REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko 2,3 proc. do OFE

Zmniejszenie składek odprowadzanych do OFE o 5 proc. do środek doraźny.
Zmniejszenie składek odprowadzanych do OFE o 5 proc. do środek doraźny.

REKLAMA

REKLAMA

O 5 proc. zmniejszą się składki, które idą do OFE. Już nie 7,3 proc., ale tylko 2,3 proc. będzie odprowadzane do Otwartego Funsuszu Emerytalnego. 5 proc. uzyskane z obniżki pójdzie bezpośrednio do ZUS.

Pieniądze, które byłyby odkładane w OFE, zostaną przeznaczone na bieżące emerytury. Zamiast ciąć wydatki, rząd sięga po pieniądze, które powinniśmy inwestować w OFE. W ten sposób politycy uwalniają się od obowiązku przeprowadzenia reform finansów publicznych - uważa PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma dużo słabych punktów. Przede wszystkim odsuwa konieczność naprawy finansów państwa. Problemy pojawią się jednak za kilka lat. Zdaniem Lewiatana to nie OFE przyczyniły się do trudnej sytuacji finansów publicznych, tylko zaniechania kolejnych rządów w reformowaniu systemu emerytalnego, w prywatyzacji, w ograniczeniu wydatków i nieaktywnych transferów socjalnych. To te zaniedbania odbijają się na pieniądzach pracujących Polaków.

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Rząd chce zmniejszyć składkę do OFE o 66 proc., ponieważ uważa, że bez tego nie da się rozwiązać kłopotów, związanych z finansami publicznymi. Za zaniechanie odpowiedzialnych reform i brak odwagi polityków płacą przyszli emeryci.

Przeniesienie do ZUS 5 proc. składki emerytalnej stwarza zagrożenie, że politycy w każdej chwili mogą zdecydować o innej, niż zapowiedział premier, waloryzacji pieniędzy na kontach ZUS. Nic nie wiemy też o zasadach dziedziczenia pieniędzy, gromadzonych na specjalnie wydzielonych kontach w ZUS. Nie podlega dyskusji, że na zmianach ucierpi rynek kapitałowy, osłabiając szanse sukcesu rządowego planu prywatyzacji.
Dobrą wiadomością jest ta, że rząd nie zdecydował się na likwidację emerytur kapitałowych, a były takie pomysły. Fundusze emerytalne będą mogły prowadzić bardziej elastyczną politykę inwestycyjną, a ubezpieczeni – podejmować decyzje, czy pieniądze w OFE inwestować w bardziej lub mniej agresywny sposób. Istnieje też szansa na rozwój trzeciego filara, w którym każdy z nas będzie mógł oszczędzać na emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Premier Donald Tusk, zapowiadając przyszłe rozwiązania ustawowe, pominął najważniejszą kwestię, a mianowicie to, że przyjęte rozwiązanie staje się równocześnie zobowiązaniem rządu i polityków do podjęcia głębokiej reformy finansów publicznych: reformy KRUS, likwidacji przywilejów emerytalnych, zwiększenia efektywności wydatków publicznych, konsekwentnej prywatyzacji i efektywniejszego systemu podatkowego.
Sposób, w jaki rząd prowadził dyskusję w sprawie zmian w systemie emerytalnym oraz towarzyszące temu zamieszanie informacyjne budzą sprzeciw Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wywoływały one niepewność Polaków, dotyczącą ich emerytur oraz generowały dodatkowe ryzyka przy inwestowaniu naszych pieniędzy. Dlatego członkowie Lewiatan oczekują, że rząd szybko przedstawi szczegółowe propozycje zapowiedzianych zmian w systemie emerytalnym, nie przedłużając chaosu.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA