REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak mogą rozliczać VAT mali podatnicy?

Dla podmiotów spełniających kryteria uznania ich za małych podatników określono uproszczone zasady rozliczania się z podatku. Mali podatnicy mogą je wybrać dobrowolnie – nie ma tu żadnego przymusu.

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia. Może tego dokonać tylko w określonych przez prawo przypadkach.  

W jaki sposób rozliczyć koszt zakupu samochodu ciężarowego?

Koszt ten można rozliczyć jednorazowo (niektórzy przedsiębiorcy) albo poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

REKLAMA

Kiedy pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom napoje i posiłki

Niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Obowiązek taki dotyczy dostarczania odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to konieczne ze względów profilaktycznych.

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Pracodawca zatrudniający pracownika, nie może go dopuścić do pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek poddania pracownika badaniom okresowym i  kontrolnym.

REKLAMA

Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)

W Polsce panuje przeświadczenie, że sprawy w sądach trwają bardzo długo. A szybkie uzyskanie wyroku graniczy z cudem. Oczywiście zwykłe postępowania sądowe nie trwają krótko. Jednak dzięki korzystaniu z dobrodziejstw postępowania nakazowego może być inaczej.

Każdy pracodawca musi dbać o życie i zdrowie pracowników

Pracodawca niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności ma obowiązek dbać o zdrowie i życie pracownika. Nie może uchylać się od tego zobowiązania, nawet kiedy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim musi ustalić ryzyko zawodowe występujące w jego zakładzie pracy. 

Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Podatnik może po zlikwidowaniu działalności rozpocząć drugą i korzystać z podatku liniowego. Taka osoba może złożyć oświadczenie o wyborze liniowej stawki w trakcie roku. Rozpocząć działalność gospodarczą może nie tylko ten, kto jej dotychczas nie prowadził.

Stary e-podpis ważny jeszcze rok

nowe prawo - Płatnicy składek nie będą musieli kupować bezpiecznych certyfikatów do kontaktów z ZUS. Jeszcze przez 12 miesięcy będą ważne e-podpisy wydawane przez ZUS.

Jakie spółki będą mogły obniżyć kapitał zakładowy

Czy obecnie funkcjonujące spółki kapitałowe będą mogły dokonać obniżenia kapitału zakładowego po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych?

Firmom łatwiej będzie rozliczać się z PFRON

Pracodawcy, którzy w lipcu opłacą składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, łatwiej będą mogli starać się o refundację z PFRON.

Trybunał Konstytucyjny o prawie przedsiębiorcy do sądu

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przedsiębiorcy w procesie gospodarczym nie można przy składaniu apelacji stawiać takich warunków jak adwokatom i radcom prawnym.

Gospodarka odpadami w firmie

Ochrona środowiska naturalnego dotyczy każdego z nas. Trzeba jednak zauważyć, że to przedsiębiorcy postrzegani są jako ci, którzy najbardziej przyczyniają się do jego zanieczyszczania. Dlatego właśnie na nich ciąży wiele obowiązków związanych z działaniami proekologicznymi, które obejmują m.in. gospodarowanie odpadami.

Miejsce świadczenia usług decyduje o zapłacie podatku

W rozliczeniach VAT miejsce świadczenia usług ma kluczowe znaczenie. Od niego zależy, gdzie transakcja będzie opodatkowana.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Musi wówczas wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Co powinieneś wiedzieć o sądowym postępowaniu gospodarczym?

Kodeks postępowania cywilnego (kpc) przewiduje specjalny tryb rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Postępowanie w sprawach gospodarczych jest obwarowane wieloma rygorami, a wszystkie pomyłki są bezwzględnie wychwytywane zarówno przez przeciwników procesowych jak i sądy. Dlatego też przy sporach sądowych z innymi przedsiębiorcami warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawowe kwestie trzeba jednak znać samemu, choćby po to, by umieć rozmawiać z radcą prawnym lub adwokatem.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.

Jak ustalić dochód dla celów obliczania zaliczek? - zasady ogólne

Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (czyli zarówno według skali, jak i stawką liniową) muszą ustalać wysokość dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki.

Analitycy: kolejna podwyżka stóp po wakacjach

Już wiadomo, że stopy jeszcze wzrosną w tym roku. Analitycy sądzą, że przed nami jeszcze dwie podwyżki.

Spółka z o.o. za 5 tys. zł

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy spółki cywilnej nie będą już musieli przekształcać jej obowiązkowo w spółkę jawną po osiągnięciu określonego progu obrotów.

Do czterech lat wydłuży się okres ważności pozwoleń

Zmiana prawa - Prywatny inwestor będzie miał trzy lata na rozpoczęcie prac budowlanych, natomiast publiczny nawet więcej niż cztery lata od chwili otrzymania pozwolenia na budowę.

Najlepiej założyć spółkę z miejscową firmą

Obecna w Kazachstanie od 10 lat spółka PNiG Kraków zawarła kolejny kontrakt na poszukiwanie ropy i gazu na tamtejszych polach naftowych. W tym kraju działa na razie ponad 100 polskich firm. Największe szanse na sukces mają nasze przedsiębiorstwa budowlane, chemiczne i spożywcze.

Lokale komunalne za pieniądze prywatnego inwestora

Resort gospodarki po raz pierwszy dofinansuje najlepsze projekty partnerstwa publiczno-prywatnego.

Ograniczone prawo przedsiębiorcy do sądu

Procedura w sądzie gospodarczym wymaga od przedsiębiorców i ich pełnomocników znacznie większej staranności niż od stron w tradycyjnym postępowaniu cywilnym. Drobne uchybienia mogą ograniczyć firmie prawo do sądu.

Można skorzystać z jednorazowego odpisu

Podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może leasingowane maszyny zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów.

Przedsiębiorco uważaj na zachęcające oferty banków

Założyłeś małą firmę, prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo, zarządzasz niewielką spółką i zastanawiasz się, czy możesz liczyć na pomoc banku? Konta, karty, kredyty, promocje, zniżki, konsultacje, doradztwo – warto się dokładnie przyjrzeć tym propozycjom. Dokładnie, bo trzeba też uważać. W gąszczu ofert i zachęt banków czyhają też czasami kruczki, mały druczek i przykre niespodzianki.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

 Warunkiem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zaistnienie sytuacji, w której pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego okaże się niezbędny w zakładzie pracy. Ponadto obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, które nie były przewidziane w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu.

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu

W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.

Przekształcenie i podział spółki zwolnione z podatku

zMIANA PRAWA - Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę oraz czynności restrukturyzacyjne, w tym podział spółek kapitałowych, zostaną wyłączone z opodatkowania.

Firma wliczy premię do zasiłku, gdy nie wypłaci jej na zwolnieniu

Jeśli firma pobierze składkę chorobową do premii, a nie wypłaca jej pracownikowi w okresie zwolnienia lekarskiego, to taki składnik wynagrodzenia powinien być wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Wybrano 66 urzędów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Niższa składka wypadkowa za przestrzeganie bhp

Pracodawcy, którzy wdrożą system zarządzania bhp, zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Firmy będą rejestrować tylko te wypadki przy pracy, które powodują niezdolność do pracy powyżej trzech dni.

Kopiowanie protokołu za zgodą zamawiającego

ZMIANA PRAWA - Przedsiębiorcy uzyskają szerszy dostęp do dokumentacji przetargowej.

Jakie będą zmiany w zastawie rejestrowym

Każdy będzie mógł zabezpieczyć swoją wierzytelność zastawem rejestrowym, a sądowe badanie wniosku o jego wpis do rejestru zostanie ograniczone. Uprości to tryb postępowania rejestrowego.

Punkty za eksport bez zmian

Resort rozwoju regionalnego nie zmieni kontrowersyjnych kryteriów dla konkursów w programie Innowacyjna Gospodarka.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją.

Co zrobić w przypadku utraty książki serwisowej kasy fiskalnej

1. Jak postąpić w przypadku zaginięcia książki serwisowej kasy rejestrującej zawierającej numer ewidencyjny kasy nadany przez urząd skarbowy? Jakie mogą wyniknąć z tego konsekwencje? Posiadamy numer fabryczny, numer unikatowy oraz kopię zgłoszenia kasy do urzędu skarbowego.

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Jak pracodawca udziela urlopu proporcjonalnego

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, jeśli na nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku. Urlop ten przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy. 

Firmy zmuszają pracowników do nielegalnych umów

W 2007 roku PIP wykryła 93 tys. przypadków nieprawidłowości w nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunku pracy. Firmy bezprawnie ograniczają prawo do wypowiedzenia umowy o pracę i wprowadzają nieuzasadnione kary porządkowe. Pracodawcy coraz częściej wykorzystują niejasne przepisy kodeksu pracy do łamania praw pracowników.

REKLAMA