reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie łatwiej o kredyt dla firm z poręczeniem ARP

Będzie łatwiej o kredyt dla firm z poręczeniem ARP

Przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy dostęp do kredytów z poręczeniem Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Umowę w sprawie udostępnienia przez Bank Gospodarstwa Krajowego 100 mln zł odnawialnego limitu na kredyty i gwarancje dla firm podpisano we wtorek Warszawie.

W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że średnie i duże przedsiębiorstwa ubiegające się o kredyt w BGK, poręczenie ARP otrzymają od ręki. Do tej pory firmy, które chciały otrzymać poręczenie Agencji, zgłaszały się do ARP, która przed jego udzieleniem musiała zweryfikować kredyt. To wydłużało całą procedurę. Przedstawiciele Agencji deklarują, że teraz ma to wszystko trwać krócej.

Jeżeli firma zgłosi się do ARP po gwarancję, Agencja zaproponuje jej zaciągnięcie kredytu w BGK. Ma to upowszechnić i ułatwić dostęp do finansowania.

Dzięki zawartej z BGK umowie, możliwości udzielania poręczeń przez Agencję mają się zwiększyć.

Agencja udziela przedsiębiorcom pożyczek i poręczeń od 1991 r., głównie ze środków własnych. Do tej pory udzieliła ponad 730 pożyczek na łączną kwotę 3,4 mld zł. Co roku zwiększa skalę swojej działalności w tym zakresie - na koniec 2008 r. saldo brutto pożyczek udzielonych przez ARP wynosiło 200 mln zł, natomiast w tym roku planowane jest na poziomie 1 mld 40 mln zł. Od 1991 r. ARP zawarła również 78 umów poręczenia lub gwarancji na kwotę około 869,6 mln zł, 107,9 mln dolarów oraz 32,3 mln euro.

W 2010 r. ARP wypracowała 45,6 mln zł zysku, przychody wyniosły 480,3 mln zł. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2010 r. wynosi 3,9 mld zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama