Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu upadłość. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące upadłość.
Przedłużone obostrzenia. Upadłości obawia się co trzecia mała i średnia firma
Aktualizacja: 12.01.2021
Widmo upadłości nad polskimi firmami zaczyna być coraz bardziej wyraźne. Wiele firm może nie wytrzymać przedłużającego się lockdownu. »
Kiedy trzeba zgłosić upadłość firmy? Spóźnienie może oznaczać więzienie
Aktualizacja: 22.12.2020
Upadłość firmy - kiedy ją ogłosić i jak to zrobić? Prawie co trzeci przedsiębiorca uważa, że całkowita utrata płynności finansowej to moment, w którym powinien złożyć wniosek o upadłość. »
Uproszczona restrukturyzacja do 30 czerwca 2021 r.
Aktualizacja: 16.12.2020
Uproszczona restrukturyzacja funkcjonuje do 30 czerwca 2021 r. Wprowadziła ją w czerwcu 2020 r. Tarcza antykryzysowa 4.0. Jak uchronić firmę przed upadłością? Na czym polega szybka restrukturyzacja? Jakie daje korzyści? »
Jak szybko przeprowadzić proces upadłości firmy? [PORADNIK]
Aktualizacja: 08.12.2020
Jak szybko i sprawnie przeprowadzić proces upadłości firmy? Polecamy poradnik, który składa się z następujących 5. kroków: wniosek o ogłoszenie upadłości, sposób przeprowadzenia upadłości, zabezpieczenie majątku dłużnika, zgromadzenie wierzycieli, decyzja o upadłości. »
Firmy ratują się przed upadłością
Aktualizacja: 30.10.2020
We wrześniu w Polsce upadły tylko 34 firmy. To najmniej od 6 miesięcy, kiedy to zaczynała się pandemia, a instytucje państwowe były zamykane. Co spowodowało, że czarny scenariusz analityków o masowych upadłościach po wakacjach wciąż się nie spełnia? »
Restrukturyzacja czy upadłość?
Aktualizacja: 28.10.2020
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa wymusza upadłość wielu polskich firm. Upadają głównie spółki z o.o., działalność gospodarcza, a także spółki komandytowe i akcyjne. Warto zastanowić się nad restrukturyzacją. Organizacje pozarządowe wspierają w tym zakresie firmy. »
Dane z sądów: fala upadłości firm pod koniec roku
Aktualizacja: 23.09.2020
W drugim kwartale br. złożono mniej wniosków o ogłoszenie upadłości firm niż we wcześniejszych trzech miesiącach. Tak było w zdecydowanej większości sądów rejonowych, które zajmują się tymi kwestiami. Eksperci jednak przekonują, że wysyp wniosków nastąpi dopiero pod koniec roku. »
Firmy mocno bronią się przed upadłościami. Eksperci komentują: To cisza przed burzą
Aktualizacja: 03.09.2020
W ciągu trzech miesięcy o 37% zmalała liczba złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości wśród śląskich firm. W drugim kwartale br. do sądów rejonowych na terenie województwa wpłynęło ich 75, a w pierwszym – 119. W sumie daje to 194 takie przypadki od stycznia do czerwca, czyli o 3 mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Natomiast w drugim kwartale br. złożono 21 wniosków o restrukturyzację, czyli tyle samo co od początku roku do końca marca. Z kolei w pierwszej połowie 2019 roku było ich łącznie 58. »
Produkcja i handel ze spadkami na rynku
Aktualizacja: 02.07.2020
Polskie przedsiębiorstwa wyhamowują, co można już zaobserwować w kilku branżach. Fala upadłości - jak zapowiadają analitycy - dopiero przed nami. »
Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0
Aktualizacja: 14.05.2020
W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0. »
Aktualizacja: 03.04.2020
Okoliczności pandemii koronawirusa nie wpływają na bezwzględne terminy i warunki upadłości. Warto pamiętać, iż ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę jest nie tyle jego uprawnieniem, co przede wszystkim obowiązkiem. »
Zmiany w prawie upadłościowym od 24 marca 2020 r.
Aktualizacja: 25.03.2020
Niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinny spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem. Nowe przepisy, zawarte w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe weszły w życie 24 marca 2020 r. »
Niezgłoszenie upadłości a sądowy zakaz prowadzenia firmy
Aktualizacja: 07.08.2019
Niezgłoszenie upadłości może doprowadzić do sądowego zakazu prowadzenia firmy nawet na 10 lat. Lubelski sąd orzekł w ubiegłym roku blisko 200 zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. »
Upadłość firmy - w jakim momencie ją ogłosić?
Aktualizacja: 05.07.2019
Określenie momentu, w jakim zachodzą podstawy do ogłoszenia przez firmę upadłości może być problematyczne. Warto pamiętać, iż wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzycieli. »
Otwarcie postępowania upadłościowego a ochrona dłużnika przed egzekucją
Aktualizacja: 03.07.2019
Zabezpieczenie majątku niewypłacalnego dłużnika, wobec którego sąd upadłościowy postanowił ogłosić upadłość, jest kwestią kluczową zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i w postępowaniu restukturyzacyjnym. Możliwość wstrzymania toczących się egzekucji komorniczych ma ogromne znaczenie dla utrzymania majątku dłużnika, który ma stanowić masę upadłości lub bazę dla wykonywania postanowień przyszłego układu z wierzycielami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wstrzymanie działań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi może stanowić również szansę na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”