REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?
Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

REKLAMA

REKLAMA

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Są one określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego dla tej grupy ubezpieczonych uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

REKLAMA

  • 18,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres do 30 czerwca 2007 r.;
  • 15,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007r.;
  • 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku przychodu za okres po dniu 31 grudnia 2007 r., niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy też nie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest ustalana za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych.

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą od 16 stycznia podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dniu 5 listopada ubezpieczony uległ wypadkowi przy prowadzeniu działalności i był niezdolny do pracy z powodu choroby od dnia 5 listopada do 31 grudnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał zdarzenie za wypadek przy pracy i sporządził kartę wypadku przy pracy.

Za okres od 5 listopada do 31 grudnia ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Do ustalenia podstawy wymiaru przysługującego ubezpieczonemu zasiłku chorobowego przyjęty zostanie przychód, od którego są opłacane składki na ubezpieczenie wypadkowe, po pomniejszeniu o 13,71% tej kwoty, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia poprzedzające powstanie niezdolności doi pracy, tj. za okres od lutego do października.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W razie ponownego powstania prawa do zasiłku, podstawy wymiaru tego samego rodzaju lub różnego rodzaju zasiłku nie oblicza się na nowo, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dotyczy to także zasiłku chorobowego finansowanego z różnych funduszy (funduszu chorobowego i wypadkowego).

W przypadku zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przed przerwą przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się z nowego okresu, ale przyjmuje się kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Podstawy te mogą się różnić, w związku z tym, że różne mogą być okresy ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego oraz dlatego, że podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlega ograniczeniu do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe takiemu ograniczeniu nie podlega.

Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą podlega od 1 lutego poprzedniego roku ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpiła 14 marca bieżącego roku. W sierpniu uległa wypadkowi przy pracy i otrzymywała z tego tytułu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od 15 sierpnia do 20 września. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została ustalona na podstawie przychodu, od którego była opłacana składka na ubezpieczenie wypadkowe, za okres od sierpnia poprzedniego roku do lipca bieżącego roku, po pomniejszeniu o 13,71%. W dniu 20 grudnia ubezpieczona urodziła dziecko i przysługuje jej zasiłek macierzyński. Ponieważ przerwa między okresami pobierania zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego nie trwała co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie ustala się z nowego okresu poprzedzającego urodzenie dziecka lecz z okresu ubezpieczenia chorobowego poprzedzającego sierpień, tj. miesiąc w którym powstała poprzednia niezdolność do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód na ubezpieczenie chorobowe za okres pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia chorobowego, tj. od kwietnia do lipca bieżącego roku, po pomniejszeniu o 13,71%.

Zasada ta ma także odpowiednio zastosowanie, gdy przed przerwą przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jak również w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania zasiłku chorobowego z różnych funduszy, np. po okresie niezdolności do pracy związanej z wypadkiem przy pracy (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego) ubezpieczony stanie się bez przerwy niezdolny do pracy i niezdolność ta jest spowodowana inną przyczyną (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego).

Polecamy: serwis Leasing

Artykuł jest fragmentem poradnika „Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą” autorstwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA