REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

Piotr Korzuch
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W naszym zakładzie pracy wszyscy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie. W związku z tym przysługuje im 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Czy w czasie tej przerwy mogą oni opuszczać zakład pracy, czy można im tego zabronić?

RADA

REKLAMA

Pracownicy mogą w czasie przerwy spędzać czas dowolnie. Jednak gdy pracodawcy zależy na tym, by w tym czasie nie opuszczali zakładu pracy, może wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

UZASADNIENIE

Wszystkim pracownikom, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, pracującym nie krócej niż 6 godzin na dobę przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy.

Przepisy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien spędzić przerwę. Z reguły przerwa ta jest poświęcana przez pracowników na spożycie posiłku. Nie ma też przepisu ogólnie obowiązującego, który zabraniałby pracownikom w czasie przerwy opuszczać zakład pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

REKLAMA

W zakładzie pracy nie ma stołówki. Część pracowników w czasie przysługującej im 15-minutowej przerwy stołuje się w pobliskim barze. W czasie przerwy wychodzą więc na zewnątrz. Takie spędzanie przerwy w pracy przez pracowników jest dopuszczalne.

Z reguły pracodawcy nie wymagają od swoich pracowników spędzania przerwy na terenie zakładu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, gdy np. ze względów bezpieczeństwa pracodawcy będzie zależało na zakazie opuszczania zakładu w czasie pracy, a także w czasie przerwy. Pracodawca może wówczas wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego, określającym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy. W szczególności regulamin powinien ustalać organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Właśnie z tej regulacji wynika prawo pracodawcy do wprowadzenia zakazu opuszczania terenu zakładu pracy przez pracowników. Jeżeli pracodawca nie wprowadzi takiego zakazu w regulaminie pracy, to pracownicy mogą dowolnie dysponować czasem przerwy.

WAŻNE!

Pracodawca może zabronić pracownikom spędzania 15-minutowej przerwy w pracy poza zakładem pracy.

Przerwa w wymiarze 15 minut przysługuje pracownikom niezależnie od przerw przysługujących pewnym szczególnym kategoriom pracowników, np. pracownicy, której przysługuje prawo do przerw w pracy ze względu na karmienie dziecka piersią, także będzie przysługiwało 15 minut przerwy do wykorzystania na inne cele. Podobnie będzie z pracownikami niepełnosprawnymi. Pracownikom tym przysługuje 15-minutowa dodatkowa przerwa od pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, a także 15-minutowa przerwa przewidziana w przepisach Kodeksu pracy. Dodatkowe przerwy w pracy powinny być spędzane zgodnie z celem, na jaki przysługują.

art. 1041 § 1, art. 134, art. 187 Kodeksu pracy,

art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Piotr Korzuch

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA