje się mniej jednoznacznie niż „zabawki dziecięce – lalka mała nr 345/12”.

Rozdział 3

To miejsce zarezerwowane jest na klauzule kontraktowe. Należą do nich:

- klauzule zawieszające wejście w życie kontraktu;
- klauzule kar umownych;
- klauzule reklamacyjne;
- klauzula prawa rządzącego kontraktem;
- klauzula arbitrażowa;
- klauzula siły wyższej;
- klauzula zakazu reeksportu;
- klauzula rewaloryzacyjna;
- klauzula odbioru i akceptacji towaru;
- klauzula nienaruszalności patentowej, zarejestrowanego wzoru, marki handlowej;
- klauzula odpowiedzialności producenta za produkt.

Rodział 4

Zawiera on załączniki dodane do kontraktu eksportowego. Mogą się wśród nich znaleźć bardzo zróżnicowane dokumenty (od oferty po potwierdzenie przyjęcia zamówienia). Należą do nich z reguły:

- oferta kupna – sprzedaży
- warunki zamówienia
- umowa dostawy towaru
- potwierdzenie przyjęcia zamówienia
- potwierdzenie zapłaty lub dokumenty akredytywy, inkaso, weksli, gwarancje bankowe, lub - inne dokumenty potwierdzające sposób zapłaty.

Polecamy: Wzór kontraktu eksportowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA