Kary i obowiązki dla firm wymuszające ujawnianie tajemnic handlowych [VIDEO]
REKLAMA
REKLAMA
Strategia podatkowa
Podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów oraz pozostali podatnicy, których przychód w danym roku podatkowym przekroczy równowartość 50 mln euro będą zobowiązani do sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za dany rok podatkowy.
REKLAMA
Informacja o realizowanej strategii podatkowej obejmować ma m.in.:
*podejście do procesów i procedur dotyczących zarządzania obowiązkami podatkowymi,
*informacje o dobrowolnych formach współpracy z KAS,
*liczbę dostarczonych informacji o schematach podatkowych,
*transakcje z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej,
*działania restrukturyzacyjne zarówno te podjęte, jak i dopiero planowane przez podatnika mogące mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego,
*informacje o złożonych wnioskach o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, wiążącej informacji stawkowej czy wiążącej informacji akcyzowej
*informacje o rozliczeniach w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
- Co prawda, projekt przewiduje, że dane, które podlegać będą obowiązkowi publikacji nie obejmują informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego, lecz informacje, które mają być przekazywane obligatoryjnie takie tajemnice w istocie stanowią – mówi Anna Turska-Tomczykowska, doradca podatkowy, wiceprezes zarządu w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Nie ulega bowiem wątpliwości, iż dane o transakcjach z podmiotami powiązanymi, działania restrukturyzacyjne (w tym planowane) czy informacje przekazywane we wnioskach o interpretacje zawierają szereg informacji, które mogą być pożądane z perspektywy konkurencji.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Kolejny obowiązek sprawozdawczy
REKLAMA
Na opublikowanie raportu z realizacji strategii na stronie internetowej (w języku polskim lub przetłumaczonego na język polski) i przekazanie stosownej informacji do urzędu skarbowego podatnicy będą mieli 9 miesięcy liczonych od upływu terminu składania rocznej deklaracji CIT. Niedopełnienie tego obowiązku skutkować będzie nałożeniem kary do 250 tys. zł.
Najbardziej kuriozalne w tej zmianie jest to, że dane i informacje, które podlegać mają obowiązkowi publikacji są już w posiadaniu administracji skarbowej. Znajdują się one przykładowo w informacjach dotyczących cen transferowych, wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych, wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, akcyzowej, informacjach o schematach podatkowych, CRBR, danych pozyskiwanych w ramach automatycznej wymiany informacji podatkowych itd.
- W konsekwencji, ciężko zrozumieć dlaczego tak szerokie informacje powinny znaleźć się w posiadaniu innych podmiotów gospodarczych, mogących wykorzystać je w celach sprzecznych z założonymi przez ustawodawcę – komentuje A.Turska-Tomczykowska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Publikacja takich informacji przez podatników jest kolejnym nieuzasadnionym obciążeniem ich obowiązkami sprawozdawczymi, których liczba z roku na rok rośnie.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.