REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego reforma OFE może skończyć się porażką a rok 2011 - być chudy dla strefy euro?

Ostatni tydzień roku 2010 był skąpy, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Najbardziej interesujące wśród wskaźników makro były dane na temat gospodarki USA, zaś w Polsce – rządowy projekt reformy systemu emerytalnego. Przewidywania na najbliższą przyszłość są dość mgliste.

Ponad 1 mld obrotów na GPW w Sylwestra

Ostatnia sesja w roku 2010 nikogo nie zaskoczyła. Nieznacznie spadły notowania indeksów na GOW. Chociaż czas handlu był krótszy niż zazwyczaj, obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Umocnienia franka pod koniec roku

Podczas ostatniego tygodnia w roku 2010 utrzymywała się świąteczna atmosfera. Kurs EUR/PLN podlegał jedynie kilkugroszowym wahaniom, których nie sposób wytłumaczyć w fundamentalny sposób. Jednak w warunkach małej płynności nawet nieduże transakcje potrafią oddziaływać na notowania aktywów.

Tylko 2,3 proc. do OFE

O 5 proc. zmniejszą się składki, które idą do OFE. Już nie 7,3 proc., ale tylko 2,3 proc. będzie odprowadzane do Otwartego Funsuszu Emerytalnego. 5 proc. uzyskane z obniżki pójdzie bezpośrednio do ZUS.

REKLAMA

Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?

Co dwudziesty deweloper pozwala na zapłatę za mieszkanie już po tym, jak lokal powstanie, mimo że umowę podpiszemy na wczesnym etapie realizacji projektu. Kupujący płaci za gotowy produkt, a nie obietnicę jego wybudowania. Dodatkowo taka forma zakupu pozwala na osiągnięcie nawet 100% zysku, gdy mieszkanie zdrożeje jedynie o 10%.

W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Znane są już warunki emisji detalicznych obligacji Skarbu Państwa w styczniu. Klienci indywidualni będą mieli do wyboru cztery rodzaje obligacji z oprocentowaniem od 3,85 proc. do 5,25 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

Dlaczego warto korzystać z usług mniejszych deweloperów?

Mniejsze firmy deweloperskiej są bardziej skłonne iść na ustępstwa. Dla klienta może to oznaczać korzystniejszą cenę kupna, a nawet zmiany w planach inwestycyjnych, np. możliwość dobudowania balkonu. Prowadząc rozmowy z małym deweloperem, komunikujemy się bezpośrednio z osobą, która zajmuje wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie.

Warto inwestować w złoto i srebro

Kończy się dekada wzrostów cen metali szlachetnych. Od 2001 roku złoto podrożało o 415 proc. a srebro o 550 proc. Jednak specjaliści przewidują, że ceny będą dalej rosnąć.

REKLAMA

Czy banki oferują swoim klientom tańsze kredyty gotówkowe?

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach, nie rób tego we własnym banku. Tylko co drugi bank zapewnia swoim klientom korzystne warunki. W przypadku kredytów gotówkowych najlepiej sprawdza się korzystanie z dostępnych na rynku promocji i tymczasowych ofert.

Skutki wzrostu cen mieszkań

Informacje, które napłynęły we wtorek z USA, są gorsze niż oczekiwano. Pogorszyły się nastroje konsumentów, a ceny domów też nie są zgodne z oczekiwaniami. Aktywność inwestorów spadła do minimum, przez co nie ma co liczyć na bardziej zdecydowane ruchy.

Jak zmienią się ceny mieszkań i rodzaje sprzedawanych nieruchomości w roku 2011?

Eksperci przewidują, że w przyszłym roku sprzedaż mieszkania zajmie mniej czasu, wzrośnie liczba zawieranych transakcji, zaś ceny nieznacznie pójdą w dół na rynku mieszkaniowym. Popyt na duże mieszkania w drogich dzielnicach powinien być mniejszy. Najchętniej będziemy kupować lokale dwupokojowe.

Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Większość doradców mieszkaniowych wróży minimalny wzrost cen mieszkań w przyszłym roku. Ich zdania są jednak podzielone.

W styczniu giełda będzie czynna dłużej

Rynek bije rekordy pod względem bierności. Fakt, że londyńska giełda była znowu zamknięta, odbijał się na handlu i aktywności inwestorów. Przez cały okres trwania sesji WIG20 był minimalnie na plus, ledwo podlegając jakimkolwiek zmianom.

Złoto będzie coraz droższe

Spadek wartości dolara w dniu dzisiejszym nie pozostał bez wpływu na rynek złota. Ceny tego kruszcu poszły w górę.

Siła warszawskiej giełdy

Pierwsza poświąteczna sesja przyniosła realizację zysków na rynkach akcji. Dotknęło to nieznacznie warszawską giełdę. Nie bez znaczenia pozostaje nieobecność londyńskich inwestorów. Obroty na GPW nie były wysokie i wyniosły zaledwie ok. 800 mln zł.

Ile metrów mieszkania można kupić zamiast urządzać święta?

Jesteśmy bardzo tradycyjni, jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia. Przeciętna polska rodzina urządza święta za 1,8 tys. zł. W tej cenie można wynająć na miesiąc dwupokojowe mieszkanie w stolicy lub uregulować dużą część kredytu za kawalerkę w Lublinie, Katowicach czy Bydgoszczy.

Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw

Nikogo nie zaskoczyła grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 3,5%. Eksperci spodziewają się jednak, że już na następnym posiedzeniu RPP koszt pieniądza może ulec zmianie.

Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

W 2011 r. możemy spodziewać się nieznacznych obniżek średnich cen mieszkań, które były już wcześniej użytkowane. Wykluczenie rynku wtórnego z programu „Rodzina na swoim” powinno spowodować ograniczenie popytu w tym segmencie mieszkaniowym, co może rzutować na spadek cen.

Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

W 2010 r. w 15 polskich miastach średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę o 2,6%. Jest to poziom zbliżony do inflacji. Rynek mieszkaniowy jest zróżnicowany, zaś ceny mieszkań nie we wszystkich miejscowościach zachowywały wartość podobną do zeszłorocznej.

Na czym polega odroczenie terminu płatności składek do ZUS?

Płatnik składek ZUS ma w określonych okolicznościach prawo do ubiegania się o odroczenie terminu ich płatności. Podstawową przesłanką są chwilowe problemy płatnicze.

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcy w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych?

Wystąpienie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej uprawnia ubezpieczonego przedsiębiorcę do świadczenia pieniężnego. Na jakich zasadach?

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy. Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.

Według jakich zasad wypłacany jest zasiłek macierzyński?

Zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego przewidują wymogi dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Co należy przygotować ubiegając się o jego wypłatę?

Jak ustalany jest okres zasiłkowy?

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą oraz podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak zatem w praktyce przedsiębiorca może obliczyć okres zasiłkowy? Przeczytaj.

Czy firma może rozłożyć należności wobec ZUS na raty?

Spłata zobowiązań firm wobec ZUS uzależniona jest od możliwości płatniczych przedsiębiorcy. Jeżeli firma ma problemy z finansami możliwe jest złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.

Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy składającemu wniosek o odroczenie płatności do ZUS?

Wystąpienie do ZUS-u z wnioskiem o odroczenie płatności powoduje rozpoczęcie procedury, która kończy się w momencie podpisania umowy cywilnoprawnej. Warto jednak pamiętać, że określone uprawnienia przysługują zarówno stronie decydującej, jak i przedsiębiorcy.

Kiedy firma może ubiegać się o ratalną spłatę należności do ZUS?

Prawo do ubiegania się o ratalną spłatę należności do ZUS mają co do zasady dłużnicy. W jakich przypadkach? Jakie świadczenia mogą oni spłacać w wydłużonym okresie?

Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Uprawnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, może zostać ograniczone. W jakich przypadkach?

Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak warunkuje on długość świadczenia.

Jakie dokumenty są wymagane do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS?

Wniosek dłużnika i dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze – to podstawowe dokumenty niezbędne do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS.

Jak kontrolowane jest orzekanie o niezdolności do pracy?

Kontrolę nad orzekaniem o czasowej niezdolności do pracy sprawują lekarze orzecznicy ZUS. Na ubezpieczonym ciąży obowiązek udostępnienia posiadanej dokumentacji medycznej.

Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?

Wniosek płatnika, dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową – stanowią podstawę do ubiegania się o odroczenia terminu płatności składek do ZUS.

Jak obliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, jak również zasiłku opiekuńczego, ustalana jest w oparciu o podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie może być wyższa od 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wypłacane są przedsiębiorcom świadczenia z ZUS?

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, tak jak pracownicy, podlegają systemowi ubezpieczeń. Kiedy przedsiębiorca uzyskuje wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczeń rehabilitacyjnych? Kto je wypłaca?

Jaki jest okres wyczekiwania przedsiębiorcy na prawo do chorobowego?

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, to nie jedyne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego. Istnieje jeszcze bowiem tzw. okres wyczekiwania.

Na jakiej podstawie wypłacany jest przedsiębiorcy zasiłek chorobowy?

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy dokonywana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA). Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Zasiłek chorobowy wyliczany jest na podstawie przychodów ubezpieczonego. Jego wysokość uzależniona jest także, pośrednio, od okresu trwania ubezpieczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Podstawowym dokumentem pozwalającym na wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Czasem jednak niezbędne jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. W jakich przypadkach wymagane są poszczególne dokumenty?

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do niego trwa również po ustaniu tytułu. W jakich sytuacjach?

Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?

217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.

Kiedy przedsiębiorcy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Wyczerpanie zasiłku chorobowego, dalsza niezdolność do pracy, odpowiednie rokowania – to warunki, które muszą zaistnieć, aby przedsiębiorca miał prawo do świadczeń rehabilitacyjnych. Niektóre osoby są jednak wyłączone z katalogu uprawnionych.

Kiedy przedsiębiorczej mamie przysługuje zasiłek macierzyński?

Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego przysługuje nie tylko kobiecie, która urodziła dziecko, ale również osobie przyjmującej na wychowanie. Kto i na jakich zasadach może korzystać z opisywanego świadczenia?

Kiedy przedsiębiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na zasadach takich, jak ubezpieczonym obowiązkowo podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Jakie warunki muszą jednak spełnić, aby uprawnienie uzyskać?

Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Przedsiębiorca musi zwrócić świadczenia, które pobrał nienależnie. Dodatkowo zobowiązany jest także do zapłaty odsetek.

Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS?

Składki bieżące lub przyszłe, ale nie przeszłe – jest to podstawowa zasada odnosząca się do przedmiotu wniosku o odroczenie terminu płatności składek do ZUS. O czym jeszcze należy wiedzieć, decydując się na negocjacje z ZUS-em?

Kiedy wypłacane są przedsiębiorcy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Niezbędne dokumenty przewidziane dla ubezpieczenia chorobowego oraz potwierdzające wypadek lub chorobę – to podstawa do wypłaty przysługujących przedsiębiorcy świadczeń.

Jak złożyć wniosek o rozłożenie na raty płatności do ZUS?

Złożenie wniosku przez dłużnika może nastąpić w formie elektronicznej lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Wystąpienie z dokumentami nie gwarantuje udzielenia ulgi.

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

REKLAMA