REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ucieczka od podatku inflacyjnego jest coraz trudniejsza [VIDEO]

- Były już wcześniej oczekiwania, że inflacja może spaść z powodu pandemii, ale tak się nie stało – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
- Były już wcześniej oczekiwania, że inflacja może spaść z powodu pandemii, ale tak się nie stało – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska ma najwyższą inflację wśród krajów UE. I ta będzie nadal rosnąć. Próbujący ochronić swoje oszczędności będą podejmować coraz bardziej ryzykowne decyzje, co nie dotyczy już jedynie Polski, a jest wywołane polityką banków centralnych.

Inflacja rośnie

Zgodnie z marcową projekcją NBP inflacja w tym roku znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7–3,6%. W listopadowej projekcji bank centralny przewidywał niższą inflację 1,8–3,2% .

REKLAMA

Inflacja wg. NBP ukształtuje się w latach 2021-2023 najprawdopodobniej powyżej celu inflacyjnego RPP (2,5%), ale poniżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu (3,5%).

Możliwe, że marcowa fala pandemii wpłynie obniżająco na inflację. Jednak są też analitycy, którzy prognozują, że inflacja bazowa w czerwcu przekroczy 4,0 proc. Przez kilka miesięcy może osiągnąć nawet 4,3 proc.

- Były już wcześniej oczekiwania, że inflacja może spaść z powodu pandemii, ale tak się nie stało – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jednocześnie spadło oprocentowanie lokat, które i tak było poniżej inflacji, a więc oszczędzający są postawieni pod ścianą, rośnie więc presja na ratowanie oszczędności, skoro 10 tys. zł oszczędności za pięć lat, przy inflacji zbliżonej 3 proc., utraci swą wartość o blisko 20 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ratunek finansom

REKLAMA

Teoretycznie zabezpieczeniem powinny okazać się akcje firm, które powinny zabezpieczać się przed skutkami inflacji poprzez wzrost cen swojej produkcji czy usług. Zabezpieczeniem powinny okazać się inwestycje w nieruchomości czy złoto. Jak dotąd sprawdza się w Polsce inwestowanie w mieszkania, stopa zwrotu w niektórych miastach osiąga nadal wielkości zbliżone nawet do 10 proc.

Praktyka jest jednak taka, że są to dobra podlegające rynkowej wycenie, która nie musi zmieniać się wraz z inflacją, a przykładem ostatnio jest złoto, którego światowa cena spadła ponieważ wzrosła rentowność obligacji w USA.

Zdolność oceny tego czy rynek zdyskontował już jakieś dobre informacje będzie teraz jeszcze ważniejsza niż jakieś reguły spisane w książkach. Sposobem na zmniejszenie ryzyka jest dywersyfikowanie inwestycji, aby nie podążać w jednym kierunku, ale to też nie jest łatwe.

- Nie da się łatwo uciec od podatku inflacyjnego, bo gdy rząd zwiększa deficyt budżetowy i wprowadza zerowe stopy procentowe, to tracą na tym posiadający choćby skromne oszczędności – komentuje ekspert XTB. – Jeżeli posiadacze oszczędności zdecydują się na podjęcie bardzo dużego ryzyka, a takim jest na przykład inwestowanie w bitcoiny, to nie wyniknie z tego nic dobrego dla gospodarki światowej, ale winien temu jest przede wszystkim amerykański bank centralny.

UE. I ta będzie nadal rosnąć. Próbujący ochronić swoje oszczędności będą podejmować coraz bardziej ryzykowne decyzje, co nie dotyczy już jedynie Polski, a jest wywołane polityką banków centralnych.","tags":"oprocentowanie lokat,XTB,inflacja,recesja,kurs akcji,Fed,cena złota,bitcoin,NBP,polityka banków centralnych,kryzys,ujemne i zerowe stopy procentowe","language":"0","length":"410","adddate":"1615213228","adcat":"10","category":"27","islive":"0","available":1,"webcodes":[{"website":"16974","webname":"biznesiklimat.gazetaprawna.pl","sid":"NGh0LDg0OTMsMA=="},{"website":"16972","webname":"cyfrowa-gospodarka.gazetaprawna.pl","sid":"NGhyLDg0OTMsMA=="},{"website":"493","webname":"dziennik.pl","sid":"OEQsODQ5Myww"},{"website":"494","webname":"forsal.pl","sid":"OEUsODQ5Myww"},{"website":"492","webname":"gazetaprawna.pl","sid":"OEMsODQ5Myww"},{"website":"15322","webname":"infor.pl","sid":"NEZNLDg0OTMsMA=="},{"website":"16958","webname":"interpretacje.pl","sid":"NGhkLDg0OTMsMA=="},{"website":"16973","webname":"zdrowiego.pl","sid":"NGhzLDg0OTMsMA=="}],"sdfile":"https:\/\/cdn1.onnetwork.tv\/sd\/1\/7\/1742943.mp4?sev=CPVKYme8mryvXRHHV_1cSw&e=1733751474","extid":"16075"}" class="psavvideo" data-title="" style="max-width: 800px; margin: 0 auto;">
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA