REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe firmy powinny już kupować bezpieczne certyfikaty

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele nowo powstających firm od przyszłego tygodnia będą musieli posługiwać się tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym. Certyfikaty niekwalifikowane wydane przez ZUS przed 21 lipca 2008 roku będą ważne 12 miesięcy licząc od daty ich wydania.

Od 21 lipca będą równolegle działać dwa rodzaje e-podpisów. Pierwszy z nich to podpis niekwalifikowany, wydawany przez ZUS wszystkim płatnikom składek zatrudniającym co najmniej pięciu pracowników. Firmy takie mają obowiązek przekazywania do ZUS wszelkiej dokumentacji drogą elektroniczną korzystając z bezpłatnego programu Płatnik. Podpis ten może być wykorzystywany wyłącznie w kontaktach z ZUS, bowiem tylko ta instytucja identyfikuje osobę podpisującą się przy wykorzystaniu Płatnika. Drugim sposobem potwierdzania tożsamości jest bezpieczny e-podpis. Może on służyć nie tylko do komunikowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ale także do przekazywania dokumentów drogą elektroniczną do wszystkich urzędów wyposażonych w e-skrzynki. Bezpieczny podpis elektroniczny posiada bowiem wszystkie przymioty, którymi charakteryzuje się podpis własnoręczny, a zatem jest: indywidualny (możliwy do przypisania wyłącznie jednej osobie), wiarygodny (niemożliwy do podrobienia, nadający się do zweryfikowania). Dzięki bezpiecznemu e-podpisowi wiemy, kto jest autorem złożonego oświadczenia woli i możemy w ogólnie dostępny sposób sprawdzić, kto jest nadawcą dokumentu.

REKLAMA

Roczne wygaszanie

Obowiązek przekazywania do ZUS dokumentacji ubezpieczeniowej oznaczonej kwalifikowanym podpisem od 21 lipca miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców. Sejm uchwalił jednak nowelizację (którą poparł Senat) ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zgodnie z nią ZUS nie będzie wydawać nowych niekwalifikowanych podpisów (stare e-podpisy będą ważne rok od dnia wydania; będą mogły posługiwać się nimi wyłącznie firmy istniejące przed 21 lipca 2008 r.).

Konieczny e-podpis

REKLAMA

W ciągu najbliższego roku co miesiąc będzie wygasać kilkanaście tysięcy certyfikatów wydanych przez ZUS. Od lipca 2008 r. do lipca 2009 r. kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy płatników miesięcznie będzie musiało zamówić kwalifikowany certyfikat. Dla porównania: dotąd zaledwie 61 tys. podmiotów przekazywało do ZUS dokumenty drogą elektroniczną; obowiązek taki spoczywa na 830 tys. płatników.

- Po 21 lipca 2008 r. każdy z płatników, któremu wygasł certyfikat wydany przez ZUS, musi przejść na stosowanie certyfikatu kwalifikowanego. Musi to też zrobić każde nowe przedsiębiorstwo - zaznacza Marcin Benicewicz z Unizeto Technologies.

Sieć sprzedaży coraz większa

REKLAMA

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy spowoduje, że przedsiębiorcy będą mogli systematycznie zaopatrywać się w podpis elektroniczny. Firmy, które mają uprawnienia do sprzedaży certyfikatów (Unizeto Technologies, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa) rozwijają tymczasem kanały dystrybucji e-podpisów. Do dyspozycji klientów Krajowej Izby Rozliczeniowej są placówki KIR w każdym mieście wojewódzkim i dodatkowo w Koszalinie. E-podpis KIR-u można też kupić w placówkach Banku Ochrony Środowiska oraz za pośrednictwem ponad 300 partnerów w całej Polsce. Umowy i zamówienia można składać też przez internet (zestaw do składania i weryfikacji e-podpisu otrzymamy podczas osobistego spotkania ze sprzedawcą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unizeto Technologies proponuje cztery różne kanały sprzedaży. Jeden z nich to internetowy CERTUM PCC, który daje możliwość zakupu certyfikatu kwalifikowanego za pośrednictwem sklepu internetowego (www.certum.pl). Klient e-sklepu zakłada konto, wybiera zestaw i opłaca fakturę pro forma. Po kilku dniach kurier dostarcza mu zestaw. Każdy z zestawów Certum zawiera kartę kryptograficzną, która przygotowana jest do instalacji certyfikatu kwalifikowanego. Karta aktywowana jest przez internet. Elementem zakupu i aktywacji certyfikatu kwalifikowanego jest dokładna weryfikacja tożsamości osoby ubiegającej się o certyfikat.

BEZPIECZNY PODPIS ELEKTRONICZNY

Bezpieczny podpis elektroniczny to taki podpis elektroniczny, który:

• jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,

• jest sporządzony za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej e-podpis bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego,

• jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 565 z późn. zm.).

OPINIA

ROBERT PODPŁOŃSKI

radca prawny, Krajowa Izba Rozliczeniowa

Jedną z najważniejszych cech Infrastruktury Klucza Publicznego jest możliwość zapewnienia poufności przesyłanych dokumentów. Dzięki temu jesteśmy pewni, że tylko uprawniony odbiorca będzie w stanie odczytać dokument. Poufność dotyczy wszelkich form ujawniania treści dokumentu, zarówno wyświetlania go na ekranie monitora komputera, jak i drukowania. Ta specyficzna cecha e-podpisu umożliwia np. prowadzenie poufnej korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej i jest istotna przede wszystkim z punktu widzenia przedsiębiorstw wymieniających pomiędzy sobą dane, które nie powinny być znane osobom trzecim. Co istotne, zapewnienie poufności nie wymaga posiadania certyfikatu, gdyż przy szyfrowaniu korzysta się z certyfikatu odbiorcy dokumentu. Tak więc każda firma, która chciałaby zapewnić poufność przesyłanych do siebie danych, może udostępnić swój certyfikat do szyfrowania i zobowiązać nadawców do szyfrowania korespondencji.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA