REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Rumunii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy rumuński rynek jest atrakcyjny dla zagranicznych przedsiębiorców. Jak wiele polskich firm prowadzi działalność gospodarczą w tym kraju?

Czy rumuński rynek jest atrakcyjny dla zagranicznych przedsiębiorców. Jak wiele polskich firm prowadzi działalność gospodarczą w tym kraju?

REKLAMA

Według Ambasady RP w Rumunii na rynku rumuńskim działa blisko 500 spółek z udziałem polskiego kapitału. Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych przez polskie spółki należą inwestycje firmy CanPack z 2005 roku oraz inwestycje dokonane w zeszłym roku przez Asseco.

REKLAMA

Większość zagranicznych inwestorów narzeka na biurokrację i niestabilność ustawodawczą, które utrudniają dokonywanie długoterminowych planów biznesowych. Niemniej jednak po wejściu do UE Rumunia jest coraz mniej narażona na działanie tych dwóch czynników. Tak wiec potencjalni inwestorzy z Polski powinni przygotować się jedynie na południową mentalność mieszkańców tego kraju.

Rumunia to ponad 22 milionów konsumentów, przy czym jedynie 10 proc. mieszka w Bukareszcie. Nie należy zapominać o innych dużych miastach, liczących blisko lub ponad 300 tysięcy mieszkańców, takich jak Konstanca, Jassy, Timisoara, Kluż-Napoka, Gałacz, Braszów czy Krajowa. W 2006 roku liczba zagranicznych inwestycji w Rumunii uległa zwiększeniu w stosunku do 2005 roku i sięgnęła wartości 9,1 mld euro. 60 proc. zagranicznych inwestycji pochodziło z innych państw UE, a przede wszystkim z następujących pięciu krajów: Holandii, Austrii, Francji, Niemiec i Włoch.

Które sektory gospodarki są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagraniczni inwestorzy najchętniej inwestują w sektor telekomunikacyjny (22,01 proc.), usługowy (12,26 proc.), handlowy (11,13 proc.), budowy maszyn (9,94proc.), przemysłu drzewnego (10,15 proc.), energetycznego (7,70 proc.), budowlanego i materiałów budowlanych (5,55 proc.), sektor przemysłu elektronicznego (3,51 proc.) oraz metalurgicznego (3,54 proc.). Najbardziej głośne inwestycje w ostatnim czasie to przeniesienie przez Nokię zakładów do Transylwanii i inwestycje Renault w okolicach Pitesti.

Jaką formę działalności zaproponowałaby pani polskim przedsiębiorcom, którzy chcieliby wspólnie prowadzić działalność gospodarczą w Rumunii?

REKLAMA

Inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów spółek: osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych należą: spółka jawna societate in nume colectiv (SNC), spółka komandytowa societate in comandita simpla (SCS) oraz spółka komandytowo-akcyjna societate in comandita pe actiuni (SCA).

Jeśli chodzi o spółki kapitałowe, to mamy do wyboru spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością societate cu raspundere limitata (SRL) i spółkę akcyjną societate pe actiuni (SA). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednak najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Rumunii, ze względu na proste wymagania i procedury administracyjne oraz niewielkie wymagania kapitałowe. Spółka akcyjna to korzystne rozwiązane dla inwestorów planujących wprowadzenie spółki na giełdę.

Zagraniczni inwestorzy mogą też utworzyć w Rumunii oddział. Podlega on rejestracji w Rejestrze Handlowym, właściwym miejscowo dla siedziby oddziału, przy czym spółka matka ma obowiązek wyznaczenia pełnomocnika oddziału. Zagraniczny przedsiębiorca może tez założyć w Rumunii przedstawicielstwo, ale nie może ono prowadzić działalności gospodarczej. Musi zostać zarejestrowane w Ministerstwie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które wydaje stosowne zezwolenie podlegające opłacie 800 euro rocznie.

Czy obywatele polscy potrzebują jakichkolwiek dodatkowych zezwoleń do ustanowienia spółki w Rumunii?

Nie. Przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych w Rumunii zostały zawarte w ustawie nr 92/1997. Zgodnie z jej przepisami - zagraniczni inwestorzy mogą wybrać dowolny rodzaj spółki spośród spółek określonych w rumuńskim prawie. Ustawa nie zawiera również żadnych ograniczeń w kwestii wyboru sektora gospodarki i zapewnia równe traktowanie inwestorów rumuńskich i zagranicznych, rezydentów i nierezydentów. Zatem polscy inwestorzy zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą w Rumunii muszą przestrzegać tych samych przepisów prawa co obywatele tego kraju w analogicznej sytuacji.

Jaka jest wymagana kwota kapitału zakładowego dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej? Czy istnieją jakieś ograniczenia jeśli chodzi o liczbę wspólników tych spółek?

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wynosić co najmniej 200 lei (około 60 euro) i dzielić się na udziały o minimalnej wartości nominalnej w wysokości 10 lei (około 3 euro). Jeśli chodzi o spółki akcyjne, zgodnie z ostatnią nowelizacją prawa spółek, minimalna kwota kapitału zakładowego to 90 tys. lei (około 27 715 euro), przy czym minimalna wartość nominalna jednej akcji powinna wynosić 0,1 leja.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może ona zostać ustanowiona przez jednego lub więcej wspólników, ale maksymalnie 50. Do zawiązania spółki akcyjnej wymaganych jest natomiast co najmniej dwóch akcjonariuszy.

Jakich procedur należy dopełnić, by założyć spółkę w Rumunii i jak długo trwa załatwienie tych formalności?

Zakładanie spółek w Rumunii składa się z kilku etapów, nie jest jednak czasochłonne. Po otrzymaniu zaświadczenia z Rejestru Handlowego potwierdzającego, że firma spółki nie jest zastrzeżona, założyciel spółki musi zdeponować wymaganą kwotę na rachunku bankowym i uzyskać zaświadczenie o dostępności tych środków. Obu formalności należy dopełnić tego samego dnia. Ponadto założyciel spółki musi uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami wydane przez urząd podatkowy kraju, którego jest obywatelem lub rezydentem i dokonać rejestracji w delegaturze Urzędu Rejestru Handlowego właściwej miejscowo dla siedziby wnioskodawcy - w terminie trzech dni od daty rozpatrzenia.

Rejestracji dla celów podatku VAT dokonuje właściwy urząd podatkowy. Kod rejestracji dla celów podatku VAT jest poprzedzony kodem RO i jest wydawany w terminie trzech dni od daty złożenia właściwej dokumentacji.

Ile kosztuje założenie spółki w Rumunii?

Koszty procedury ustanowienia spółki, czyli koszty uzyskania stosownych zaświadczeń i opłaty skarbowe, wynoszą około 150 euro.

Jakie podatki płacą przedsiębiorcy w Rumunii? Czy forma prawna ma wpływ na stawkę podatkową?

Zgodnie z rumuńskim prawem podatkowym forma prawna spółki nie ma wpływu na stawkę podatkową, bowiem wszystkie spółki podlegają tym samym podatkom, czyli podatkowi dochodowemu od osób prawnych, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 16 proc. Jednak mikroprzedsiębiorstwa, których obroty nie przekraczają kwoty 100 tys. euro oraz których czynności zarządzania nie przekraczają 50 proc. rocznego dochodu, mogą stosować indywidualną stawkę podatku zależną od wysokości ich przychodów, 2,5 proc. w 2008 roku i 3 proc. w roku 2009. Ponadto dochody osób fizycznych podlegają opodatkowaniu stawką 16 proc., poza wyjątkowymi przypadkami. Jeśli chodzi o VAT, to podstawowa jego stawka wynosi 19 proc., natomiast obniżona stawka VAT wynosząca 9 proc. obowiązuje na książki i gazety, produkty lecznicze oraz usługi zakwaterowania w sektorze turystycznym.

Czy istnieje wymóg uzyskania koncesji w stosunku do niektórych sektorów gospodarki?

Tak. Rozporządzenie rządu nr 34/2006 zawiera wykaz rodzajów działalności związanych głównie z sektorem wodnym, energetycznym, transportowym i usług pocztowych, dla których wymagane jest posiadanie koncesji. Ponadto powyższe rozporządzenie określa procedurę wydawania koncesji. Koncesje są przyznawane w drodze otwartych lub ograniczonych przetargów publicznych, dialogu konkurencyjnego, negocjacji lub konkursu ofert.

Jakie są ograniczenia związane z zakupem ziemi w Rumunii przez obcokrajowców?

Od czasu wejścia Rumunii do Unii Europejskiej, czyli od 1 stycznia 2007 r., obywatele państw UE będący rezydentami Rumunii lub spółki ustanowione zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwach UE i posiadające oddział w Rumunii mogą dokonywać zakupu ziemi na takich samych warunkach co obywatele tego kraju. Jednak osoby fizyczne lub prawne, które nie są rezydentami Rumunii lub nie posiadają oddziału w tym kraju, będą miały prawo do nabycia ziemi w Rumuni dla celów mieszkalnych lub gospodarczych dopiero od 31 grudnia 2011 r.

Czy istnieją jakieś ograniczenia związane z najmem powierzchni handlowych?

Nie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących najmu powierzchni handlowych w Rumunii. Zastosowanie znajdują tutaj ogólne zasady rumuńskiego kodeksu cywilnego. Umowy najmu mogą być zawierane w formie umowy na czas określony lub nieokreślony, z zastrzeżeniem, że najem wieczysty jest prawnie zabroniony. Nie istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o kwotę czynszu, strony mogą ustalić dowolną kwotę dla konkretnej nieruchomości.

Ioana Knoll-Tudor, prawnik w warszawskim biurze GLN. Absolwentka Wydziału Prawa Europejskiego w College of Europe. Studiowała na Uniwersytecie w Paryżu (Paris II Assas) i w Barcelonie. Posiada tytuł doktora nauk prawnych European University Institute we Florencji. Od 2007 roku jest członkiem madryckiej Izby Adwokackiej. Specjalizuje się w międzynarodowym i europejskim prawie gospodarczym, zagadnieniach związanych z prawem spółek, a także w rozwiązywaniu sporów sądowych i arbitrażu.

Rozmawwiała MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

Podstawa prawna

• Prawo spółek nr 31/1990 ze zm.

• Ustawa nadzwyczajna nr 92/1997 o inwestycjach zagranicznych

• Rozporządzenie nadzwyczajne nr 34/2006 dotyczące koncesji

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA