REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy będzie dodatkowy podatek od urządzeń elektronicznych?

Podatek od elektroniki nas wszystkich, jeśli w życie wejdzie ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Nad projektem toczą się prace w rządzie i ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

Czym jest ulga IP BOX?

Ulga IP BOX stała się dla wielu pracowników z branży IT „świętym Graalem”, bo łączy się z preferencyjną stawką podatkową. Co na to Fiskus?

Zapłacimy poprzez inflację czy także poprzez podwyżkę podatków? [VIDEO]

Rząd wydaje pieniądze, a bank centralny skupuje rządowe obligacje. Ta polityka jest nie do utrzymania. Płacimy za nią wyższą inflacją, ale to nie wystarczy. W USA trwa już dyskusja o wyższych podatkach, u nas też będzie nieunikniona.

REKLAMA

Fiskus wprowadza nowy obowiązek dla dużych firm [VIDEO]

Polskie firmy będą musiały podawać do publicznej wiadomości transakcje z podmiotami z rajów podatkowych. Wymusza to nowe zobowiązanie dla firm, dotyczące publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czy przedsiębiorcę będą mogły kontrolować różne US z województwa?

Czy US będą miały większy zakres kontroli. Ministerstwo Finansów pracuje właśnie nad poszerzeniem zasięgu działania naczelników urzędów skarbowych. Na czym polegają te zmiany? Kogo będą dotyczyły?

ZPP: podatek od smartfonów jest szkodliwy dla gospodarki

Uchwalanie nowych podatków w warunkach epidemii jest nieuzasadnione i szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego. Czy rząd wprowadzi podatek od smartfonów?

Ucieczka od podatku inflacyjnego jest coraz trudniejsza [VIDEO]

Polska ma najwyższą inflację wśród krajów UE. I ta będzie nadal rosnąć. Próbujący ochronić swoje oszczędności będą podejmować coraz bardziej ryzykowne decyzje, co nie dotyczy już jedynie Polski, a jest wywołane polityką banków centralnych.

REKLAMA

Na co można przeznaczyć zwrot podatku?

Zwrot podatku warto przeznaczyć na spłatę choć części zadłużenia – nawet jednorazowa wpłata ułatwia negocjacje warunków spłaty długu u wierzyciela.

Czy będzie podatek od smarfonów? [BADANIE]

Z sondażu wynika, że prawie 9 na 10 Polaków uznaje taką opłatę za dodatkowy podatek, a ponad 50% uważa, że państwo powinno obniżyć opodatkowanie elektroniki w czasie pandemii. Czy resort kultury wprowadzi podatek od smartfonów?

Kiedy powstanie e-Urząd Skarbowy?

E-Urząd Skarbowy to system teleinformatyczny dla klientów Krajowej Administracji Skarbowej. Ma zapewnić załatwienie spraw podatkowych bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Kasa fiskalna on-line. Kto musi ją wprowadzić od stycznia 2021?

Kasa fiskalna on-line to jedna z ważniejszych zmian, jakie od stycznia 2021 r. czekają na przedsiębiorców. Kto musi mieć kasę fiskalną on-line? Co ze starą kasą fiskalną?

Czy największe korporacje nie zostaną obciążone wyższymi podatkami? [VIDEO]

Rynki finansowe potrafią niemal każdą wiadomość zamienić w kolejny powód do optymizmu. Już cieszą się, że Joe Biden być może nie zwiększy opodatkowania największych korporacji, takich jak choćby Facebook czy Google.

Czy przedsiebiorca może skorzystać z ulgi w spłacie podatków?

Jest zgoda Komisji Europejskiej, aby przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków.

Lista nowych podatków dla firm od przyszłego roku - zobacz

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej stwierdził, że nie może wykluczyć zwiększenia obciążeń fiskalnych w przyszłym roku. Powód? Fatalna kondycja budżetu państwa, wynikająca m. in. ze skutków pandemii COVID-19.

Czym będzie się zajmował Krajowy Urząd Skarbowy?

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który obsłuży największe firmy

KAS: ponad 2 razy mniej mandatów karnych za wykroczenia skarbowe

Liczba mandatów karnych, nałożonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej za wykroczenia skarbowe, spadła o ponad 55% w trzech kwartałach br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

5 nowych podatków do stycznia, 4 pójdą w górę

W nowym roku żaden podatek nie wzrośnie o grosz, a pojawi się tylko jeden nowy – mówił na początku października minister finansów Tadeusz Kościński. Pracodawcy RP mówią "sprawdzam". Efekt? Od 1 stycznia wejdzie pięć nowych podatków, a cztery wzrosną.

Firmy stracą na wprowadzeniu podatku CIT od spółek komandytowych

Wbrew twierdzeniom Ministerstwa Finansów w większości analizowanych krajów w Europie spółki komandytowe (lub o zbliżonym charakterze) są spółkami transparentnymi podatkowo. Opodatkowanie spółek komandytowych w innych europejskich krajach nie ma związku ze wzmożoną w ostatnich latach walką z unikaniem opodatkowania.

Czy będzie roczne zawieszenie obowiązku świadczeń dla firm?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, dodatkowe opłaty i zwiększające podatki. Swoje rekomendacje przedstawił w raportcie „Podwyżki podatków w Polsce na tle redukcji obciążeń w innych krajach OECD”.

Fiskus zapowiada więcej kontroli w firmach

Skarbówka latem wyhamowała kontrole firmach. Dane pokazują w tym obszarze spadek nawet o 20%. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność organów państwowych w tym zakresie ma związek z pandemią. Jesienią zacznie się nadrabianie zaległości.

Opodatkowanie fundacji rodzinnej - poznaj założenia [VIDEO]

Znane są już wstępne założenia dotyczące opodatkowania polskich fundacji rodzinnych. Fundacja ma być podstawowym narzędziem sukcesji dla średniego i dużego biznesu, a ustawa wchodziłaby w życie na początku 2022 r. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Kary i obowiązki dla firm wymuszające ujawnianie tajemnic handlowych [VIDEO]

Najnowsze planowane zmiany w prawie podatkowym przewidują nałożenie na podatników kolejnych obowiązków sprawozdawczych. Wymuszą na firmach ujawnianie tajemnic handlowych, pod groźbą kary 250 tys. zł. Wykorzystają to konkurencyjne firmy i fiskus. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem video.

CIT i spółki komandytowe. Tego nie da się zaakceptować [OPINIA]

Rada Pracodawców RP krytycznie odnosi się do przepisów, które mają wprowadzić opodatkowanie spółek komandytowych. Zdaniem ekspertów takie przepisy mogą silnie uderzyć w przedsiębiorczość.

Podatek CIT dla spółek komandytowych obciąży firmy? [OPINIA]

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lat podnosi konsekwentnie postulat umożliwienia wszystkim przedsiębiorcom rozliczania się za pomocą najprostszej metody, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla małych działalności powinna być to w zasadzie domyślna forma opodatkowania.

Nowe rozwiązania podatkowe dla firm

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów dla wielu przedsiębiorców oznaczają zmniejszenie wysokości opodatkowania oraz otwarcie możliwości korzystania z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatku.

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej - szeroki zakres i wysokie kary

Najwięksi podatnicy będą mieli obowiązek sporządzenia i publikacji sprawozdania z realizacji strategii podatkowej. Wiktor Podsiadło z Kancelarii Chałas i Wpólnicy wskazuje, iż zakres sprawozdania jest dość szeroki. Za brak dostosowania się do nowego obowiązku będą groziły wysokie kary.

Polityka podatkowa - nowy obowiązek firm od 2021 r.?

Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. może stanowić dla firm prawdziwą nowość. Z założeń Ministerstwa Finansów wynika jednak, iż nowy obowiązek dotyczyłby wybranych podatników CIT.

Zapowiedź zmian w opodatkowaniu CIT spółek komandytowych

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się, opublikowana przez Radę Ministrów zapowiedź istotnych zmian w podatkach dochodowych. Niektóre z zapowiadanych zmian, o ile wejdą w życie, mają charakter wręcz rewolucyjny, zmieniając istotnie sposób opodatkowania wielu biznesów w Polsce.

Będzie wyższy limit przychodów uprawniających do korzystania z 9-proc. stawki CIT

Podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego, z 1,2 mln euro do 2 mln euro, uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT - zakłada projekt ustawy resortu finansów. MF chce powiązać wysokość płaconego przez duże firmy podatku z miejscem uzyskiwania dochodu.

Podatek od nieruchomości – o ile wzrosną stawki w 2021 roku?

Od przyszłego roku podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Bedzie drożej, bo wraz ze wzrostem cen rosną nie tylko podatki, ale również opłaty uzdrowiskowe, miejscowe i targowe. Nowe stawki podatku od nieruchomości od 2021 roku uchwalą rady gmin.

Estoński CIT jako pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

To rozwiązanie ma poprawić sytuację na rynku oraz promować inwestycje i uatrakcyjnić polski rynek dla inwestorów. Koszt wprowadzenia estońskiego CIT-u dla budżetu jest szacowany na ok. 5 mld zł.

Zmiany w zastosowaniu stawki 0% dla WDT

Od stycznia 2020 zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Głównym zmianom uległa kwestia formalnych przesłanek zastosowania stawki 0% dla WDT, które stały się przesłankami materialnymi, tzn. warunkującymi zasadniczo możliwość zastosowania stawki preferencyjnej. Powodem zmian jest m.in. implementacja dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 z dnia 4 grudnia 2018 r.

Rejestr podatników VAT 2019

Sejm pracuje nad nowelizacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Rząd planuje utworzyć jedną bazę danych podatników VAT, co ma uszczelnić system wpływów, a także zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.

Kiedy wykazać przychód w pkpir przy usłudze rozliczanej etapami

Na transze są wystawiane faktury częściowe jako zaliczki. Na koniec wystawiana jest faktura końcowa, w której wykazana jest cała wartość usługi minus wpłacone transze. Kiedy mam wykazać przychód w przedstawionym przypadku?

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

Jak w JPK_VAT wykazać ulgę na złe długi

Gdy od ustalonego w umowie lub na fakturze terminu płatności minie 150 dni, a nabywca nie opłaci faktury, sprzedawca może skorygować VAT, czyli skorzystać z ulgi na złe długi. Kupujący ma natomiast obowiązek skorygować odliczony VAT z nieopłaconej faktury. Korektę tę należy wykazać zarówno w deklaracji, jak i w JPK_VAT. W ewidencji należy wprowadzić poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami „na minus”. Zdaniem MF nie można ich wprowadzać zbiorczo.

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy dostawa została opodatkowania według podstawowej stawki VAT mimo posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających wywóz towarów? Czy wymagane jest potwierdzenie odbioru faktury korygującej w eksporcie towarów? Kiedy należy rozliczyć korektę?

Obligatoryjny split payment w niektórych branżach

Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział możliwość obligatoryjnego objęcia systemem split payment niektórych branż. Ma to dotknąć branż najbardziej narażonych na wyłudzenia podatku.

Rozliczanie VAT w działalności sezonowej

Wakacje to okres, w którym wielu podatników decyduje się na podejmowanie działalności sezonowej. W związku z tym mają oni wątpliwości, czy powinni się z tego tytułu rejestrować do VAT, czy muszą mieć kasę fiskalną oraz jakie stawki VAT zastosować do wykonywanych przez siebie czynności.

Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Na ostatni dzień każdego miesiąca sporządzam listę płac dla moich pracowników i wypłacam wynagrodzenia w ostatnim dniu każdego miesiąca. Składki ZUS od tych wynagrodzeń przelewam zawsze do 15. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia wpisuję w księdze na ostatni dzień każdego miesiąca. Składki ZUS (w części pokrytej przez pracodawcę) wpisuję do księgi w dacie zapłaty tych składek, czyli 15. dnia następnego miesiąca. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Co podatnik może zrobić w przypadku przewlekłego prowadzenia postępowania lub kontroli celno-skarbowej

Kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia (art. 63 ust. 1 ustawy o KAS). Co jednak zrobić w przypadku, gdy kontrola ta przedłuża się – według podatnika zazwyczaj z przyczyn nieuzasadnionych?

NIP w 2018 - jak go uzyskać i jak zgłaszać zmiany

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanym podatnikiem VAT lub niebędące płatnikiem podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne posługują się tylko numerem PESEL, który jest identyfikatorem obywatela w kontaktach z urzędem skarbowym. Jako przedsiębiorca, będziesz najczęściej posługiwał się identyfikatorem podatkowym NIP. Poniżej znajdziesz informacje, jakie są zasady dokonywania zgłoszenia NIP oraz aktualizacji danych.

Koszty egzekucji podatków, czyli ile podatnik płaci za ściągnięcie należności przez fiskusa

Z różnych względów może dojść do sytuacji, w której podatnik nie może albo nie chce zapłacić podatku, który został już określony - czy to w deklaracji złożonej przez podatnika, czy też w decyzji wymiarowej organu podatkowego. W takiej sytuacji następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do przymusowego ściągnięcia należności na rzecz fiskusa. Oczywiście, podatnik musi ponieść koszty tego postępowania.

Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś

Działalność wolnych stref ekonomicznych na Białorusi regulują generalnie dwa akty prawne: Ustawa o wolnych strefach ekonomicznych na Białorusi (z dnia 7 grudnia 1998 r. nr 213-3) oraz Ustawa o inwestycjach (z dnia 12 lipca 2013 r. nr.53-3). Rezydentem wolnej strefy ekonomicznej „BREST” (dalej: WSE „BREST”) może być osoba prawna bez względu na formę własności. Założycielami z kolei tych osób prawnych mogą być osoby krajowe (białoruskie) oraz zagraniczne, w tym Polskie (osoby fizyczne oraz osoby prawne).

Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE

Spółka jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podpisaliśmy z niemieckim odbiorcą kontrakt na dostawę sprzętu rolniczego na najbliższe pół roku. Niestety, niespodziewanie kontrakt został zerwany. Był to nasz jedyny odbiorca. W związku z tym mamy pytanie, czy spółka może zostać wykreślona przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru podatników VAT UE, jeśli przez pewien czas będzie składała "zerowe" deklaracje VAT lub w ogóle nie będzie składała informacji podsumowujących?

Sprzedaż działek - skutki dla rozliczeń VAT

Zagadnienie sprzedaży działek przez osoby fizyczne nieprowadzące „na co dzień” działalności gospodarczej (w tym sprzedaż działek przez rolników) uchodziło przez lata za kontrowersyjne. Część sporów przeciął m.in. wyrok unijnego Trybunału z 2011 r., jednak należy pamiętać, że jest to zagadnienie o wielu aspektach podatkowych.

Rząd uderza w polski biznes rodzinny - wywiad z prof. Mariańskim

W uszczelnieniu systemu podatkowego rząd jest bardziej rygorystyczny niż wynikałoby to z zaleceń OECD, odbija się to na polskich firmach rodzinnych - powiedział PAP Adam Mariański, profesor w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego, doradca podatkowy, partner w Mariański Group.

Co mikroprzedsiębiorca musi wiedzieć o JPK?

1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy (art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej), które nakazują przedsiębiorcom przekazywanie danych podatkowych w elektronicznej formie jako Jednolity Plik Kontrolny. Przedsiębiorcy mają obowiązek comiesięcznego przesyłania do właściwego Urzędu Skarbowego pliku JPK_VAT, a także okazywania pozostałych plików JPK na życzenie fiskusa. Właścicieli mikrofirm przepisy te zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.

Jak złożyć JPK_VAT 2018

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Przedstawiamy jak prawidłowo wypełnić i wysłać Jednolity Plik Kontrolny w 2018 r.

REKLAMA