REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykonywanie zobowiązań wobec jednego wierzyciela a wniosek o upadłość spółki

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
upadłość spółki odpowiedzialność zarządu
upadłość spółki odpowiedzialność zarządu

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości spółki nie zostanie złożony w odpowiednim terminie, członkowie zarządu mogą solidarnie odpowiadać całym swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania spółki kapitałowej.

Czym jest niewypłacalność

Należy pamiętać, że podstawą ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika rozumiana jako utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące).

REKLAMA

Nie ma znaczenia, czy spółka z o.o. nie reguluje płatności wobec jednego czy też większej ilości wierzycieli – w obydwu scenariuszach członek zarządu spółki jest zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 9 czerwca 2022 r. w sprawie prowadzonej pod sygnaturą III FSK 276/22

Zaległości podatkowe VAT w spółce z o.o.

REKLAMA

Sprawa dotyczyła zaległości podatkowych spółki z o.o. z tytułu podatku od towarów i usług. Nie były one regulowane terminowo w okresie obejmującym dziewięć miesięcy, a zobowiązania te nie mogły zostać zaspokojone na drodze egzekucji. Wobec powyższego, organ administracji uznał, że istnieją przesłanki do wydania rozstrzygnięcia stwierdzającego solidarną odpowiedzialność prezesa zarządu spółki za nieuiszczone zobowiązania publicznoprawne. Pomimo zaskarżenia najpierw decyzji, a następnie wyroku pierwszoinstancyjnego przez prezesa spółki, zarówno organ drugiej instancji, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny podzieliły pierwotny punkt widzenia organu i sprawa po wniesieniu skargi kasacyjnej trafiła do NSA. Skarżący opierał swoją argumentację na poglądzie, zgodnie z którym, spółka nie spełniała przesłanek do złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości, jako, że miała wyłącznie jednego wierzyciela.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za chybione twierdzenia skarżącego. NSA w uzasadnieniu omawianego wyroku wskazał w ślad za przepisem art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, że przesłanką, która zwalnia członka zarządu spółki z o.o. z odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania spółki w czasie pełnienia przez niego funkcji jest wykazanie, że został przez niego we właściwym czasie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub wszczęto postępowanie układowe albo, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszeniu upadłości lub postępowania układowego miało miejsce bez jego winy. Dodatkową możliwością obrony przez członka zarządu w takiej sytuacji jest wskazanie przez niego mienia spółki, z którego można w drodze egzekucji zaspokoić istniejące i wymagalne wierzytelności.

Niewykonywanie zobowiązań finansowych spółki

REKLAMA

Co szczególnie podkreślił NSA, nie ma znaczenia dla oceny takiej sytuacji, czy spółka nie wykonuje wszystkich, czy też tylko poszczególnych zobowiązań pieniężnych, a także to, jaka jest ich wielkość. W rozwinięciu, NSA dotknął istoty sprawy wskazując, że stan niewypłacalności dłużnika (a więc braku/utraty zdolności płatniczej) ma miejsce także, gdy dłużna spółka nie zaspakaja swojego jedynego, wyłącznego wierzyciela. Również wtedy aktualizuje się obowiązek członka zarządu tejże spółki do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Inna wykładnia przepisów prowadziłaby do nieuzasadnionego uprzywilejowania członków zarządów tych spółek, które mają jednego tylko wierzyciela np. Skarb Państwa. Członkowie zarządów innych spółek byliby w takim przypadku traktowani mniej korzystnie wbrew obowiązującym przepisom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA w myśl zasady równości wobec prawa, sprawiedliwościowo nie pozwala na nieuzasadnione i pozbawione podstaw prawnych różnicowanie sytuacji członków zarządu niewypłacalnych spółek w zależności od ich zindywidualizowanej sytuacji na rynku. Omawiane orzeczenie stanowi kontynuację linii orzeczniczej NSA wypracowanej przez ostatnie lata. Najnowsze jest kolejnym po orzeczeniach NSA z dnia 6 marca 2020 r. (II FSK 2144/19) i z dnia 6 czerwca 2017 r. (I FSK 1951/15), które w słuszny sposób nie daje członkom zarządów spółek (obecnym lub byłym) możliwości dowolnej interpretacji przepisów w omawianym przez sąd zakresie.

Autor: radca prawny Jakub Gaweł, Kancelaria Oniszczuk & Associates

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA