REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można zawiesić firmę nawet na dwa lata

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Będzie można zawiesić działalność gospodarczą nawet na dwa lata. Urzędy nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnego wniosku, będą też wydawać interpretacje prawne.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Najważniejsza z nich to obniżenie opłaty za wydanie przez organ administracji publicznej interpretacji prawnej z 70 do 45 zł. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcy uzyskają prawo zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie ono mogło trwać od jednego do 24 miesięcy, przedsiębiorca nie będzie płacił wówczas zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz składał deklaracji VAT. Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne ma być dobrowolne.

Wniosek o zawieszenie

REKLAMA

Zawieszenie działalności nastąpi na wniosek przedsiębiorcy. We wniosku trzeba podać datę, od której ma rozpocząć się zawieszenie prowadzenia działalności, oraz wskazać, jak długo ma ono trwać. Przedsiębiorca sam zdecyduje o okresie zawieszenia, jednakże nie może być on krótszy niż miesiąc i dłuższy niż 24 miesiące. Takie prawo otrzyma tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.

- Takie ograniczenie jest uzasadnione tym, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne nie może dotyczyć składek płaconych przez pracodawców za pracowników - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dniem zawieszenia działalności będzie pierwszy dzień następnego miesiąca po tym, w którym złożono wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki urzędów

Do czasu odwieszenia działalności nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy, a także składać deklaracji VAT. Przedsiębiorca nie musi też opłacać składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Dobrowolnie może jednak ubezpieczyć się w ZUS.

- Brak możliwości zawieszania działalności i niejasne interpretacje ZUS w tej kwestii doprowadziły niejedną firmę do upadłości - ocenia Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Dodaje, że ponoszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności w sposób ciągły jest barierą dla przedsiębiorców.

Organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnego wniosku od przedsiębiorcy. Ponadto nowela nakłada na organy administracji publicznej także obowiązek wydawania pisemnych interpretacji przepisów. Senat zmniejszył opłatę za wydanie takiej interpretacji z 75 zł na 40. Interpretacje będą wydawane nie tylko przez organy podatkowe, ale np. również przez ZUS na wniosek przedsiębiorcy. Nowelizacja pozwoli podmiotom prowadzącym firmy domagać się interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów nakładających na nie obowiązek świadczenia daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia.

Kolejne zmiany

W Ministerstwie Gospodarki jest już na ukończeniu kolejna nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym razem jej celem będzie uproszczenie procedur związanych z zakładaniem firm. Dzięki planowanym zmianom przedsiębiorca będzie mógł w jednym miejscu złożyć wniosek o rejestrację, zgłosić firmę do systemu ewidencji czy też poinformować urząd skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Resort gospodarki chce także wprowadzić możliwości rejestrowania firm przez internet. Ma to nastąpić w roku 2011.

Teraz nowelizacja ustawy trafi do podpisu prezydenta.

40 zł zamiast 75 zł trzeba będzie zapłacić za wydanie pisemnej interpretacji przepisów

Swoboda działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA