REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wywóz z kraju musi potwierdzić urząd celny

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z 0-proc. stawki VAT przy eksporcie towarów, musi posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, wystawiony przez urząd celny, przez który towar został wywieziony.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług za eksport towarów uważa się potwierdzony przez odpowiedni urząd celny (nie może to być wewnętrzny urząd celny Wspólnoty, lecz urząd, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty - tzw. urząd celny wyjścia) wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Z definicji tej wyłączono towary wywożone przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych określonych środków transportu. Ponadto wywóz towarów poza granice Wspólnoty można uznać za eksport, jeśli wiąże się on z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

REKLAMA

Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Warto dodać, że jeśli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zadatek, zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz nastąpi w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

W przypadku eksportu podatnik ma prawo do zastosowania 0-proc. stawki VAT. Jednak możliwość ta zależy od rodzaju eksportu i od tego, czy w momencie powstania obowiązku podatkowego od dokonywanej dostawy eksportowej podatnik posiada dokumenty potwierdzające wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Eksport bezpośredni

Przy eksporcie bezpośrednim ustawodawca wprowadził wymóg posiadania dwóch dokumentów celnych, które powinien mieć podatnik, aby prawidłowo określić termin powstania obowiązku podatkowego. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, który stanowi podstawę do zastosowania 0-proc. stawki VAT,

• dokument potwierdzający procedurę wywozu, który uprawnia podatnika do przesunięcia obowiązku rozliczenia danej dostawy eksportowej do kolejnego okresu rozliczeniowego następującego po miesiącu, w którym dokonał on tej czynności.

Przy odprawie celnej eksportu towarów nie funkcjonują jednak dwa oddzielne dokumenty celne potwierdzające odrębnie wywóz towarów i rozpoczęcie procedury wywozu (wyjątek stanowią tylko towary akcyzowe zharmonizowane). Dokumentem potwierdzającym i wywóz towarów, i zgłoszenie ich do procedury wywozu jest karta nr 3 SAD (Jednolitego Dokumentu Administracyjnego).

Termin otrzymania SAD

REKLAMA

Ponieważ ustawodawca powiązał prawo podatnika do zastosowania 0-proc. stawki VAT od posiadania dokumentu SAD, ważny jest termin otrzymania tego dokumentu. W praktyce przedsiębiorcy spotykają się z kilkoma terminami otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz. Podatnik otrzymuje dokument potwierdzający wywóz w terminie między dniem dokonania eksportu a dniem złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc dokonania eksportu. W takiej sytuacji przedsiębiorca wykazuje obrót z tytułu eksportu w miesiącu, w którym go dokonał. Może też zastosować 0-proc. stawkę VAT, gdyż przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz.

Podatnik otrzymuje dokument potwierdzający wywóz po złożeniu deklaracji za miesiąc dokonania eksportu, ale przed złożeniem deklaracji za miesiąc następny. W tym przypadku przedsiębiorca nie wykazuje dostawy towarów w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym. Ma również prawo do zastosowania 0-proc. stawki VAT.

I ostatnia sytuacja, gdy podatnik otrzymuje SAD po złożeniu deklaracji za miesiąc następujący po miesiącu, w którym miało miejsce wyeksportowanie towarów. Wówczas przedsiębiorca powinien wykazać sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej, natomiast otrzymanie potwierdzenia upoważnia go do dokonania stosownej korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał SAD.

SŁOWNIK

EKSPORT BEZPOŚREDNI - wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez dostawcę lub osobę trzecią na jego rzecz.

EKSPORT POŚREDNI - wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub osobę trzecią na jego rzecz.

Eksport pośredni

Również w przypadku eksportu pośredniego przedsiębiorca może zastosować 0-proc. stawkę VAT. Przed złożeniem deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano dostawy, musi jednak posiadać kopie dokumentu, w którym urząd celny wyjścia towarów potwierdza ich wywóz. Z dokumentu musi też wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem sprzedaży eksportowej i wywozu.

Przy tym rodzaju eksportu obowiązek podatkowy powstaje wyłącznie w miesiącu, w którym podatnik dokonał dostawy, i nie zależy od tego, czy do czasu złożenia deklaracji podatkowej za ten miesiąc przedsiębiorca posiada dokument potwierdzający wywóz.

JAK TO ZROBIĆ...

Rozliczanie eksportu towarów

PROBLEM: Przedsiębiorca sprzedał 10 lutego kontrahentowi z Rosji partię tulejek metalowych. Dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzymał dopiero w czerwcu. Jak powinien rozliczyć dokonaną transakcję?

ROZWIĄZANIE: W składanej deklaracji podatkowej za luty przedsiębiorca nie miał prawa wykazać tej sprzedaży jako eksportu towarów, ponieważ nie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz. W deklaracji za marzec, składanej do 25 kwietnia, przedsiębiorca powinien wykazać sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej (22 proc.). Otrzymanie wspomnianego dokumentu dopiero w czerwcu uprawnia podatnika do złożenia korekty deklaracji za czerwiec.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA