Jak uchronić się przed dysponowaniem pustymi fakturami?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, wystawienie faktury VAT na sprzedaż usługi/towaru powoduje, iż jej odbiorca ma prawo odliczenia podatku VAT od takiej sprzedaży. Są jednak od tego wyjątki. Prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje w przypadku wystawiania tzw. pustych faktur.
REKLAMA
Puste faktury są to faktury, które nie odzwierciedlają rzeczywistego zdarzenia – tzn. wykazują sprzedaż towaru/usługi, która nie miała miejsca.
Posługiwanie się pustymi fakturami VAT powoduje negatywne konsekwencje nie tylko dla podmiotów wystawiających takie faktury, ale również dla podmiotów, które takowe faktury wykorzystują do obniżenia zobowiązań podatkowych (podatku dochodowego, podatku VAT). Organy podatkowe bowiem zamierzają karać zarówno jedną jak i drugą grupę.
Jak się przed tym uchronić?
W pierwszej kolejności, jeśli jest to pierwsza transakcja z danym kontrahentem, zaleca się „sprawdzenie” danego podmiotu. Sprawdzenie takie powinno polegać na upewnieniu się, że podmiot taki jest podmiotem rzetelnym i uczciwym. Wskazane jest również ustalenie jak długo podmiot taki działa na rynku, jeśli działalność przez niego prowadzona jest stosunkowo krótka zaleca się ostrożność w współpracy z takim podmiotem. Pomocnymi również mogą być opinie w Internecie na temat takiego przedsiębiorcy. Celem takiego rozeznania przede wszystkim powinno być ustalenie, czy nasz przyszły kontrahent nie działa przede wszystkim w celu wyłudzenia podatku VAT.
Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Kolejno, zaleca się sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem podatku do towarów i usług (podatku VAT). Ministerstwo Finansów prowadzi wyszukiwarkę podmiotów pod adresem: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/. Należy pamiętać, iż od 1 stycznia 2017 r. fiskus posiada uprawienie do wykreślenia podatnika z rejestru VAT z urzędu, i co najważniejsze, nie ma obowiązku informowania takiego podatnika o dokonanym wykreśleniu. Przyczyny wykreślenia podatnika wskazane w art. 96 ust 9 i 9a ustawy o VAT są następujące:
1) podatnik nie istnieje,
2) mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem ani pełnomocnikiem,
3) dane w zgłoszeniu okażą się niezgodne z prawdą,
4) podatnik nie stawia się na wezwania skarbówki,
5) zawiesił wykonywanie działalności na ponad pół roku,
6) nie złożył deklaracji za sześć kolejnych miesięcy,
7) składał zerowe deklaracje VAT przez sześć kolejnych miesięcy,
8) podatnik wystawiał faktury lub faktury korygujące, dokumentujące czynności, które nie zostały dokonane,
9) podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy, aby przypuszczać, że uczestniczy w tzw. karuzeli podatkowej
Co za tym idzie, konieczne jest każdorazowe sprawdzenie kontrahenta, może bowiem się okazać, iż w toku transakcji, nasz kontrahent zostanie wykreślony z rejestru VAT. Prowadzenie jakichkolwiek transakcji z podmiotami niezarejestrowanymi w VAT może spowodować dla nas bardzo dotkliwe konsekwencje.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Następnie, powinniśmy być w posiadaniu dowodu sprzedaży towaru czy też usługi. Jeśli został sprzedany towar, musi on być fizycznie w naszym posiadaniu. Kwestie usługi, jako bardziej niewymierne wymagają udowodnienia, że usługa została wykonana (np. pozycjonowanie strony). Najbardziej problematycznymi są wszelkiego rodzaju doradztwa i tzw. konsultingi – należy w tym zakresie wykazać się szczególną ostrożnością oraz dbałością o wykazanie przy ewentualnej kontroli czy takowe usługi zostały wykonane.
Podsumowanie
Wyżej przedstawione sposoby mogą okazać się w szczególności na początku czasochłonne, jednakże wskazanym jest postępowanie zgodnie z ww. wytycznymi. Brak ostrożności może bowiem okazać się w dłuższej perspektywie dla naszej działalności bardzo niekorzystny.
REKLAMA
REKLAMA