reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony.


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług za eksport towarów uważa się potwierdzony przez odpowiedni urząd celny (nie może to być wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, lecz urząd, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty - tzw. urząd celny wyjścia) wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Z definicji tej wyłączono towary wywożone przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych określonych środków transportu. Ponadto wywóz towarów poza granice Wspólnoty można uznać za eksport, jeśli wiąże się on z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Warto dodać, że jeśli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zadatek, zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz nastąpi w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

W przypadku eksportu podatnik ma prawo do zastosowania 0-proc. stawki VAT. Jednak możliwość ta zależy od rodzaju eksportu i od tego, czy w momencie powstania obowiązku podatkowego od dokonywanej dostawy eksportowej podatnik posiada dokumenty potwierdzające wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Przy eksporcie bezpośrednim ustawodawca wprowadził wymóg posiadania dwóch dokumentów celnych, które powinien mieć podatnik, aby prawidłowo określić termin powstania obowiązku podatkowego. Są to:

• dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, który stanowi podstawę do zastosowania 0-proc. stawki VAT,

• dokument potwierdzający procedurę wywozu, który uprawnia podatnika do przesunięcia obowiązku rozliczenia danej dostawy eksportowej do kolejnego okresu rozliczeniowego następującego po miesiącu, w którym dokonał on tej czynności.

Przy odprawie celnej eksportu towarów nie funkcjonują jednak dwa oddzielne dokumenty celne potwierdzające odrębnie wywóz towarów i rozpoczęcie procedury wywozu (wyjątek stanowią tylko towary akcyzowe zharmonizowane). Dokumentem potwierdzającym i wywóz towarów, i zgłoszenie ich do procedury wywozu jest karta nr 3 SAD (Jednolitego Dokumentu Administracyjnego).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama