| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz więcej zamówień trafia do przedsiębiorców

Coraz więcej zamówień trafia do przedsiębiorców

Od początku tego roku polscy przedsiębiorcy uzyskali w Unii 28 kontraktów. Ich wartość to 79,954 mln euro.

W zagranicznych przetargach naszym firmom najlepiej wiedzie się w na rynku dostaw i usług. Sukcesów nie ma natomiast w branży robót budowlanych. Udzielone zamówienia dotyczą najczęściej dostaw sprzętu górniczego, autobusów, taboru kolejowego, komputerów, usług informatycznych oraz doradztwa. Najwięcej umów zawarto z zamawiającymi z Litwy, Czech i Belgii.

Dla porównania w całym 2007 roku polskim wykonawcom udzielono na rynkach unijnych 54 zamówień, a w 2006 r. - 46 (2005 r. - 42, 2004 r. - 13). Widoczny jest więc stały wzrost.

- W ubiegłym roku wzięliśmy udział w ok. 100 przetargach w UE, wygraliśmy ok. 20. Najwięcej zamówień uzyskaliśmy w Niemczech, Szwecji i Czechach - mówi Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach.

W rzeczywistości liczba kontraktów uzyskiwanych na europejskim rynku zamówień publicznych może być większa. Przedsiębiorcy wskazują, że oficjalne dane są zaniżone, bo zamawiający nie zawsze wypełniają obowiązek przesyłania informacji o udzielonych zamówieniach. Nie ma za to żadnej sankcji. Sami oferenci nie mogą uzupełniać oficjalnych wykazów.

- Możemy opierać się tylko na danych z Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, który jest jednym zobiektyzowanym źródłem informacji - mówi Wojciech Michalski z Urzędu Zamówień Publicznych.

- Prawdopodobnie udział polskich firm w europejskim rynku zamówień publicznych jest większy. Po pierwsze, dlatego że zamawiający czasem nie przekazują obowiązkowych informacji o udzielonych zamówieniach. Po drugie, dlatego że w Dzienniku Urzędowym UE publikuje się tylko dane o zamówieniach o wartości powyżej progów unijnych - dodaje Wojciech Michalski.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Przydatne strony:

www.simap.europa.eu

www.ted.europa.eu

www.eur-lex.europa.eu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »