REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Stanisław Trzeciak
Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin
Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi /Fot. Fotolia
Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Białorusi po 26 stycznia 2016 r. można już tworzyć jednoosobową spółkę z o.o. A więc również polski podmiot gospodarczy może wystąpić jako jedyny założyciel spółki z o.o. na Białorusi. Należy zaznaczyć, że rejestracja podmiotów gospodarczych następuje przez organ wykonawczy, a nie jak w Polsce przez sądy.

Zasady rejestracji podmiotów gospodarczych na Białorusi reguluje generalnie Dekret Prezydenta Republiki Białorusi z dnia 16 stycznia 2009 r. (ze zm.) „O rejestracji państwowej podmiotów gospodarczych oraz ustaniu (likwidacji) ich działalności”. Podstawę prawną funkcjonowania spółki z o.o. na Białorusi stanowi także Kodeks cywilny Białorusi oraz Ustawa z dnia 9.12.1992 r. o spółkach handlowych.

REKLAMA

Przed złożeniem dokumentów w celu rejestracji spółki należy podjąć następujące czynności:

1. określić wysokość kapitału zakładowego spółki. Na Białorusi obecnie nie ma wymogu co do minimalnego kapitału zakładowego spółki z o.o., czyli może to być nawet 1 rubel białoruski. Kapitał zakładowy powinien być zadeklarowany w rublach białoruskich „Br”. Można deklarować w walucie obcej według kursu Narodowego Banku Białorusi na dzień złożenia dokumentów na rejestrację.

Gdyby przedmiotem kapitału zakładowego były rzeczy – wymagana jest ich wycena przez odpowiednią organizację.

REKLAMA

2. znaleźć pomieszczenie niemieszkalne (jako przyszły adres prawny spółki). W tym celu trzeba uzyskać tzw. pismo gwarancyjne od właściciela pomieszczenia, że w razie rejestracji spółki-podpisze umowę najmu lokalu użytkowego, które to będzie stanowić adres prawny spółki. Jest to bardzo ważne, dlatego że ten adres prawny będzie zapisany w statucie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. uzgodnić z ministerstwem sprawiedliwości Białorusi firmę przyszłej spółki. Należy w tym celu wypełnić stosowny formularz. Jest możliwość dokonania tej czynności przez portal internetowy ministerstwa sprawiedliwości: www.egr.gov.by

4. przygotować projekt statutu.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

W celu utworzenia spółki z o.o. należy przed organem rejestrującym przedłożyć następujące dokumenty: (oczywiście pod kątem spółki z polskim udziałem)

1. wniosek na rejestrację państwową o ustalonym formularzu, który podpisuje (podpisują)osoby zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi przez prawo polskie.

2. 2 egzemplarze statutu (essentialia negotii statutu określa art. 92 Ustawy o spółkach handlowych) których nie trzeba notarialnie poświadczać.

3. Dla podmiotów gospodarczych: odpis z KRS lub CEIDG przetłumaczony na język urzędowy Białorusi (białoruski lub rosyjski) z obowiązkowym notarialnym poświadczeniem podpisu tłumacza.

Dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej – kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość (dowód osobisty lub paszport) przetłumaczony na język urzędowy Białorusi z obowiązkowym poświadczeniem notarialnym podpisu tłumacza.

Zobacz serwis: Mała firma

Po złożeniu w/w dokumentów urzędnik w ciągu jednego dnia roboczego stawi stamp na statucie co oznacza dokonanie rejestracji państwowej i wydaje jeden egzemplarz wnioskodawcy. Następnie daną spółkę wnosi się do Jednolitego Rejestru Państwowego osób prawnych oraz przedsiębiorców indywidualnych (EGR) w ciągu 3 dni roboczych.

Poświadczenie o rejestracji państwowej spółki wydaje się nie później następnego dnia następującego po złożeniu dokumentów na rejestrację.

REKLAMA

Na podstawie w/w poświadczenia oraz Statutu ze stampem organu rejestrującego wnioskodawca może dokonać wyrobienie pieczątki oraz stampu spółki Zgoda na jej wyrobienie nie jest wymagana (wcześniej wymagana była akceptacja ze strony organu spraw wewnętrznych).

Na Białorusi działa system „jednego okna”, czyli jednocześnie z rejestracją w ciągu pięciu dni roboczych po wniesieniu spółki do EGR, wydaje dokument potwierdzający ewidencję w organach skarbowym, statystyki państwowej, Funduszu Ochrony Socjalnej Ministerstwa Pracy (odpowiednik polskiego ZUS) oraz rejestracji w Białoruskim republikańskim unitarnym przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym „BELGOSSTRAH”.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA