reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Polityka podatkowa - nowy obowiązek firm od 2021 r.?

Polityka podatkowa - nowy obowiązek firm od 2021 r.?

Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. może stanowić dla firm prawdziwą nowość. Z założeń Ministerstwa Finansów wynika jednak, iż nowy obowiązek dotyczyłby wybranych podatników CIT.

Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. Czy jest się czego obawiać?

Z założeń do przygotowanego obecnie przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy dotyczącej zmian w podatkach dochodowych wynika, że wybrani podatnicy CIT będą mieli obowiązek posiadania oraz publikacji polityki podatkowej. Tego typu obowiązek – jeśli wejdzie w życie – będzie stanowić dla firm prawdziwą nowość.

Podstawowa niewiadoma to zawartość polityki podatkowej. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów (MF) dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) wynika, że w polityce podatkowej podatnicy będą mogli „wytłumaczyć” rozbieżność między skalą osiąganych przychodów, a w płaconym w Polsce podatkiem. Taka formuła oznaczałaby nie tylko opisanie strategii podatkowej firmy „na przyszłość”, ale także odniesienie się do wyniku podatkowego zrealizowanego w danym okresie – dokładna wysokość CIT jest przecież z reguły znana dopiero po zamknięciu roku podatkowego.

Z założeń wynika, że obowiązek posiadania polityki podatkowej będzie dotyczył wybranych podatników CIT.

Jak wskazuje MF w wypowiedzi dla PAP, obowiązek nie będzie dotyczył wszystkich podatników, ale tych o relatywnie wysokich obrotach. Mowa tutaj o spółkach z przychodami powyżej 50 mln euro rocznie. Ograniczenie obowiązku sporządzania polityki podatkowej do największych podmiotów należy ocenić pozytywnie. Trudno byłoby zaakceptować sytuację, gdzie politykę podatkową musiałyby sporządzać także najmniejsze jednostki, które często prowadzą nieskomplikowaną i rutynową działalność

– komentuje Wiktor Podsiadło, managing asssociate w zespole podatkowym Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Jak wyjaśnia MF, celem jest większa transparentność. Chodzi o to, aby społeczeństwo mogło zapoznać się z podejściem największych firm do podatków.

Proponowana zmiana wpisuje się w pewien szerszy kontekst. Chodzi tutaj o znaczne zwiększenie w ostatnich latach obowiązków w zakresie ujawniania szczegółowych danych podatkowych. Przykładem tej tendencji jest wspomniane już raportowanie transakcji w formie JPK, raportowanie MDR, jak również publikacja danych największych podatników CIT. Wprowadzenie obowiązku posiadania i publikacji polityki podatkowej bez wątpienia oznacza kontynuację tego trendu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Autor:

managing asssociate w zespole podatkowym Kancelarii Chałas i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek posiadania polityki podatkowej będzie dotyczył wybranych podatników CIT./Fot. Shutterstock
Obowiązek posiadania polityki podatkowej będzie dotyczył wybranych podatników CIT./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama