REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze warunki pracy zwiększają wydajność

REKLAMA

Lepsze warunki pracy zwiększają wydajność pracowników, a to przekłada się na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw - zgodzili się uczestnicy konferencji "Warunki pracy a efektywność i konkurencyjność", zorganizowanej w Warszawie.

Szef doradców premiera minister Michał Boni powiedział podczas konferencji, że dyskusja na temat relacji warunków pracy i wydajności odbywa się w szczególnym momencie.

REKLAMA

"Europa, nie obawiam się użyć takiego określenia, stoi na krawędzi. Dzisiejsze decyzje, albo te, które mogą zapaść w najbliższych dniach, miejmy nadzieję ochronią Europę przed zagrożeniami związanymi z kryzysem gospodarczym i groźbą rozlania się kryzysu finansowego wewnątrz Europy" - powiedział minister.

REKLAMA

Według niego, oprócz działań nastawionych na przeciwdziałanie skutkom kryzysu, Europie potrzeba nowego impulsu dla efektywności i konkurencyjności. Podkreślił, że potrzebne to jest nie tylko po to, aby konkurować między sobą wewnątrz Europy, ale po to, aby konkurować ze światem. Boni dodał, że świat - poza Stanami Zjednoczonymi - został dotknięty kryzysem w dużo mniejszym stopniu i rozwija się bardzo szybko.

Boni powiedział ponadto, że warunki pracy w oczywisty sposób wpływają na produktywność i tym samym na przewagi konkurencyjne. "Im bardziej mamy optymalne warunki pracy, tym większe szanse na wzrost produktywności i konkurencyjności. To (...) buduje potencjał dla innowacyjnych przewag konkurencyjnych" - powiedział.

Podkreślił, że przewagi konkurencyjne powinny wynikać właśnie z poprawy warunków pracy, która prowadzi do innowacyjności, a nie z taniej siły roboczej. Odniósł się także do często wykorzystywanych w Polsce terminowych umów o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ja jestem za elastycznością zatrudnienia i zatrudnieniem terminowym na starcie, ale utrzymywanie niepewności na dłuższą metę może wpływać na warunki pracy i poczucie stabilności na rynku pracy" - powiedział.

REKLAMA

Dodał, że konieczność poprawy warunków pracy trzeba brać pod uwagę przy dyskusji o wydłużeniu okresu aktywności zawodowej przed emeryturą. Przytoczył badania, z których wynika, że w Polsce 40 proc. mężczyzn umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego (65 lat), podczas gdy w przypadku kobiet odsetek ten wynosi ok. 17 proc.

Menadżer z Eurofund - Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Radosław Owczarek powiedział, że z badań fundacji wynika, iż pracownicy są najbardziej zmotywowani, gdy: mogą zabierać głos w sprawach firmy; mogą autonomicznie organizować swoją pracę; otrzymują wyższe zarobki za cięższą pracę; mogą się rozwijać i poprawiać swoje umiejętności; czują, że mają bezpieczne miejsce pracy.

"Te wszystkie elementy przyczyniają się do zadowolenia pracowników. To rzeczy podstawowe, jeżeli pracodawca chce mieć zadowolonych pracowników" - uważa Owczarek. W analizie Eurofund wskazano, że np. elastyczny czas pracy podnosi wydajność pracy o 2 proc., zachęty finansowe o 21 proc., natomiast szkolenia o 22 proc., a dialog z pracownikami o 12 proc.

Zachęty finansowe mogą też o 23 proc. poprawić sytuację ekonomiczną firmy, (szkolenia o 21 proc.), z kolei dialog z pracownikami o 35 proc. poprawia klimat w miejscu pracy.

"Nie możemy konkurować wysokością płac z Azją, ale możemy konkurować jakością pracy" - zgodził się prezes Oxford Research Kim Moller. Jego zdaniem zarządy firm mają trudności z określeniem, który instrument wpływa najbardziej na poprawę wydajności i jakości pracy, bowiem zwykle stosuje się pakiety zawierające różne rozwiązania.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan Jacek Męcina uważa, że absolutnym warunkiem dobrych relacji między pracodawcą a pracownikami jest przestrzeganie podstawowych zasad prawa pracy. Według Męciny, w przypadku polskich firm elastyczne formy zatrudnienia ograniczają się do kilku form, a np. telepraca, czy zadaniowy system pracy jest wykorzystywany rzadko.

"Potrzebny jest model zarządzania, który będzie uwzględniał partycypację pracowników w dostępie do informacji (...), a także poważna debata nad zarządzeniem elastycznością (zatrudnienia - PAP)" - mówił Męcina.

Natomiast zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Jerzy Wielgus zwrócił uwagę, że polskie prawo pracy przewiduje co najmniej siedem systemów zatrudniania pracowników, więc paleta różnych form zatrudniania jest wystarczająca. Jego zdaniem w dyskusji o elastycznym zatrudnieniu pracodawcom chodzi o coś innego.

"Te formy są, tylko trzeba z nich korzystać. Nie chodzi tak naprawdę o elastyczne formy zatrudnienia, ale bardziej o to, by mieć dowolność w rozwiązywaniu umów o pracę, zwalnianiu" - powiedział.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA