reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestr podatników VAT 2019

Rejestr podatników VAT 2019

Sejm pracuje nad nowelizacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Rząd planuje utworzyć jedną bazę danych podatników VAT, co ma uszczelnić system wpływów, a także zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.

We wrześniu ma zacząć działać jawny rejestr zawierający dane wszystkich podatników VAT. Proponowane zmiany przewidują połączenie w jednej bazie informacji zawartych w dwóch rejestrach dotyczących podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT oraz podatników, których rejestracja została przywrócona. Rejestr zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie Ministerstwa Finansów. Dostęp do rejestru ma być także możliwy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykaz ma być aktualizowany na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę, a uzyskanie dostępu do rejestru ma być bezpłatne. Założeniem tego projektu ma być przede wszystkim możliwość szybkiej weryfikacji danych kontrahentów oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

W rejestrze będą podane miedzy innymi numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Co istotne, podatnicy będą musieli dokonywać płatności z tytułu dokonywanych przez nich transakcji na rachunek wskazany przez nich w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym dane w rejestrze. Projekt ten ma więc rozszerzyć krąg danych nieobjętych tajemnicą skarbową również o numery tych rachunków, otworzonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Planowane zmiany mają mieć znaczenie dla rozliczania podatku dochodowego. Jeżeli bowiem należność z tytułu wystawionej przez przedsiębiorcę faktury zostanie wpłacona na konto inne niż to wskazane w wykazie, nie będzie możliwości zaliczyć tej wpłaty jako koszty uzyskania przychodu. Nowe regulacje mają jednak dotyczyć płatności, które będą przekraczały 15 000 złotych. Nie zamyka to możliwości wpłaty kwoty wskazanej na fakturze na inne konto. Podatnik powinien w takiej sytuacji zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o zapłacie należności na rachunek spoza wykazu w ciągu trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

Znaczna część nowych przepisów ma wejść w życie 1 września 2019 r. Natomiast regulacje, dotyczące konsekwencji jakie niesie zapłata z tytułu wystawionej faktury na rachunek inny niż ujawniony w wykazie – mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ma to zapewnić przedsiębiorcom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian.

Autor: Daria Kwiatkowska

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zdjęcia

Rejestr podatników VAT 2019 /Fot. Fotolia
Rejestr podatników VAT 2019 /Fot. Fotolia

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama