REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE /Fot. Fotolia
Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podpisaliśmy z niemieckim odbiorcą kontrakt na dostawę sprzętu rolniczego na najbliższe pół roku. Niestety, niespodziewanie kontrakt został zerwany. Był to nasz jedyny odbiorca. W związku z tym mamy pytanie, czy spółka może zostać wykreślona przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru podatników VAT UE, jeśli przez pewien czas będzie składała "zerowe" deklaracje VAT lub w ogóle nie będzie składała informacji podsumowujących?

Tak, spółka może zostać wykreślona z rejestru podatników VAT UE, jeśli złoży "zerowe" deklaracje VAT-7 za trzy kolejne miesiące lub "zerową" deklarację VAT-7K za jeden kwartał. Wykazanie choćby najmniejszej transakcji zakupowej w którymkolwiek miesiącu lub transakcji krajowej spowoduje, że nie będzie podstaw do wykreślenia.

REKLAMA

Podatnik VAT może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE, jeśli złoży "zerowe" deklaracje VAT-7 za trzy kolejne miesiące lub "zerową" deklarację VAT-7K za jeden kwartał. Wykreślenie to może być także spowodowane niezłożeniem przez podatnika przez okres trzech kolejnych miesięcy informacji podsumowujących VAT UE, pomimo istnienia tego obowiązku.

Zerowe deklaracje

REKLAMA

Wykreślenie podatnika VAT UE z rejestru na podstawie art. 97 ust. 15 ustawy o VAT dotyczy przypadku, gdy podatnik ten wprawdzie składa deklaracje VAT, ale są to deklaracje "zerowe", czyli bez sprzedaży i bez nabycia, z kwotami podatku do odliczenia. Jeżeli czynny podatnik VAT, zarejestrowany dotychczas jako podatnik VAT UE, złożył za trzy kolejne miesiące lub za jeden kwartał zerowe deklaracje VAT-7 lub deklarację VAT-7K, to zostaje wykreślony z rejestru podatników VAT UE.

Jeśli natomiast w ciągu tych trzech kolejnych miesięcy (lub kwartału) podatnik wykazał w deklaracji wyłącznie sprzedaż lub wyłącznie nabycie towarów lub usług z odliczonym podatkiem, to taka sytuacja nie powoduje wykreślenia z rejestru podatników VAT UE. Przy czym o ile w przypadku nabycia niezbędne jest wykazanie przez podatnika podatku naliczonego, o tyle w przypadku sprzedaży nie występuje warunek wykazania podatku należnego. Oznacza to, że wystarczy, jeśli podatnik wykaże jakąkolwiek sprzedaż, np. sprzedaż opodatkowaną, ale także sprzedaż zwolnioną lub sprzedaż bez VAT objętą w kraju odwrotnym obciążeniem. Wykazanie w deklaracji nawet jednej transakcji sprzedaży wyklucza wykreślenie z rejestru VAT UE.

Zobacz: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Załóżmy, że podatnik złożył deklaracje VAT-7 w sposób następujący:

• za lipiec - "zerowa" deklaracja VAT-7,

• za sierpień - deklaracja VAT-7:

- z wykazaną sprzedażą podlegającą odwrotnemu obciążeniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT,

- bez wykazanego nabycia towarów lub usług z odliczonym podatkiem,

• za wrzesień - "zerowa" deklaracja VAT-7.

W takiej sytuacji w analizowanym trzymiesięcznym okresie lipiec-wrzesień 2017 r., ze względu na sprzedaż wykazaną w deklaracji VAT-7 za sierpień, podatnik nie podlega wykreśleniu z rejestru podatników VAT UE. Aby wykreślić podatnika z rejestru VAT UE, niezbędne jest złożenie przez niego "zerowych" deklaracji VAT-7 za trzy kolejne miesiące.

Analogiczne skutki powoduje wykazanie w deklaracji VAT samych tylko zakupów z wykazanym odliczonym VAT. To może być nawet jedna transakcja.

Przykład

Spółka zarejestrowana jako podatnik VAT UE złożyła za III kwartał 2017 r. deklarację VAT-7K, w której:

• nie wykazała żadnej sprzedaży,

• wykazała nabycie towarów i usług z odliczonym podatkiem VAT (jedna transakcja zakupu).

W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego nie ma podstaw do wykreślenia spółki z rejestru podatników VAT UE.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE

W artykule omówiono również problematykę braku informacji podsumowujących VAT-UE.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA