REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś

 Stanisław Trzeciak
Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin
Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś /Fot. Fotolia
Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Działalność wolnych stref ekonomicznych na Białorusi regulują generalnie dwa akty prawne: Ustawa o wolnych strefach ekonomicznych na Białorusi (z dnia 7 grudnia 1998 r. nr 213-3) oraz Ustawa o inwestycjach (z dnia 12 lipca 2013 r. nr.53-3). Rezydentem wolnej strefy ekonomicznej „BREST” (dalej: WSE „BREST”) może być osoba prawna bez względu na formę własności. Założycielami z kolei tych osób prawnych mogą być osoby krajowe (białoruskie) oraz zagraniczne, w tym Polskie (osoby fizyczne oraz osoby prawne).

Podstawowym wymogiem co do projektów inwestycyjnych realizowanych w WSE „BREST”- stanowi deklaracja włożenia inwestycji w wysokości nie mniejszej niż 1 mln Euro albo ekwiwalentna suma (wkład niepieniężny) w wysokości nie mniejszej od 500 000 Euro, pod warunkiem realizacji zadeklarowanej inwestycji w okresie 3 lat od momentu zawarcia Umowy o warunkach działalności w WSE „BREST”.

REKLAMA

Inwestorzy WSE „BREST” posiadają bezpośredni dostęp do rynku konsumpcyjnego Unii Europejskiej (Polska) oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (Rosja, Ukraina, Białoruś) jak również Unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, która to posiada wspólne regulacje celne i możliwość dostępu do rynku w którym zamieszkuje około 170 mln ludzi.

W ramach działania specjalnego reżimu prawnego, rezydenci WSE „BREST” posiadają pewne przywileje, w tym także natury podatkowej i celnej.

Rezydenci WSE „BREST” posiadają następujące ulgi podatkowe:

1. Przychód otrzymany w wyniku realizacji produkcji własnej jest zwolniony z opłaty podatku od przychodu w okresie 10 lat kalendarzowych od momentu zadeklarowania przychodu. Po upływie powyższego terminu, podatek jest uiszczany o obniżonej stawce o 50% (9%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Rezydenci zwolnieni są od podatku od nieruchomości.

3. Grunty znajdujące się na terytorium WSE „BREST” zwolnione są od podatku od gruntu bez względu na przeznaczenie tego gruntu.

4. Rezydenci nie uiszczają także czynszu za wynajem gruntów znajdujących się na terytorium WSE „BREST”.

5. Rezydenci nie uiszczają podatku VAT co do towarów wwożonych do WSE w celu wyprodukowania towarów w ramach zgłoszonego projektu inwestycyjnego.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Preferencje celne

Na terytorium WSE „BREST” dla każdego rezydenta, po uzgodnieniu z Państwowym Komitetem Celnym Białorusi wyznaczany jest terytorium wolnej strefy celnej (dalej jako STZ-swobodnaja tamożennaja zona ros.).

Na terytorium STZ w przewidzianym trybie dokonuje się odprawy celnej wwożonego towaru oraz eksportu, które to stanowią produkcję własną.

Reżim celny STZ ma następujące cechy:

Istnieje jedyna przestrzeń celna oraz reżim wolnego handlu w ramach Unii celnej pomiędzy Białorusią, Rosją a Kazachstanem.

1. W wypadku importu na terytorium STZ nie uiszcza się opłaty celnej i podatków oraz nie stosuje się zasad polityki ekonomicznej:

- co do towarów wwożonych spoza terytorium Unii celnej,

- co do towarów wwożonych z terytorium Unii celnej, pochodzące z państw trzecich i dopuszczonych do obrotu wolnego w państwach Unii celnej.

REKLAMA

2. W wypadku eksportu z terytorium STZ opłaty celne i podatki nie są ściągane oraz zasady polityki ekonomicznej nie są stosowane co do towarów wywożonych z terytorium celnego Unii celnej (zgłaszany jest wówczas reżim eksportu), pod warunkiem że należą do produkcji własnej oraz zostały uznane za pochodzące z terytorium Unii celnej.

3. Produkcja własna rezydentów WSE „BREST” nie jest ani kwotowana ani licencjonowana w wypadku wwozu towaru na pozostałą część terytorium Unii celnej, za wyjątkiem towarów co do których Białoruś posiada zobowiązania międzynarodowe.

Zobacz serwis: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA