REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa autorskie do pomysłu członka zarządu spółki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawa autorskie do utworów członków organów spółki / Fot. Fotolia
Prawa autorskie do utworów członków organów spółki / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka nabywa prawa autorskie do utworów pracowniczych. Nabycie praw do utworu członka zarządu zależy jednak od tego na jakiej podstawie sprawuje on swoją funkcję.

Prawa autorskie do pomysłu pracownika

REKLAMA

Kwestia praw autorskich w odniesieniu do utworów wykonywanych w trakcie świadczenia pracy jest jednoznaczna i nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.”

REKLAMA

Cytowany powyżej przepis odnosi się jednak tylko do wyraźnie określonych sytuacji. Po pierwsze chodzi tutaj o relacje podmiotów związanych stosunkiem pracy. Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest bowiem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Drugą istotną kwestią jest to, iż utwór musi powstać „w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy”. Innymi słowy stworzenie utworu musi być wynikiem wykonywania obowiązków pracowniczych. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy stworzenie utworu objętego ochroną prawa autorskiego należy do zadań określonych umową o pracę.

W rozumieniu prawa autorskiego utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tym samym utworem może być zarówno piosenka, program komputerowy, wzór przemysłowy, projekt architektoniczny.

Zobacz: Prawa autorskie w spółce handlowej

Członek zarządu

Kwestia ta komplikuje się w przypadku, gdy mamy do czynienia z utworem stworzonym przez członka zarządu. Czy z racji pełnionej funkcji spółka kapitałowa staje się nabywcą praw autorskich majątkowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członek zarządu spółki X wykonał projekt architektoniczny nowej siedziby spółki, na podstawie którego została ona zbudowana. Po odwołaniu z funkcji autor projektu zażądał wynagrodzenia za wykorzystanie jego utworu.

Zobacz: Wynagrodzenie członka zarządu

REKLAMA

Zagadnienie to może mieć bowiem kluczowe znaczenie. W omawianej sytuacji, jeżeli majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez członka zarządu w związku z pełnioną przez niego funkcją są nabywane przez spółkę, wtedy też zwolnionemu członkowi wynagrodzenie nie będzie przysługiwało.

W odpowiedzi na to zagadnienie zwrócić należy uwagę, iż członek zarządu może pełnić swoją funkcję zarówno jako pracownik (na podstawie umowy o pracę), jak i w oparciu o umowę cywilnoprawną (np. kontrakt menedżerski). Jak wykazuje przy tym rozróżnieniu Sąd Apelacyjny z Warszawy (wyrok z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. I ACa 227/08) istnienie pracowniczego stosunku pracy rodzi skutki prawnoautorskie (w postaci zastosowania art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Tym samym nabycie przez spółkę praw autorskich majątkowych do utworu członka władz spółki będzie miało miejsce w sytuacji, gdy pracuje on na podstawie umowy o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA

  Obsługa zwrotów w sektorze e-mody będzie drożeć. Wszystko przez bracketing i wardrobing
  Ministerstwo Cyfryzacji: firmy pośredniczące w przewozie osób muszą zweryfikować kierowców (tożsamość, niekaralność, uprawnienia) - do 1 października 2023 r.

  Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.

  Rozszerzenia pakietu pomocy dla producentów rolnych. Wnioski do 31 X 2023 r.

  Rząd przyjął projekt rozporządzenia, na podstawie którego pomoc mają uzyskać wszyscy producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej ze względu na wojnę w Ukrainie, a którzy nie otrzymali pomocy na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wsparcie dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

  Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

  W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.

  REKLAMA

  Premie dla młodych rolników. Więcej czasu na złożenie wniosków. Można dostać nawet 200000 zł

  Termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Premie dla młodych rolników Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zostanie przedłużony do 16 października 2023 r. Oznacza to, że młodzi rolnicy mają więcej czasu na przygotowanie dokumentacji oraz złożenie wniosków.

  O ile zdrożały codzienne zakupy w stosunku do ubiegłego roku?

  Codzienne zakupy. Czy wreszcie można kupować taniej? Niekoniecznie. Dynamika wzrostu cen spada, ale to nie oznacza, że w sklepach jest taniej. Największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza. Co jeszcze najbardziej drenuje kieszenie Polaków?

  REKLAMA