REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapowiedź zmian w opodatkowaniu CIT spółek komandytowych

Zapowiedź fundamentalnych zmian w CIT
Zapowiedź fundamentalnych zmian w CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się, opublikowana przez Radę Ministrów zapowiedź istotnych zmian w podatkach dochodowych. Niektóre z zapowiadanych zmian, o ile wejdą w życie, mają charakter wręcz rewolucyjny, zmieniając istotnie sposób opodatkowania wielu biznesów w Polsce.

Najważniejsza zapowiedź dotyczy objęcia CIT spółek komandytowych. Obecnie spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych; podatnikami są jednak ich wspólnicy - taka konstrukcja pozwala na jednokrotne opodatkowanie dochodów wypracowywanych w ramach spółki komandytowej. Sytuacja ta ma się zmienić - po zmianie podatek dochodowy będzie uiszczany przez spółkę komandytową. Choć nie wynika to wprost z opublikowanych informacji, można zakładać, że opodatkowana będzie również dystrybucja zysku - ze spółki do wspólników spółki komandytowej. Analogiczny system opodatkowania może również dotyczyć w niektórych przypadkach spółek jawnych - ale tylko wówczas, gdy podatnicy podatku dochodowego, partycypujący w zyskach spółki jawnej nie są ujawniani.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zapowiadana nowelizacja zawiera również szereg innych, istotnych zmian:

 • Wprowadzenie zasady, że konieczność zapłaty podatku w przypadku tzw. spółek nieruchomościowych ciążyć będzie na samej spółce, której udziały są zbywane, nie zaś na wspólnikach takiej spółki
 • Wskazanie, że w przypadku, kiedy w wyniku likwidacji dochodzi do wydania majątku likwidowanej spółki taka operacja opodatkowana jest analogicznie do sprzedaży aktywa po stronie spółki, wydającej majątek (zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych taka sytuacja nie jest objęta obecnie zakresem art. 14a ustawy o PDOP)
 • Ograniczenie możliwości rozliczania strat w przypadku przejęcia przez inny podmiot lub w przypadku aportu przedsiębiorstwa względnie zorganizowanej części przedsiębiorstwa
 • Zbliżenie zasad amortyzacji podatkowej i rachunkowej
 • Ograniczenie możliwości obniżania stawek amortyzacyjnych w sytuacji, w której podatnik korzysta ze zwolnienia z opodatkowania
 • Zmiany w sposobie ustalania wartości kosztów finansowania dłużnego, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
 • Rozszerzenie obowiązku stosowania zasady ceny rynkowej - tu zmiany dotyczyć będą sytuacji, w których beneficial ower ma siedzibę w tzw. „Raju podatkowym"
 • Wprowadzenie zmian w podatku od nieruchomości komercyjnych, pozwalających na przedłużenie zwolnienia z tego podatku w sytuacji, w której po 31.12.2020 r. trwał w Polsce nadal „stan epidemii”, związany z COVID-19
 • Podwyższenie progu przychodowego dla „małych podatników”, uprawnionych do stosowania stawki 9% z 1,2 mln EUR przychodów do 2 mln EUR przychodów
 • Wprowadzenie obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji „polityki podatkowej” za dany rok podatkowy.

Polityka podatkowa

Zdecydowana większość planowanych zmian ma na celu uszczelnianie systemu podatku dochodowego od osób prawnych. Na szczególną uwagę, oprócz objęcia spółek komandytowych CITem zasługuje wprowadzenie obowiązku przygotowywania „polityki podatkowej” - może to bowiem rodzić kolejne istotne obowiązki dokumentacyjne-sprawozdawcze po stronie przedsiębiorców.

Zmiany w ustawie o PDOF

Oprócz zmian w ustawie o PDOP planowane jest również wprowadzenie odpowiednich zmian dostosowujących ustawę o PDOF (do której zostaną też wprowadzone analogiczne zmiany w zakresie stawek amortyzacyjnych jak w ustawie o PDOP). Oprócz tego planowane są zmiany, mające zachęcić podatników, prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zwiększenie do 2 mln EUR progu przychodowego, uprawniającego do korzystania z tego rozwiązania).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA