REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 1 mld obrotów na GPW w Sylwestra

Większość giełd zakończyła miniony rok z dodatnim saldem.
Większość giełd zakończyła miniony rok z dodatnim saldem.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia sesja w roku 2010 nikogo nie zaskoczyła. Nieznacznie spadły notowania indeksów na GOW. Chociaż czas handlu był krótszy niż zazwyczaj, obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Piątkową sesję warszawskie indeksy zaczęły na niewielkim plusie. Wskaźnik największych spółek zyskiwał na otwarciu nieco ponad 0,2 proc. a WIG szedł w górę nieznacznie ponad 0,1 proc. Nastroje nie były jednak rewelacyjne i indeksy już w trakcie pierwszej godziny handlu znalazły się pod kreską. Około południa WIG20 wyznaczył swoje dzienne minimum, zniżkując o prawie 0,5 proc. Nie było widać żadnych prób podciągania cen akcji, czyli typowego dla końcówki roku zjawiska window dressing.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

REKLAMA

Sytuacja w gronie największych spółek nie odbiegała od tego, co można było obserwować w trakcie poprzednich sesji. Nadal największej przecenie ulegały walory banków i firm paliwowych. Akcje Pekao i PKO traciły w ciągu dnia po 1,3 proc.. Na końcowym fixingu te ostatnie zwiększyły skalę spadku do ponad 2 proc. Papiery Telekomunikacji Polskiej zniżkowały o 2 proc. Akcje Lotosu straciły 1 proc., zaś walory OKN Orlen spadły o 2,5 proc. Kilkudniową, czarną serię przerwały akcje Cyfrowego Polsatu, drożejąc w piątek o 1,8 proc. Gwiazdą sesji były walory KGHM, które szły w górę przez cały dzień, by w końcówce zyskać 3 proc., przekraczając barierę 170 zł za akcję.

Na nielicznych, działających dziś europejskich parkietach, nastroje także nie były najlepsze, choć trudno mówić o dużych zmianach. Liderem wzrostów został indeks giełdy tureckiej, który zyskał 0,25 proc. W Budapeszcie zwyżka nieznacznie przekroczyła 0,1 proc., minimalnie zyskał też wskaźnik w Atenach. Paryski CAC40 tracił dziś najmocniej, zniżkując wczesnym popołudniem 0,8 proc. W Londynie indeks zniżkował o 0,2 proc. Inwestorów na naszym kontynencie straszyły tracące na wartości kontrakty na amerykańskie indeksy.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnie dni mijającego roku nie upłynęły w najlepszych nastrojach, choć bilans dwunastu miesięcy był dla większości giełd całkiem udany. Choć w piątek indeks największych spółek stracił 0,46 proc., to jednak cały rok kończy zwyżką o 15 proc. Indeks szerokiego rynku, w piątek zniżkujący o 0,44 proc., zamyka rok bilansem 19 proc. Liderem okazał się mWIG40, który zyskał prawie 23 proc., więc piątkowy spadek o 0,7 proc. wielkiego wrażenia nie zrobił. Najgorzej radził sobie sWIG80, który zyskał nieco ponad 10 proc. Ostatnią sesję kończył symboliczną zniżką o 0,03 proc. Sylwestrowe obroty wyniosły nieco ponad 1,1 mld zł.

Źródło: Roman Przsnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA