Rejestr podatników VAT 2019
REKLAMA
REKLAMA
We wrześniu ma zacząć działać jawny rejestr zawierający dane wszystkich podatników VAT. Proponowane zmiany przewidują połączenie w jednej bazie informacji zawartych w dwóch rejestrach dotyczących podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT oraz podatników, których rejestracja została przywrócona. Rejestr zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie Ministerstwa Finansów. Dostęp do rejestru ma być także możliwy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykaz ma być aktualizowany na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę, a uzyskanie dostępu do rejestru ma być bezpłatne. Założeniem tego projektu ma być przede wszystkim możliwość szybkiej weryfikacji danych kontrahentów oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz
W rejestrze będą podane miedzy innymi numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Co istotne, podatnicy będą musieli dokonywać płatności z tytułu dokonywanych przez nich transakcji na rachunek wskazany przez nich w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym dane w rejestrze. Projekt ten ma więc rozszerzyć krąg danych nieobjętych tajemnicą skarbową również o numery tych rachunków, otworzonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Planowane zmiany mają mieć znaczenie dla rozliczania podatku dochodowego. Jeżeli bowiem należność z tytułu wystawionej przez przedsiębiorcę faktury zostanie wpłacona na konto inne niż to wskazane w wykazie, nie będzie możliwości zaliczyć tej wpłaty jako koszty uzyskania przychodu. Nowe regulacje mają jednak dotyczyć płatności, które będą przekraczały 15 000 złotych. Nie zamyka to możliwości wpłaty kwoty wskazanej na fakturze na inne konto. Podatnik powinien w takiej sytuacji zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o zapłacie należności na rachunek spoza wykazu w ciągu trzech dni od dnia zlecenia przelewu.
Znaczna część nowych przepisów ma wejść w życie 1 września 2019 r. Natomiast regulacje, dotyczące konsekwencji jakie niesie zapłata z tytułu wystawionej faktury na rachunek inny niż ujawniony w wykazie – mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ma to zapewnić przedsiębiorcom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian.
Autor: Daria Kwiatkowska
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
REKLAMA