Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE

REKLAMA
REKLAMA
Tak, spółka może zostać wykreślona z rejestru podatników VAT UE, jeśli złoży "zerowe" deklaracje VAT-7 za trzy kolejne miesiące lub "zerową" deklarację VAT-7K za jeden kwartał. Wykazanie choćby najmniejszej transakcji zakupowej w którymkolwiek miesiącu lub transakcji krajowej spowoduje, że nie będzie podstaw do wykreślenia.
REKLAMA
Podatnik VAT może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE, jeśli złoży "zerowe" deklaracje VAT-7 za trzy kolejne miesiące lub "zerową" deklarację VAT-7K za jeden kwartał. Wykreślenie to może być także spowodowane niezłożeniem przez podatnika przez okres trzech kolejnych miesięcy informacji podsumowujących VAT UE, pomimo istnienia tego obowiązku.
Zerowe deklaracje
REKLAMA
Wykreślenie podatnika VAT UE z rejestru na podstawie art. 97 ust. 15 ustawy o VAT dotyczy przypadku, gdy podatnik ten wprawdzie składa deklaracje VAT, ale są to deklaracje "zerowe", czyli bez sprzedaży i bez nabycia, z kwotami podatku do odliczenia. Jeżeli czynny podatnik VAT, zarejestrowany dotychczas jako podatnik VAT UE, złożył za trzy kolejne miesiące lub za jeden kwartał zerowe deklaracje VAT-7 lub deklarację VAT-7K, to zostaje wykreślony z rejestru podatników VAT UE.
Jeśli natomiast w ciągu tych trzech kolejnych miesięcy (lub kwartału) podatnik wykazał w deklaracji wyłącznie sprzedaż lub wyłącznie nabycie towarów lub usług z odliczonym podatkiem, to taka sytuacja nie powoduje wykreślenia z rejestru podatników VAT UE. Przy czym o ile w przypadku nabycia niezbędne jest wykazanie przez podatnika podatku naliczonego, o tyle w przypadku sprzedaży nie występuje warunek wykazania podatku należnego. Oznacza to, że wystarczy, jeśli podatnik wykaże jakąkolwiek sprzedaż, np. sprzedaż opodatkowaną, ale także sprzedaż zwolnioną lub sprzedaż bez VAT objętą w kraju odwrotnym obciążeniem. Wykazanie w deklaracji nawet jednej transakcji sprzedaży wyklucza wykreślenie z rejestru VAT UE.
Zobacz: Podatki
Przykład
Załóżmy, że podatnik złożył deklaracje VAT-7 w sposób następujący:
• za lipiec - "zerowa" deklaracja VAT-7,
• za sierpień - deklaracja VAT-7:
- z wykazaną sprzedażą podlegającą odwrotnemu obciążeniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT,
- bez wykazanego nabycia towarów lub usług z odliczonym podatkiem,
• za wrzesień - "zerowa" deklaracja VAT-7.
W takiej sytuacji w analizowanym trzymiesięcznym okresie lipiec-wrzesień 2017 r., ze względu na sprzedaż wykazaną w deklaracji VAT-7 za sierpień, podatnik nie podlega wykreśleniu z rejestru podatników VAT UE. Aby wykreślić podatnika z rejestru VAT UE, niezbędne jest złożenie przez niego "zerowych" deklaracji VAT-7 za trzy kolejne miesiące.
Analogiczne skutki powoduje wykazanie w deklaracji VAT samych tylko zakupów z wykazanym odliczonym VAT. To może być nawet jedna transakcja.
Przykład
Spółka zarejestrowana jako podatnik VAT UE złożyła za III kwartał 2017 r. deklarację VAT-7K, w której:
• nie wykazała żadnej sprzedaży,
• wykazała nabycie towarów i usług z odliczonym podatkiem VAT (jedna transakcja zakupu).
W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego nie ma podstaw do wykreślenia spółki z rejestru podatników VAT UE.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE
W artykule omówiono również problematykę braku informacji podsumowujących VAT-UE.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA