Na jakie fundusze mogą liczyć przedsiębiorcy w Rumunii
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie jak Polska cały obszar Rumunii objęty jest celem konwergencji, co oznacza, że o wsparcie z funduszy UE można ubiegać się na terenie całego kraju. Do przedsiębiorców skierowane są instrumenty wsparcia na poziomie krajowym oraz regionalnym.
REKLAMA
REKLAMA
W Rumunii fundusze strukturalne w latach 2007-2013 wdrażane są w ramach siedmiu programów operacyjnych (PO). Sześć PO realizowanych jest na poziomie krajowym, tj. Wzrost Konkurencyjności Gospodarki, Środowisko, Rozwój Zasobów Ludzkich, Rozwój Wydajności Administracyjnej, Transport oraz Pomoc Techniczna. Jeden PO realizowany jest na poziomie regionalnym i przeznaczony jest do wsparcia inicjatyw mikroprzedsiębiorstw oraz władz samorządowych.
Maksymalny poziom intensywności pomocy zgodnie z mapą pomocy regionalnej wynosi 50 proc., z wyłączeniem Bukaresztu, dla którego poziom intensywności wynosi 40 proc. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw przedstawione poziomy intensywności mogą zostać podwyższone o odpowiednio 20 lub 10 punktów procentowych.
REKLAMA
Projekty, na które przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie, obejmują swoim zakresem m.in.: konsolidację oraz prośrodowiskowy rozwój sektora produkcyjnego; utworzenie przyjaznego otoczenia do zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw; rozwój R&D, rozwijanie powiązań pomiędzy sektorem R&D a biznesem oraz zwiększenie dostępności prac R&D dla przedsiębiorstw; zwiększenie zastosowania technologii informacyjnych (ICT) w sektorze publicznym oraz prywatnym; zwiększenie wydajności sektora energetycznego oraz jego zrównoważony rozwój.
W zakresie PO Wzrost Konkurencyjności Gospodarki finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego instytucją zarządzającą jest ministerstwo gospodarki i finansów. Wnioski o dofinansowanie składane są natomiast do instytucji pośredniczących, w skład których w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz przedmiotu projektu zaliczyć można cztery instytucje: narodową agencję małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółdzielczości; ministerstwo edukacji, rozwoju i do spraw młodzieży; ministerstwo do spraw ICT; ministerstwo gospodarki i finansów.
Wsparcie działalności szkoleniowej w przedsiębiorstwach dostępne jest w ramach PO Rozwój Zasobów Ludzkich finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie działań mających na celu: łączenie kształcenia ustawicznego z potrzebami rynku pracy oraz wzrost elastyczności pracowników i przedsiębiorstw.
Instytucją zarządzającą działaniami dla przedsiębiorców w ramach PO Rozwój Zasobów Ludzkich jest ministerstwo pracy, rodziny oraz równych szans. Wnioski o dofinansowanie składane są do jednej z 11 instytucji pośredniczących.
MICHAŁ TURCZYK
starszy konsultant w zespole doradztwa europejskiego w Accreo Taxand
(EM)
REKLAMA
REKLAMA