Opodatkowanie fundacji rodzinnej - poznaj założenia [VIDEO]
REKLAMA
REKLAMA
Aktywa w fundacji rodzinnej
Efekt podatkowy dla beneficjentów fundacji ma być co do zasady tożsamy z efektem dla spadkobierców z pierwszej grupy podatkowej, którzy cieszą się neutralnością podatkową.
REKLAMA
– Samo wniesienie aktywów funduszu właścicielskiego do fundacji rodzinnej byłoby neutralne podatkowo - mówi Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – Natomiast fundacja korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, a zwolnienie dotyczyłoby przede wszystkim otrzymywanych dywidend i także przychodów otrzymywanych z tytułu zbycia udziałów czy akcji.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Ochrona interesów wierzycieli
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Finansów upubliczniając informacje dotyczące koncepcji podatkowej zapowiedziały, że wstępny projekt nowych przepisów powinien być w całości upubliczniony już w październiku br. Natomiast ustawa wchodziłaby w życie na początku 2022 r.
Pozostały do rozstrzygnięcia jeszcze bardzo istotne kwestie związane z samą konstrukcją cywilno-prawną i ochroną interesów wierzycieli (dotyczy to m.in. świadczeń alimentacyjnych i zachowków).
- Beneficjenci, czyli osoby wskazane przez fundatora w akcie założycielskim lub regulaminie fundacji, które otrzymywałyby świadczenia pieniężne z fundacji rodzinnej, korzystałyby ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, w takiej wysokości, w jakiej wpłacony został fundusz założycielski – wyjaśnia Paweł Tomczykowski, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. – Natomiast nadwyżka ponad kwotę funduszu byłaby opodatkowana stawką wstępnie określoną na 19 proc., a to oznaczałoby wprowadzenie nowego progu podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.