| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Ponad 1 mld obrotów na GPW w Sylwestra

Ponad 1 mld obrotów na GPW w Sylwestra

Ostatnia sesja w roku 2010 nikogo nie zaskoczyła. Nieznacznie spadły notowania indeksów na GOW. Chociaż czas handlu był krótszy niż zazwyczaj, obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Piątkową sesję warszawskie indeksy zaczęły na niewielkim plusie. Wskaźnik największych spółek zyskiwał na otwarciu nieco ponad 0,2 proc. a WIG szedł w górę nieznacznie ponad 0,1 proc. Nastroje nie były jednak rewelacyjne i indeksy już w trakcie pierwszej godziny handlu znalazły się pod kreską. Około południa WIG20 wyznaczył swoje dzienne minimum, zniżkując o prawie 0,5 proc. Nie było widać żadnych prób podciągania cen akcji, czyli typowego dla końcówki roku zjawiska window dressing.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Sytuacja w gronie największych spółek nie odbiegała od tego, co można było obserwować w trakcie poprzednich sesji. Nadal największej przecenie ulegały walory banków i firm paliwowych. Akcje Pekao i PKO traciły w ciągu dnia po 1,3 proc.. Na końcowym fixingu te ostatnie zwiększyły skalę spadku do ponad 2 proc. Papiery Telekomunikacji Polskiej zniżkowały o 2 proc. Akcje Lotosu straciły 1 proc., zaś walory OKN Orlen spadły o 2,5 proc. Kilkudniową, czarną serię przerwały akcje Cyfrowego Polsatu, drożejąc w piątek o 1,8 proc. Gwiazdą sesji były walory KGHM, które szły w górę przez cały dzień, by w końcówce zyskać 3 proc., przekraczając barierę 170 zł za akcję.

Na nielicznych, działających dziś europejskich parkietach, nastroje także nie były najlepsze, choć trudno mówić o dużych zmianach. Liderem wzrostów został indeks giełdy tureckiej, który zyskał 0,25 proc. W Budapeszcie zwyżka nieznacznie przekroczyła 0,1 proc., minimalnie zyskał też wskaźnik w Atenach. Paryski CAC40 tracił dziś najmocniej, zniżkując wczesnym popołudniem 0,8 proc. W Londynie indeks zniżkował o 0,2 proc. Inwestorów na naszym kontynencie straszyły tracące na wartości kontrakty na amerykańskie indeksy.

Polecamy serwis: Lokaty

Ostatnie dni mijającego roku nie upłynęły w najlepszych nastrojach, choć bilans dwunastu miesięcy był dla większości giełd całkiem udany. Choć w piątek indeks największych spółek stracił 0,46 proc., to jednak cały rok kończy zwyżką o 15 proc. Indeks szerokiego rynku, w piątek zniżkujący o 0,44 proc., zamyka rok bilansem 19 proc. Liderem okazał się mWIG40, który zyskał prawie 23 proc., więc piątkowy spadek o 0,7 proc. wielkiego wrażenia nie zrobił. Najgorzej radził sobie sWIG80, który zyskał nieco ponad 10 proc. Ostatnią sesję kończył symboliczną zniżką o 0,03 proc. Sylwestrowe obroty wyniosły nieco ponad 1,1 mld zł.

Źródło: Roman Przsnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »