REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia chorobowe kosztują polskie firmy ponad 23 mld złotych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W 2010 roku polscy pracownicy spędzili ponad 200 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. Ich nieobecność w pracy kosztowała pracodawców oraz ZUS przeszło 23 miliardy 200 milionów złotych – wynika z najnowszych analiz Work Service S.A., firmy prowadzącej badania przyczyn oraz skutków finansowych absencji chorobowej pracowników, po które zwraca się coraz więcej polskich przedsiębiorców.

Właściwie w każdym przypadku choroba wiąże się z dużymi wydatkami. Z jednej strony każda osoba udająca się na zwolnienie musi przeznaczyć część swoich prywatnych środków na leczenie, a z drugiej, nie wykonuje w tym czasie swoich obowiązków zawodowych i pobiera część swojego wynagrodzenia. Na podstawie polskiego prawa pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym przysługuje 80% ich pensji płacone przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Więcej, bo całość należnego wynagrodzenia, otrzymują kobiety, których nieobecności w pracy wynikają z ciąży czy połogu.

REKLAMA

REKLAMA


Z danych ZUS wynika, że polscy pracownicy w całym 2010 roku wzięli ponad 200 milionów dni zwolnień chorobowych, a ich średnia absencja w pracy wynosiła ok. 12 dni. Ze wszystkich odnotowanych nieobecności spowodowanych chorobą 18,9% stanowiły te, za które zatrudniony pobierał pełną wysokość pensji pracowniczej.


Z naszych analiz wynika, że koszt utrzymania wszystkich pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych w całym 2010 roku wyniósł ponad 23 miliardy 200 milionów złotych. Tak duże obciążenia finansowe w znacznej większości spadają na pracodawców, co można zaobserwować analizując strukturę absencji chorobowych z 2010 roku. Jedynie niecałe 2% wszystkich zwolnień chorobowych przekracza 35 dni, które przestają być pokrywane przez pracodawcę i przechodzą w odpowiedzialność ZUS - komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.


Tak ogromne środki finansowe przeznaczane na pokrycie wypłat dla pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych są porównywalne z kosztem wybudowania 600 kilometrów autostrady na trasie Gdańsk - Kraków lub budową 12 Stadionów Narodowych. Dlatego polscy przedsiębiorcy, ponoszący te zobowiązania finansowe, powinni analizować, w jaki sposób zapobiegać tak dużym wydatkom.

REKLAMA


Nasi klienci coraz częściej weryfikują wydatki ponoszone na absencje w firmach. Dzięki realizowanym przez nas badaniom przyczyn zachorowalności w firmie, poznają oni powody, dla których pracownicy masowo korzystają ze zwolnień lekarskich. Posiadając taką wiedzę pracodawcy mogą między innymi zmieniać swoje praktyki tak, aby wyeliminować zagrożenia zdrowotne oraz dowiedzieć się, jak wielu pracowników próbuje poprzez fikcyjne zwolnienia lekarskie unikać pracy - mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Odpowiednie przeprowadzenie analizy absencji chorobowych umożliwia pracodawcom oszczędności nawet na poziomie 50%. Zaoszczędzone środki zarządzający polskimi firmami mogą przeznaczać na zwiększenie profilaktyki zdrowotnej oraz wsparcie i poszerzanie pakietów socjalnych dla pracowników w postaci dofinansowania żłobków lub polis ubezpieczeniowo-medycznych. Jednocześnie, pieniądze przeznaczone na inwestycje w technologie zmniejszają uciążliwości dla pracowników, polepszają warunki i zwracają sie wtórnie w postaci zmniejszonej zachorowalności.


Koszty związane z absencjami chorobowymi stanowiły 40% wartości całego budżetu NFZ z 2010 roku. Ta relacja wskazuje na potrzebę poprawy profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Wykorzystanie analizy zachorowalności w firmach umożliwia znalezienie przyczyn chorób zawodowych, a ich eliminacja przekłada się na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstw - podsumowuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.


***


Grupa Kapitałowa Work Service S.A. świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.  Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service S.A. jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2200 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA