REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP: 9,7 mln zł dla firm na inwestycje w tzw. odpowiedzialny biznes

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu. Nabory wniosków przeprowadzi w 2012 i 2013 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do podziału jest ok. 9,7 mln zł.

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR (Corporate Social Responsibility) oznacza, że firmy w swojej działalności dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska.

REKLAMA

Projekt finansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, budżet programu wyniesie 13,8 mln zł, z czego do małych i średnich firm trafi 9,7 mln zł.

REKLAMA

Pierwszy nabór wniosków przedsiębiorców na dofinansowanie inwestycji zaplanowano na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2012 r., a drugi ma się odbyć rok później. Pula pieniędzy do podziału za każdym razem wyniesie niecałe 5 mln zł.

Wkład własny firmy ma wynosić 30 proc. wartości inwestycji. Jak wyjaśniali przedstawiciele PARP, na dofinansowanie mogą liczyć projekty dotyczące ochrony środowiska, relacji przedsiębiorstwa z pracownikami czy zaangażowania społecznego, np. o inwestycje dotyczące zbiórki w firmie odpadów wtórnych, wprowadzenie bardziej ekologicznej produkcji, promowanie powrotu do pracy po urlopie wychowawczym czy promowanie wolontariatu pracowniczego.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak zauważył, że zarządy polskich małych i średnich firm nie mają świadomości jakie korzyści wizerunkowe i rynkowe wynikają z prowadzenia odpowiedzialnego społecznie biznesu (CSR). "Duże firmy, czy korporacje już wiedzą, że CSR po prostu się opłaca. Natomiast ten program daje nam ogromną szansę, by dotrzeć z tym przekazem także do małych, średnich i mikro przedsiębiorstw" - mówił wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pozostałe pieniądze, czyli ok. 4 mln zł zostaną przeznaczone na szkolenia przedstawicieli urzędów marszałkowskich i centrów obsługi inwestora i eksportera, a także na działania promocyjne i upowszechniające dobre praktyki z dziedziny CSR.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger przypomniał podczas konferencji, że w 2007 r. Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć dla Polski 489 mln franków (ok. 1,7 mld zł). Zaznaczył, że to największy program dwustronnej współpracy do jakiego przystąpiła Szwajcaria. Jak podkreślał ambasador, udzielenie pomocy gospodarczej dla Polski zostało także zatwierdzone przez Szwajcarów w referendum.

Projekt dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu zakończy się w sierpniu 2015 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA