REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatne szkolenia z VAT dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy pracownicy firm z sektora MSP mogą skorzystać z bezpłatnego szkolenia on-line „Podatek VAT” zamieszczonego na stronach Akademii PARP. Podczas szkolenia można się zapoznać z najwazniejszymi zmianami w VAT. 

Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Masz problemy z oszczędzaniem? Odkładasz pieniądze na rachunku oszczędnościowym, ale wciąż nie widzisz efektów? Zacznij od sprecyzowania jasnego celu i stosuj się do wskazówek eksperta.

Gdzie lokata 3-miesięczna jest najwyżej oprocentowana?

Przywykliśmy już do tego, że nic nie płacimy za obsługę konta – w tej chwili instytucje finansowe oferują aż 29 darmowych rachunków do wyboru. Gdzie jednak znajdziemy najwyżej oprocentowaną lokatę? Eksperci wyłonili najlepsze depozyty na 3 miesiące.

Biuro doradztwa prawnego - lokal

Prowadzenie działalności gospodarczej wymagającej wynajmowania lokalu wiążę się z wysokimi kosztami. Czy w przypadku biura doradztwa prawnego wynajmowany lokal jest niezbędny? Ekspert podpowiada jak uniknąć wysokiego czynszu oraz jak zaoszczędzić prowadząc biuro doradztwa prawnego.

REKLAMA

Biuro doradztwa prawnego - formalności

Od strony formalnej założenie biura doradztwa prawnego przebiega identycznie, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Ekspert podpowiada, jak dopełnić wszystkich formalności.

PESEL zastępuje NIP jako identyfikator ubezpieczonego

NIP wychodzi z użytku jako identyfikator osoby ubezpieczonej w ZUS. Pozostaje natomiast podstawowym identyfikatorem płatnika składek.

Ruszyło Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011

Oficjalnie rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011. Politycy, ekonomiści i przedstawiciele biznesu będą rozmawiać o kierunku w jakim podąża polska gospodarka.

Przedsiębiorstwa będą ostrożne w inwestycjach

Analitycy Ministerstwa Gospodarki, którzy przeanalizowali nakłady inwestycyjne po I półroczu tego roku sądzą, że w kolejnych miesiącach przedsiębiorstwa będą raczej ostrożne w rozpoczynaniu inwestycji, mimo dużych możliwości samoinwestowania, ze względu na niepewną sytuację na rynkach.

REKLAMA

Firmy zatrudnią, ale na czas określony

Jeden na trzech pracowników zatrudniony jest na umowę na czas określony - wynika z najnowszych danych GUS. Polska znajduje się w czołówce krajów unijnych, jeżeli chodzi o liczbę osób pozbawionych stabilnych etatów.

Skuteczna i tania rekrutacja w małej firmie

Właściciel niewielkiej firmy – myjni samochodowej - chciałby zatrudnić webmastra do wykonania strony internetowej i jej późniejszego prowadzenia. Z jakich metod może skorzystać, aby  rekrutacja nie pochłonęła dużej sumy pieniędzy i czasu, a zaowocowała wyborem dobrego pracownika? Jak to zrobić w firmie, której nie stać na zatrudnienie specjalistów od rekrutacji?

Sprzedaż wierzytelności własnych

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie dostawy materiałów budowlanych. Ze względu na fakt, że kilku developerów z regionu, którzy nabywali u nas towary, straciło płynność finansową, zastanawiamy się nad sprzedażą wierzytelności, które wobec nich posiadamy. Wierzytelności te nie zostały opłacone w terminie, pomimo doręczenia kontrahentom wezwania do ich zapłaty. Jesteśmy podatnikami VAT. Czy w takiej sytuacji (sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej) powinniśmy naliczyć VAT?

Do wzięcia pieniądze na rozpoczęcie i rozwój działalności

Można już przygotowywać wnioski o dotacje na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej udzielanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne i prawne rozpoczynające lub prowadzące działalność gospodarczą, a maksymalna wysokość pomocy może osiągnąć nawet 300 tys. zł.

Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy prawniczej lub dopiero zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych. Biznesplan warto również zrobić dla siebie, nawet jeśli nikt od nas tego nie wymaga.

Zasady wykonywania prawa głosu w spółce akcyjnej – uprzywilejowanie, zawieszenie oraz ograniczenie prawa głosu

Istotą bycia wspólnikiem (akcjonariuszem) w spółce akcyjnej jest posiadanie akcji. Jest to jedno z ważniejszych uprawnień korporacyjnych wynikających z akcji. Akcjonariusz posiadający akcje może wpływać na działalność spółki, między innymi poprzez głosowanie na walnym zgromadzeniu, czy nawet wpływanie na treść podejmowanych uchwał.

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Ujawnienie tzw. umowy koncernowej w rejestrze

W obrocie gospodarczym funkcjonują różnego rodzaju podmioty. Mogą one przechodzić różne transformacje i przekształcenia, a także zawierać umowy powodujące ich powiązanie. Jedną z umów tego rodzaju jest umowa między spółką dominującą a spółką zależną, przewidująca zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę.

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

Przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami, można było dojść do słusznego wniosku: lokale potaniały. Warszawa, Kraków, Łódź oraz inne największe miasta Polski odnotowały spadki cen mieszkań, co eksperci tłumaczą niepewną sytuacją na rynku walutowym. Ile wynoszą średnie ceny ofertowe i transakcyjne?

Które lokaty bankowe są najlepsze?

W dalszym ciągu warto interesować się lokatami – ich oprocentowanie pnie się w górę. Eksperci wskazują na przeciętny wzrost o 0,73 pp. w przypadku depozytów kwartalnych. Które banki zapłacą za nasze oszczędności przeszło 7 proc. brutto?

Dłużnik nie płaci przez 830 dni

830 dni - tyle trwa dochodzenie należności w Polsce. Skrócenie tego okresu można uzyskać dzięki uproszczeniu procedur sądowych i egzekucyjnych - uważa PKPP Lewiatan.

Będzie wojna cenowa w branży drobiarskiej?

Firmy z Ukrainy i Rosji szykują się do wejścia na unijny rynek drobiu. Wojna cenowa z Polakami wisi w powietrzu, twierdzi "Puls Biznesu".

MF doprowadzi do likwidacji istniejących kasyn?

Obowiązujące rozporządzenie ministra finansów do ustawy o grach hazardowych, dotyczące przyznawania koncesji na prowadzenie kasyna, jest niekorzystne dla już istniejących i legalnie działających kasyn - uważa Zbigniew Macioszek z zarządu Casinos Poland.

Kiedy wysłać pracownika na badania kontrolne?

Kontrolnym badaniom lekarskim podlega pracownik, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni. Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty badań profilaktycznych pracowników, a ponadto musi zwrócić koszty podróży pracownika w razie przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości.

Jak założyć spółkę jawną?

Ja i mój kolega prowadzimy odrębne działalności gospodarcze. Planujemy razem utworzyć spółkę jawną. Czy w tej sytuacji nadal będziemy mogli prowadzić swoją działalność? Jakie są wymagania prawne dotyczące założenia spółki jawnej? Jak się dokonuje rozliczenia podatkowego tej formy działalności? Proszę także o wskazanie aspektów podatkowych utworzenia takiej spółki.

Węgiel i koks w okowach akcyzy

Wobec obowiązku wdrożenia tzw. dyrektywy energetycznej nr 2003/96/WE do dnia 1 stycznia 2012 r., Polska stanęła przed koniecznością opracowania systemu opodatkowania tzw. wyrobów energetycznych, a więc węgla (kamiennego i brunatnego) oraz koksu. W ekspresowym trybie legislacyjnym (zaledwie 2 dni!) dokooptowano do ustawy „ramowej” z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców i uchwalono wraz z nią bez zastrzeżeń zmianę ustawy o podatku akcyzowym.

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

Aktualny kurs franka szwajcarskiego: ile można zyskać?

Czy każdy może zaoszczędzić na kredycie w CHF dzięki załamaniu kursu franka? 6 września w ciągu kilku godzin raty niektórych osób, zadłużonych w szwajcarskiej walucie, spadły nawet o 180 zł. Eksperci przypominają jednak, że istotne jest w tym przypadku to, czy podczas obliczania wysokości raty bank uwzględni kurs z odpowiedniej godziny.

Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?

Przedsiębiorcy na wiele sposobów starają się zdopingować konsumentów do zawarcia danej transakcji, stosując przy tym różne formy nacisku. Jeśli jednak nacisk ten jest nadmierny, możemy mieć do czynienia z zakazaną agresywną praktyką rynkową.

Outsourcing controllingu - porada

Outsourcing controllingu jest chyba najbardziej skomplikowanym obszarem współpracy wykorzystującej zasoby firmy zewnętrznej. Przyczynami są specyfika zagadnień controllingu i rachunkowości zarządczej oraz większe znaczenie właściwego procesu wdrażania outsourcingu wpływających na sukces kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwem a dostawcą usług.

Controlling w firmie - porada

Controlling odgrywa coraz większą rolę we wspieraniu działalności zarządczej polskich przedsiębiorstw. Dotyczy to zwłaszcza spółek, których nieodłącznym elementem są wewnętrzne problemy w komunikacji i koordynacji międzywydziałowej. W uproszczeniu można powiedzieć, że controlling jest po to, by ułatwiać podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie.

Wzrosną zyski firm

Większa sprzedaż, a mniej inwestycji wśród mikro- i małych firm. Wolniej będzie rosło też zatrudnienie - wynika z badania firm mikro, małych i średnich, przeprowadzonego przez CBOS na na zlecenie PKPP Lewiatan.

Mniej pieniędzy dla bezrobotnych na własne firmy

Od 1 września zaczęły obowiązywać niższe kwoty dotacji dla bezrobotnych decydujących się na założenie własnej firmy. Rozpoczynający działalność będą mogli otrzymać maksymalnie 20,2 tys. zł.

Telepraca - czy to się pracodawcy opłaca?

Odwieczną bolączką pracodawców jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jak podnieść zyski i jednocześnie obniżyć koszty. Można spróbować temu zaradzić! Z pomocą przyjdzie możliwość zatrudnienia pracowników w formie telepracy.

Firma w internecie - czym się kierować wybierając dostawcę usług hostingowych

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy w Internecie bez zaplecza w postaci solidnego hostingu. Wśród mnogości ofert na rynku warto jednak zwracać uwagę na niuanse w postaci dodatkowych usług i opcji. Może się bowiem okazać, że inwestując stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymasz pełen zestaw narzędzi potrzebnych do prowadzenia strony www.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w firmach bez zmian

Większość firm prognozuje, że ich poziom wynagrodzeń i zatrudnienia pozostanie w 2011 roku bez zmian - wynika z badania PKPP Lewiatan. Z badania wskazuje, że w opinii małych i średnich firm obecny rok będzie lepszy, niż ubiegły.

Firmy nie mogą ustalać cen

Ustalanie cen sprzedaży przez dystrybutora Euromark Polska (marki Alpinus i Campus) oraz jego partnerów handlowych stanowiło naruszenie prawa konkurencji. Na przedsiębiorców Prezes UOKiK nałożyła karę ponad 58 tys. zł. Jedna z firma zdecydowała się na program łagodzenia kar leniency.

Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Uchwalona 1 kwietnia ustawa o zmianie Kodeksu spółek handlowych wprowadziła możliwość zawarcia umowy spółki z o.o. za pośrednictwem wzorca umowy.

Kiedy bank da nam kredyt na mieszkanie w budowie?

Myślisz o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego na nieruchomość, która dopiero powstanie? Zastanów się, którego dewelopera wybrać. Eksperci zauważyli, że banki polegają głównie na sprawdzonych firmach.

Co zrobić gdy wspólnik wniósł do spółki wkład z wadą?

Chcąc zostać wspólnikiem w spółce należy wnieść odpowiedni wkład, pieniężny lub niepieniężny. Czasami zdarza się sytuacja, gdy wniesiony przez wspólników spółki wkład ma wady. Jak rozwiązać taki problem?

Niedozwolone postanowienia umowne – kto może wytoczyć powództwo?

Podejmowaniu współpracy często towarzyszy umowa. Czasami jednak zdarza się, że zawiera ona postanowienia, które są niezgodne z prawem. Co robić, gdy wykryjemy nieprawidłowości?

Które banki najczęściej oferują kredyty samochodowe?

Polacy na tyle już oswoili się z kredytami samochodowymi, że coraz chętniej szukają finansowania w bankach. Komu będzie trudniej pożyczyć pieniądze na auto? Eksperci dokonali analizy ostatniego kwartału.

Jak funkcjonują w Polsce przedstawicielstwa zagraniczne spółek z o.o?

Spółki z o.o. mające siedzibę za granicą mogą tworzyć przedstawicielstwa i oddziały na terytorium RP. Czy każda firma ma do tego prawo? Jakie kryteria musi spełnić?

Kompensata w spółce

Na czym polega kompensata w spółce? Ekspert wyjaśnia krok po kroku, jakie zasady rządzą kompensatą wierzytelności i jakie są jej następstwa.

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych - porada

Podejmowanie decyzji w spółkach kapitałowych wymaga spełnienia wymogów formalnych. Czy prezes spółki kapitałowej może bez udziału wspólników wziąć kredyt? Które organy muszą udzielić zgody, by dokonana czynność była uznana za prawnie ważną? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czy spółki mają obowiązek informacyjny?

Wykonywanie działalności gospodarczej ma, co do zasady, charakter swobodny. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może ją wykonywać w sposób dowolny. Istnieje wiele przepisów prawa, zwyczajów oraz zasad, zgodnie z którymi musi postępować – tak jest między innymi w przypadku szeroko rozumianego obowiązku informacyjnego.

Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?

Jakie są konsekwencje celowego niedopełniania obowiązków? Czy działając na niekorzyść dłużnika możemy stracić firmę? Ekspert podpowiada, co warto wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Pieniądze z UE na promocję żywności

"Pokochaj olej rzepakowy", "Nowa Jakość w drobiarstwie" oraz " 5 porcji warzyw, owoców lub soku" - to nowe programy zatwierdzone przez Komisję Europejską, których realizacja rozpocznie się w tym roku.

PARP rozpoczyna kampanię promującą innowacyjność

Filmy z historiami ciekawych pomysłów, informacje w internecie dla przedsiębiorców i naukowców - to niektóre elementy kampanii promującej szeroko pojętą innowacyjność w biznesie, z którą rusza Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Autogaz coraz popularniejszym paliwem w Polsce

W Polsce już 2,5 mln kierowców wykorzystuje jako paliwo do swoich pojazdów tzw. autogaz czyli LPG (propan-butan). Wyprzedzają nas tylko Turcy i Koreańczycy - informuje "Puls Biznesu".

Opodatkowane działalności gospodarczej na zasadach ogólnych

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Prowadząc firmę, w której szacowany roczny zysk to kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto wybrać ogólne zasady opodatkowania. Korzystając z ulg albo możliwości wspólnego rozliczenia, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

REKLAMA