reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Tylko 2,3 proc. do OFE

Tylko 2,3 proc. do OFE

O 5 proc. zmniejszą się składki, które idą do OFE. Już nie 7,3 proc., ale tylko 2,3 proc. będzie odprowadzane do Otwartego Funsuszu Emerytalnego. 5 proc. uzyskane z obniżki pójdzie bezpośrednio do ZUS.

Pieniądze, które byłyby odkładane w OFE, zostaną przeznaczone na bieżące emerytury. Zamiast ciąć wydatki, rząd sięga po pieniądze, które powinniśmy inwestować w OFE. W ten sposób politycy uwalniają się od obowiązku przeprowadzenia reform finansów publicznych - uważa PKPP Lewiatan.

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma dużo słabych punktów. Przede wszystkim odsuwa konieczność naprawy finansów państwa. Problemy pojawią się jednak za kilka lat. Zdaniem Lewiatana to nie OFE przyczyniły się do trudnej sytuacji finansów publicznych, tylko zaniechania kolejnych rządów w reformowaniu systemu emerytalnego, w prywatyzacji, w ograniczeniu wydatków i nieaktywnych transferów socjalnych. To te zaniedbania odbijają się na pieniądzach pracujących Polaków.

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Rząd chce zmniejszyć składkę do OFE o 66 proc., ponieważ uważa, że bez tego nie da się rozwiązać kłopotów, związanych z finansami publicznymi. Za zaniechanie odpowiedzialnych reform i brak odwagi polityków płacą przyszli emeryci.

Przeniesienie do ZUS 5 proc. składki emerytalnej stwarza zagrożenie, że politycy w każdej chwili mogą zdecydować o innej, niż zapowiedział premier, waloryzacji pieniędzy na kontach ZUS. Nic nie wiemy też o zasadach dziedziczenia pieniędzy, gromadzonych na specjalnie wydzielonych kontach w ZUS. Nie podlega dyskusji, że na zmianach ucierpi rynek kapitałowy, osłabiając szanse sukcesu rządowego planu prywatyzacji.
Dobrą wiadomością jest ta, że rząd nie zdecydował się na likwidację emerytur kapitałowych, a były takie pomysły. Fundusze emerytalne będą mogły prowadzić bardziej elastyczną politykę inwestycyjną, a ubezpieczeni – podejmować decyzje, czy pieniądze w OFE inwestować w bardziej lub mniej agresywny sposób. Istnieje też szansa na rozwój trzeciego filara, w którym każdy z nas będzie mógł oszczędzać na emeryturę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Premier Donald Tusk, zapowiadając przyszłe rozwiązania ustawowe, pominął najważniejszą kwestię, a mianowicie to, że przyjęte rozwiązanie staje się równocześnie zobowiązaniem rządu i polityków do podjęcia głębokiej reformy finansów publicznych: reformy KRUS, likwidacji przywilejów emerytalnych, zwiększenia efektywności wydatków publicznych, konsekwentnej prywatyzacji i efektywniejszego systemu podatkowego.
Sposób, w jaki rząd prowadził dyskusję w sprawie zmian w systemie emerytalnym oraz towarzyszące temu zamieszanie informacyjne budzą sprzeciw Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wywoływały one niepewność Polaków, dotyczącą ich emerytur oraz generowały dodatkowe ryzyka przy inwestowaniu naszych pieniędzy. Dlatego członkowie Lewiatan oczekują, że rząd szybko przedstawi szczegółowe propozycje zapowiedzianych zmian w systemie emerytalnym, nie przedłużając chaosu.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmniejszenie składek odprowadzanych do OFE o 5 proc. do środek doraźny.
Zmniejszenie składek odprowadzanych do OFE o 5 proc. do środek doraźny.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama